Rok české hudby na Zlínsku vyvrcholí ‚Souzvukem moravským‘. Začíná festival Harmonia Moraviae
Po dvaadvacáté připravila Filharmonie Bohuslava Martinů pro své příznivce mezinárodní hudební přehlídku Harmonia Moraviae. Z původního bienálního svátku duchovní hudby vybudovalo zlínské těleso pravidelný festival prezentující i zahraniční interprety. Letošním oslavám dominuje česká hudba vsazená do každého z festivalových programů. S výjimkou závěrečného koncertu. Harmonia Moraviae uzavře velkolepé operní finále s Kate Lindsey a Rollandem Villazónem.
Od 19. září do 5. listopadu bude Baťova metropole dýchat hudbou, úvod sezóny Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín se tradičně ponese v duchu festivalu Harmonia Moraviae. Zlínský hudební svátek zahájí symbolické provedení Smetanovy Mé vlasti, cyklus symfonických básní považovaný za základní kámen české hudby s orchestrem připraví a ve čtvrtek 19. září v Kongresovém centru Zlín provede šéfdirigent Robert Kružík.
Poslední zářijový čtvrtek se festival zaměří na svatováclavské téma. Kružík tentokrát s filharmoniky posílenými o pěvce Českého akademického sboru Brno a sólistu, barytonistu Romana Hozu nabídne festivalovým příznivcům trojici českých děl. Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a Josefa Suka dávající celému koncertu titul zazní ve společnosti Dvořákových Biblických písní a České rapsodie, kantáty pro baryton, smíšený sbor a orchestr s varhanami, H. 118 Bohuslava Martinů zpracovávající rovněž tematiku svatováclavského chorálu. Ta zazní ve Zlíně navíc vůbec poprvé.
Říjnovou festivalovou nabídkou otevřou Symfonické variace. První čtvrtek v měsíci do Zlína zavítá violoncellista Petr Nouzovský a na dirigentský stupeň se postaví Tomáš Brauner, který u orchestru aktuálně působí jako hlavní hostující dirigent. Programu třetího festivalového koncertu budou opět dominovat Antonín Dvořák a Bohuslav Martinů. Z dílny prvního jmenovaného zazní Koncert h moll pro violoncello a orchestr, op. 104 a v druhé polovině Symfonické variace, op. 78, dílo vycházející z Dvořákovy originální melodie vytvořené zprvu jako hudební doprovod k veršům básně Já jsem huslař přeubohý ze sbírky Adolfa Heyduka. Dvořáka Zlínští filharmonikové proloží Předehrou pro orchestr, H. 345 od Martinů.
O týden později zazní na Harmonia Moraviae komorní program se Smetanovým triem a opět v ryze českém duchu. Klavíristka Jitka Čechová, houslistka Markéta Janoušková a violoncellista Jan Páleníček uvedou klavírní tria Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek a pátek 10. a 11. října bude ve Zlíně provedena Prodaná nevěsta. Orchestr tak koncertně připomene operu letošního hlavního českého jubilanta Bedřicha Smetany. Pod taktovkou šéfdirigenta Kružíka s doprovodem zlínského tělesa postavu Mařenky ztvární Pavla Vykopalová, osoby Jeníka se zhostí Richard Samek, part Kecala zazní v interpretaci Jiřího Sulženka a role Vaška se ujme Václav Čížek. Nabitý druhý říjnový týden se na zlínském festivalu uzavře nedělním koncertem Komorního souboru Filharmonie Bohuslava Martinů. Ten vystoupí v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů na zlínských Jižních Svazích společně s houslisty Jiřím Vodičkou a Pavlem Mikeskou a violoncellistou Martinem Brzirským. Zahrají Concerto grosso Arcangela Corelliho a Vivaldiho čtveřici houslových koncertů označovaná jako Čtvero ročních dob.
Dva hosty ze zahraničí přivítá filharmonie ve čtvrtek 17. října. Ze Slovenska přijede houslista a první koncertní mistr orchestru Vídeňských symfoniků Dalibor Karvay, taktovka bude v rukou uměleckého ředitele a šéfdirigenta Arménského státního symfonického orchestru Sergeye Smbatyana. Program koncertu je sestaven z kompozic Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka. Zazní Brahmsův jediný Houslový koncert D dur a Dvořákova Šestá symfonie.
Říjnový program uzavře vystoupení zlínských filharmoniků s druhým hlavním hostujícím dirigentem Leošem Svárovským. Pestrý program opět v českém tónu bude sestávat z výběru z tvorby šesti českých autorů – Dvořáka, Ostrčila, Smetany, Zicha, Fibicha a Jeremiáše. Jeho jádro utvoří trojice krátkých koncertních melodramů zkomponovaných na verše básníka Jana Nerudy, od jehož narození uplynulo v tomto roce 190 let. V podání herce, skladatele a hudebníka Ondřeje Brouska festival uvede Baladu českou Otakara Ostrčila, Romanci o Černém jezeře Otakara Zicha a konečně Romanci o Karlu IV. Otakara Jeremiáše. Jednotlivé melodramy budou proloženy krátkými orchestrálními intermezzy. Program orámuje Dvořák a jeho Předehra Můj domov a závěrečné Scherzo capriccioso, op. 66.
Vyvrcholení festivalu bude náležet opernímu galakoncertu. Do Zlína zavítají dvě výrazné osobnosti světové operní scény, americká mezzosopranistka Kate Lindsey působící zejména v newyorské Metropolitní opeře, ale i dalších předních světových scénách a proslulý a českému publiku důvěrně známý mexický tenorista Rolando Villazón. Pod taktovkou dirigenta Guerassima Voronkova a za doprovodu orchestru Zlínských filharmoniků se oba exkluzivní hosté představí ve výběru árií a duetů z děl Haydna, Vivaldiho, Belliniho, Offenbacha či Rossiniho s přiléhavým názvem Amore e folia, tedy Láska a šílenství. Reprízy tohoto projektu se dočká i pražské publikum, a to 22. listopadu v Obecním domě v rámci pražské řady operních galakoncertů pořádaných agenturou Nachtigall Artists.
Foto: Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, z archivů interpretů, Rosetta Greek, VČD / Petr Šedivý
Příspěvky redakce
- Hudební odysea s Pavlem Steidlem, Jiřím Javůrkem a mladými talenty
- Prague Philharmonia poskytuje platformu mladým dirigentům z celého světa
- Plzeňská filharmonie uvede jedinou Smetanovu symfonii, a to celou
- Lednicko-valtický hudební festival se rozloučí Ódou na radost
- Ceny Thálie 2024 uděleny. Šípkovu skleněnou plastiku získali slovenští pěvci
Více z této rubriky
- Hudební odysea s Pavlem Steidlem, Jiřím Javůrkem a mladými talenty
- Prague Philharmonia poskytuje platformu mladým dirigentům z celého světa
- Plzeňská filharmonie uvede jedinou Smetanovu symfonii, a to celou
- Lednicko-valtický hudební festival se rozloučí Ódou na radost
- Královská filharmonie ve Stockholmu uvede Smetanu a Dvořáka