Peter Breiner v dvojroli u Slovenské filharmonie
Obě velká tělesa Slovenské filharmonie, tedy i Slovenský filharmonický sbor, se zapojí do nejbližšího orchestrálního pořadu Walton Haydn Breiner, který se uskuteční 28. a 29. listopadu v Koncertní síni filharmonie. Předposlední listopadový den je navíc k mání představení pro školy, kdy nadvakrát hrají bratislavští konzervatoristé.

Walton, Haydn, Breiner – tři skladatelé různých národností, jejichž umělecký život je úzce spjat s kulturním životem Anglie ve třech různých obdobích. Joseph Haydn, nejstarší z nich, působil dlouhá léta v Eisenstadtu, ale jeho umělecké cesty ho zavedly i na anglický královský dvůr. V Anglii se o sto let později narodil William Walton, který se začal věnovat komponování poté, co byly během první světové války pozastaveny činnost pěveckého sboru a školy v Oxfordu. Peter Breiner, rodák z Humenného, skladatel, aranžér, klavírista a dirigent, má podobně rozsáhlý talent jako Haydn a Walton. Dlouhá léta působil v Kanadě a USA, ale již delší dobu žije v Londýně, kde pracuje na svých rozmanitých hudebních projektech. Sporadicky se také vrací do Bratislavy, města svých studií. Při podzimní návštěvě Reduty zazní Breinerova premiéra suity z dosud neprovedeného baletu Mistr a Markétka s podtitulem Ďábel v Moskvě podle stejnojmenného Bulgakovova románu. Z Waltonova odkazu diváci uslyší předehru Portsmouth Point. A violoncellista Richard Harwood se chopí sólového partu Haydnova Koncertu pro violoncello a orchestr č. 1 C dur, jehož kadenci napsal právě Breiner, který sám diriguje celý koncert 28. a 29. listopadu.
29. listopadu dopoledne se navíc na půdě filharmonie koná pořad pro školy vystavěný na Saint-Saënsově suitě Karneval zvířat. Symfonický orchestr bratislavské konzervatoře diriguje Juraj Jartim a průvodní slovo během dvojice dopoledních programů zajistí Martin Vanek.

Foto: Ján Lukáš
Příspěvky redakce
- Sbor Kajetán uzavře sezonu dvojicí koncertů. Představí repertoár pro soutěže v Polsku i Kalifornii
- Kytaristé popadesáté k poctě raného romantika Johanna Kaspara Mertze
- As One. Dominika Škrabalová v Drážďanech jako transgender osoba
- V Litomyšli představí podobu budoucí Vltavské filharmonie. Návštěvníci si ji projdou ve virtuální realitě
- Alena Hron až v Japonsku
Více z této rubriky
- Sbor Kajetán uzavře sezonu dvojicí koncertů. Představí repertoár pro soutěže v Polsku i Kalifornii
- Viva Mozart. Kostelní slavnosti uvedou večer věnovaný hudbě salcburského mistra
- Kytaristé popadesáté k poctě raného romantika Johanna Kaspara Mertze
- As One. Dominika Škrabalová v Drážďanech jako transgender osoba
- V Litomyšli představí podobu budoucí Vltavské filharmonie. Návštěvníci si ji projdou ve virtuální realitě
- Alena Hron až v Japonsku
- Na Jítravský Dvorec i na Carmina Burana
- Poslední koncert sezony Filmharmonie výhradně s hudbou Michaela Giacchina
- Jubilejní čtyřicátý ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov
- Pavel Černoch Princem v liverpoolské koncertní Rusalce. V létě se k roli vrátí také v Mnichově