PKF – Prague Philharmonia ve středu vstoupí do francouzské sezóny
Orchestr PKF – Prague Philharmonia ve středu 8. září zahájí svou osmadvacátou koncertní sezónu. V Obecním domě zahraje program, jehož těžištěm bude hudba francouzských skladatelů. Dirigovat bude šéfdirigent Emmanuel Villaume, jako sólista vystoupí klavírista Andrew von Oeyen.
„Hvězdou zahajovacího koncertu bude Andrew von Oeyen, skvělý americký klavírista, který je častým hostem našeho orchestru. Jen nedávno vydal Oeyen již třetí album u prestižního labelu Warner Classics, s hudbou Johanna Sebastiana Bacha a Ludwiga van Beethovena. Na zahajovacím koncertu zahraje s PKF – Prague Philharmonia slavný Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova, jedno z nejoblíbenějších děl klavírní literatury,“ zvou na koncert pořadatelé a dodávají, že večer otevře Incanto, dílo soudobého francouzského skladatele Érica Tanguye, jehož kompozice pravidelně uvádějí jak francouzská, tak zahraniční symfonická tělesa. Pak se přesuneme do 19. století. Zazní Milostná scéna z dramatické symfonie Romeo a Julie Hectora Berlioze, který tuto dojímavou skladbu považoval za svoje nejlepší dílo. Závěr bude patřit Symfonii č. 2 a moll Camilla Saint-Saënse.
„Naším sloganem jsou již druhou sezónu slova ‚prolomit ticho‘. Věříme, že se nám konečně podaří tento závazek naplnit, zahajovací koncert je pro nás všechny v tomto ohledu opravdu výjimečná chvíle,“ říká ředitelka orchestru Kateřina Kalistová, která je ve vedení PKF – Prague Philharmonia od února 2020.
Tradičně pro svůj hlavní orchestrální cyklus volí PKF jistý leitmotiv, který dramaturgie jednotlivých koncertů propojuje. Letos bude hlavním tématem Francie, francouzská hudba a její role ve vývoji evropské hudby. „Význam francouzské hudební tradice je v kontextu západní klasické hudby zcela neopomenutelný,“ uvádí PKF s tím, že Francie byla dějištěm pozoruhodných hudebních počinů už od dob renesance, což platí dodnes, jak dokládá i program zahajovacího koncertu této sezóny. Pod taktovkou Emmanuela Villauma, který je k výkladu francouzské hudby tím nejpovolanějším, uvede PKF – Prague Philharmonia díla tří francouzských skladatelů různých epoch.
„V koncertním sále nás všechny spojuje sdílená láska k hudbě a přesvědčení, že umění by mělo být středobodem našich společenských životů. Umění o nás vypovídá to podstatné. A zvláště v této době potřebujeme hudbu víc než kdy předtím,“ zamýšlí se šéfdirigent Emmanuel Villaume a doplňuje: „Nadcházející sezóna, kterou jsme připravili s velkou péčí, nabízí příležitost napojit se na nejvýznamnější a nejduchovnější osobnosti naší civilizace. Vzkaz tvůrců, i těch z nejtemnějších míst, je nakonec vždy tou největší nadějí a vírou v lidský duch.“
Foto: Pixabay, Milan Mošna, Fb PKF – Prague Philharmonia
Příspěvky redakce
- Mezzosopranistka Bella Adamova oslaví Vánoce v Hanoji
- Hudební rodina Vlach-Ericsson vánočním hostem Václava Hudečka
- Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
- S FOKem před Vánoci u Šimona a Judy, v Anežském klášteře i v Obecním domě
- Hold Jaroslavu Krčkovi při Břevnovském hudebním setkání
Více z této rubriky
- Mezzosopranistka Bella Adamova oslaví Vánoce v Hanoji
- Hudební rodina Vlach-Ericsson vánočním hostem Václava Hudečka
- Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
- S FOKem před Vánoci u Šimona a Judy, v Anežském klášteře i v Obecním domě
- Hold Jaroslavu Krčkovi při Břevnovském hudebním setkání
- Pestrobarevné Vánoce v Bratislavě
- Aranž na druhou s dechovým kvintetem Prague Philharmonia
- Ostravskou Rybovku následuje pocta Petru Hapkovi
- Zlínská mozartovská benefice s Adrianou Banásovou
- Klášterní hudební slavnosti nadzdvihly pokličku příštího programu