Pražský komorní orchestr od Myslivečka k Elgarovi
Sezóna Pražského komorního orchestru bude v dubnu pokračovat smyčcovým večerem. V úterý 16. dubna se od půl osmé večer těleso představí v Koncertním sále Pražské konzervatoře pod vedením koncertní mistryně Ludmily Pavlové. Zazní díla od Myslivečka, Elgara, Griega a Mendelssohna-Bartholdyho.
Povědomí o skladateli Josefu Myslivečkovi v posledních době utěšeně povzbudil oceňovaný film Il Boemo s Vojtěchem Dykem v titulní úloze. Český komponista, který se ve své době proslavil především v Itálii, kde získal obdiv především díky operám, má na svém kontě i řadu orchestrálních skladeb. Vyjímají se mezi nimi sinfonie. A právě jeho Sinfonii Es dur si vybral Pražský komorní orchestr jako úvodní číslo dalšího koncertu.
Myslivečkovu hudbu vystřídají libozvučné melodie raného díla Angličana Edwarda Elgara, představitele pozdního romantismu a počínající moderny. Jeho elegantní Serenáda pro smyčce je oblíbeným dílem, které tvoří základ repertoáru smyčcových orchestrů. Z romantického odkazu Edvarda Hagerupa Griega orchestr uvede další populární kus, a to seversky melodickou suitu Z časů Holbergových. Tu Grieg zkomponoval u příležitosti dvoustého výročí narození dánsko-norského dramatika Ludviga Holberga. Suita se skládá z pěti částí, z nichž každá je inspirována tanečními formami barokního období.
Závěr koncertu bude také patřit romantické hudební literatuře. Pražský komorní orchestr uvede půvabnou Smyčcovou symfonii č. 9 C dur od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Dílo je jednou z jeho raných skladeb, je součástí souboru dvanácti smyčcových symfonií, které zkomponoval v letech 1821 až 1823, kdy byl ještě doslova teenagerem, přesto již skladba vykazuje značnou kompoziční zralost. Ačkoli tyto Mendelssohnovy symfonie nejsou tak často prováděny a nejsou tak známé jako jeho pozdější orchestrální díla, nabízejí cenný vhled do vývoje skladatelova hudebního stylu a dokládají jeho mimořádný talent.
Pražský komorní orchestr, pracující v letošní třiasedmdesáté sezóně pod vedením výrazné mladé české houslistky Ludmily Pavlové, nabídne v květnu svůj příspěvek k oslavám Roku české hudby. Ve skladbách od Dvořáka, Filase a Voříška se jako sólista představí houslista Jiří Vodička.
Příspěvky redakce
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
Více z této rubriky
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků