Šansony aneb písně s příběhem s Viktorií Kaplanovou
Další žánrové vychýlení od klasické hudby chystá zpěvačka, badatelka, kapelnice a hudební organizátorka Viktorie Kaplanová. Spolu s instrumentálním uskupením nabídne program Šansony aneb písně s příběhem, a to natřikrát: 22. února na Zámku Načeradec, 8. března v Dobřichovicích U Věže a o den později ještě v pražské Malostranské besedě.

„Osobně vnímám hranici mezi klasickou uměleckou písní, kterou se zabývám, a těmito šansony jako velmi tenkou,“ říká Viktorie Kaplanová v návaznosti na chystanou trojici koncertů Šansony aneb písně s příběhem. Jedná se koncerty převážně francouzských šansonů, které na Zámku Načeradec (22. února), v Dobřichovicích (8. března) a v Praze (9. března) zaznějí buď v originále, nebo s českými překlady, a to zejména v překladu básníka Jiřího Dědečka. Celý program spojuje poezie, písně jsou z repertoáru Jacquesa Brela, Edith Piaf, Borise Viana, Evy Olmerové či Slawy Przybylské.
Účinkující uskupení Viktorie & František BAND vzniklo v návaznosti na dlouholetou spolupráci původně pražského dua Viktorie & František (zpěv a akordeon). V roce 2021 toto uskupení vydalo dvojalbum Francouzské šansony & Šlágry mrakodrapů, kde představuje výhradně právě překlady Jiřího Dědečka. „BAND“ na zmíněných třech místech vystoupí v obsazení František Tomášek (akordeon), Dušan Navařík (flétna), Filip Pastula (kontrabas) a František Otakar Kukula (bicí); zpěv tedy obstará Viktorie Kaplanová.
Aktuálně chystané pořady volně souvisí s dalšími projekty Kaplanové a jejího týmu, konkrétně dvojím uvedením programu Lidová poetika v písních 26. března v Mikulově a 18. dubna v Nová Říše, kdy půjde o třetí koncert z cyklu Hlasy tří světů, který předchází stejnojmennému festivalu.

Foto: Lukáš Hamáček, facebook Viktorie & František BAND
Příspěvky redakce
- Česká premiéra díla oscarové autorky na Otáčivém hledišti
- Rusalku v Mnichově řídí Petr Popelka. Za Prince má Pavla Černocha
- Hudební občerstvení pro Novohradsko nejen s Jaroslavem Svěceným
- Tři operní premiéry opavské sezony 2026/27, včetně jednoho Smetany
- Česká kolonie v Bregenzu
Více z této rubriky
- Česká premiéra díla oscarové autorky na Otáčivém hledišti
- Rusalku v Mnichově řídí Petr Popelka. Za Prince má Pavla Černocha
- Hudební občerstvení pro Novohradsko nejen s Jaroslavem Svěceným
- Tři operní premiéry opavské sezony 2026/27, včetně jednoho Smetany
- Česká kolonie v Bregenzu
- Labyrint. Úvodní část českokrumlovského festivalu akcentuje hlavní téma
- První sezona Michaely Rózsa Růžičkové s mariánskolázeňskými symfoniky
- Dramaturgická perla. Cappella Mariana s Harantem přímo na jeho hradě
- Janoska Ensemble v Obecním domě s adaptací Vivaldiho ‚Čtveráků‘
- Operní megahit i současný titul ‚šmrnclý‘ jazzem. Liberecká sezona 2026/27