úterý, 11 srpen 2020 09:56

Zemřel sbormistr Lubomír Mátl (1941-2020)

Autor:

 

mtl

 

Ve věku 79 let se uzavřel život významného českého dirigenta Lubomíra Mátla, v letech 1981 až 1990 hlavního sbormistra Pražského filharmonického sboru. Plných 37 let, až do roku 2015, byl také sbormistrem Pěveckého sdružení moravských učitelů.  

Za jeho desetileté éry natočilo mezinárodně uznávané pražské sborové těleso řadu oceňovaných nahrávek s Českou filharmonií, mimo jiné Stabat Mater a Requiem Antonína Dvořáka s dirigentem Wolfgangem Sawallischem nebo kantátové dílo Johannesa Brahmse s Giuseppem Sinopolim. Pravidelně v té době také účinkovalo na Rossiniho operním festivalu v Pesaru. Lubormí Mátl stál za množstvím nahrávek pro Supraphon, Deutsche Grammophon, Naxos, Panton a jiné firmy. V roce 1990 připravil se sborem Beethovenovu Devátou symfonii pro závěrečný koncert Pražského jara, dirigovaný Leonardem Bernsteinem.  

 

mtl-2

 

Pražský filharmonický sbor převzal v roce 1981 po svém učiteli Josefu Veselkovi, který z něj během předchozích dvaceti let postupně učinil moderní vokální soubor schopný dramatické výstavby skladeb i dokonalé intonace, sbor vydávající se na velká evropská turné i na koncerty do Japonska. Studium u Veselky Mátl uzavřel na Janáčkově akademii múzických umění v Brně v roce 1965 v oboru dirigování sboru, o dva roky později dokončil studium dirigování orchestru. Na stejné škole se stal v roce 1994 docentem a roku 2007 profesorem.

 

PSMU

 

Aktivním umělcem byl více než padesát let. V mládí vystřídal vedení sboru Janáčkovy filharmonie, Brněnského akademického sboru a později také Pěveckého sboru Českého rozhlasu a Slovenského filharmonického sboru. Působil v čele Moravského komorního sboru Ostrava a v Brně byl od roku 2001 uměleckým vedoucím a sbormistrem Mátlova akademického sboru. Je otcem šesti dcer.

 

mtl-3

 

Foto: archiv PFS a PSMU

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.