pondělí, 19 říjen 2020 18:53

Jihlavské Horácké divadlo slaví 80 let

Autor:

Jediná profesionální scéna na Vysočině, Horácké divadlo Jihlava, nechala svoji budovu polepit fotokopií drogerie v autentických rozměrech, která původně stávala na místě instituce. Od založení divadla uplynulo včera, 18. října, osmdesát let. Nová divadelní budova byla slavnostně otevřena 20. října 1995.

 

001

 

O singspielu Dobrá rada drahá Josefa Bárty, který se v Horáckém divadle hrál, jsme psali zde. Zároveň je divadelní stánek místem některých projektů Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců Mahler – Jihlava.

 

202

 

„Původně měl výročí vzniku Horáckého divadla v sobotu oslavit Večírek se strojem času, jak organizátoři akci nazvali. Divadlo chtělo s návštěvníky procházet divadlem upraveným v duchu jeho různých etap. Současná epidemická situace plány změnila. Osm dekád nakonec připomene výstava, kterou budou členové divadla instalovat ve výlohách a oknech divadla nadcházející sobotu večer a bude k vidění další dva měsíce,“ uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová. Instalaci bude také online k vidění na sociálních sítích divadla.

Rekonstrukci budovy z konce osmdesátých let minulého století a zahájení provozu v nových prostorách budou reprezentovat dvě plochy. „V první výloze budeme reflektovat založení divadla v Třebíči, máme pár zajímavých materiálů včetně plakátů,“ řekla Kvíčalová a České noviny doplňují: „V jednom z oken bude vidět zázemí uvaděček s předměty ze 60. let, v jiném kopie fasády původního městského divadla. Přes výlohu budou moci lidé sledovat také promítání dokumentů o Horáckém divadle i z doby, kdy soubor v době rekonstrukce našel své zázemí v jihlavském divadle Na Kopečku.“

 

201

 

„S myšlenkou první stálé české divadelní scény na Vysočině přišla skupina nadšenců v čele s jihlavským knihovníkem Stanislavem Rambouskem koncem roku 1939. Vzniklo Družstvo Horáckého divadla, na kterém se podílelo 22 českých měst. Prvním ředitelem byl Rudolf Nádhera, majitel divadelní koncese. Pro premiérové představení nastudoval nově vzniklý třicetičlenný soubor hru Jaroslava Vrchlického Soud lásky. Hrála se 18. října 1940 v Národním domě v Třebíči. Třebíč byla pro premiéru zvolena především kvůli silným germanizačním tlakům v Jihlavě. Do budovy jejího městského divadla se natrvalo přestěhovalo v roce 1945,“ informuje jmenovaný internetový portál a doplňuje, že „prvním představením po přístavbě v divadle byla hra Smrt v císařském domě, kterou pro Horácké divadlo napsal Josef Bouček. Premiéra byla 7. října 1995, o 13 dní později se konalo i slavnostní zahájení provozu, mezi jehož hosty byl i tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid.“

 

Foto: Jan Černo, Zdeněk Stejskal, Fb divadla

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.