Festival Za poklady Broumovska poprvé nabídne i prohlídky barokních kostelů
Letní koncerty českých i zahraničních interpretů v atmosféře broumovských barokních kostelů v chráněné krajinné oblasti. To vše nabízí od 15. června do 31. srpna už devatenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. I tento rok se souběžně s akcí konají mezinárodní Letní hornové kurzy a program zahrnuje i na koncert s hudbou amerického kultovního filmu The Blues Brothers, vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou a mnoho dalších. Poprvé publiku nabídne i komentované prohlídky běžně nepřístupných kostelů patřících k perlám české barokní architektury. Prolog festivalu se uskuteční už 1. května vystoupením rezidenčního umělce festivalu, německého klavíristy Matthiase Kirschnereita.
„V letošním Roce české hudby chceme ukázat domácí hudbu v kontextu historie i současnosti. Česká hudba je významným vývozním artiklem a zároveň o ni mají velký zájem mnozí zahraniční umělci,“ říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Stejně jako v předchozích letech pořadatelé věnují převážnou část výtěžku na pomoc kostelům, v nichž se koncerty konají.
Už 1. května se chystá „festivalová předehra“. Začne v osmnáct hodin v Opatských sálech broumovského kláštera a vystoupí rezidenční umělec festivalu, německý klavírista Matthias Kirschnereit. Přednese kombinaci českého a německého repertoáru. Posluchačsky vděčné Beethovenovy klavírní opusy na žádost festivalu namíchá s drobničkami domácí provenience – vybranými částmi z klavírních cyklů skladatelů, kteří letos slaví výročí. „Je mi velkým potěšením, že mohu letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájit sólovým recitálem. Opravdu se těším na provedení děl Ludwiga van Beethovena, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka,“ uvedl Kirschnereit.
O následný energický úvod vlastního festivalu se 15. června postará koncert The Blues Brothers, který naplní sál Dřevník hudbou ze stejnojmenného amerického filmu. „Vynikající zpěváci sboru Jeremy Winston Chorale ze Spojených států, kteří vystupovali například před Barackem Obamou a jeho ženou Michelle, u nás už loni vytvořili báječnou atmosféru a publikum naprosto nadchli. Kostel v Božanově doslova praskal ve švech,“ popisuje ředitelka festivalu Tereza Kramplová. „Soubor jsme proto pozvali i letos, vystoupí ale s trochu jiným programem. Hudbu ze snímku The Blues Brothers a sólové zpěváky tentokrát doplní big band The Loop Jazz Orchestra,“ popisuje Kramplová.
Do kostela pozve posluchače festival poprvé 29. června. V broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha vystoupí Filharmonie Hradec Králové. Pod taktovkou polského dirigenta Jana Miłosze Zarzyckého tu zahraje díla Josefa Suka, W. A. Mozarta, Sylvie Bodorové a Antonína Dvořáka.
Program nabízí hudební zážitky v podání i dalších zahraničních interpretů, kteří do svého programu také zařadili díla českých skladatelů. K těm patří například polské dechové kvinteto Cracow Golden Quintet. Nevšednost slibují také finští umělci: flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni. Ti sestavili koncert výlučně z děl ženských skladatelek.
Na koncertech se představí také renomované domácí soubory a přední umělci: Czeck Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Šaturová nebo Jihočeská filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného se sólohornistkou Zuzanou Rzounkovou. Netradiční show slibuje i koncert lektorů Letních hornových kurzů, na němž své umění předvede mimo jiné italský hornista Luca Benucci či Portugalec Ricardo Matosinhos.
„Festival již několik let podporuje domácí soudobou tvorbu. Spolupracujeme s významnými českými skladateli, jako jsou Tomáš Ille, Kryštof Marek či Jan Kučera. Ti všichni vytvořili během posledních let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjatá s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Letos k nám zavítá významná česká skladatelka Sylvie Bodorová. Ta patří mezi nejhranější a nejvyhledávanější současné české autory v zahraničí,“ říká Tereza Kramplová. „Průřez tvorbou Sylvie Bodorové se promítne do celého programu festivalu. Kromě orchestrálních děl tu zazní i komorní tvorba. Jedinečná bude premiéra jejího díla Halali v podání osmdesáti lesních rohů,“ dodává ředitelka.
Největší evropská akce svého druhu Letní hornové kurzy se letos v Broumově koná podesáté a nabídne posluchačům atraktivní skupinové koncerty. „Kurzy pro až stovku účastníků z celého světa zajišťují špičkoví čeští i zahraniční lektoři. Letos začínají 28. července a trvají do 3. srpna. Kromě koncertů nabízejí i přednášky, workshopy, výstavy lesních rohů několika výrobců, ale i lekce jógy,“ dodává Kramplová. Zakladatelkou kurzů je sólová hornistka FOK Zuzana Rzounková. Ta letos přizvala kolegy ze zahraničí – Itala Lucu Benucciho, profesora na italské Fiesole Music School Foundation a uměleckého ředitele Italian Brass Week, a portugalského hornistu Ricarda Matosinhose. Ten působí na Academia de Música de Costa Cabral v Portu.
V doprovodném programu se představí i magický, divadelně-hudební recitál Malý princ. Herec a zpěvák Jan Cina obklopený zvukem smyčcového kvarteta a piana přizve posluchače do světa hudby Kryštofa Marka. Improvizačně propojí hudbu s mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho.
„Nově chystáme také prohlídky vybraných kostelů. V některých kostelech program doplníme zhruba půlhodinovým výkladem, na který bude navazovat samotný koncert,“ doplňuje ředitelka festivalu. Festival je i příležitostí k objevování krás broumovských památek. Podle Terezy Kramplové se díky němu daří v poslední době postupně přispívat na opravu kostelů. Počet míst pro pořádání koncertů se tak každoročně zvyšuje „Z kdysi regionální akce se stal festival Za poklady Broumovska uznávanou hudební akcí s mezinárodním obsazením a celorepublikovým dopadem,“ uzavírá Tereza Kramplová.
Foto: René Volfík, Sára Valášková, Anita Wasik, archiv festivalu
Příspěvky redakce
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Ondřej Zámečník vítězem skladatelské soutěže festivalu Věčná naděje
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
Více z této rubriky
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku