Dramaturgie sezony Severočeské filharmonie Teplice respektuje aktuální Rok české hudby a již zavedený počet sedmnácti symfonických a sedmi komorních koncertů, členěných do čtyř abonentních cyklů A, B, C a K. Šéfdirigentem orchestru zůstává Petr Vronský a právě ten řídí koncertní zahájení hlavního cyklu A, které se uskuteční 3. října v teplickém Domě kultury. V druhé polovině…
Poklad v tónech. Simona Šaturová a Marek Kozák na Broumovsku
„Pěvkyně znamenitě prezentovala své umění vkusného hereckého ztvárnění.“
„Simona Šaturová a Marek Kozák předvedli i tento výběr s mistrovským citem pro detail a opět s pochopením pro jejich styl a interpretační potřeby.“
„Mistrovské ruce Marka Kozáka však proměnily ‚těžké noty‘ v impozantní hudební zážitek.“
V sobotu 17. srpna se v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska uskutečnil další z řady pozoruhodných koncertů. Konal se v malebném prostředí kostela sv. Máří Magdalény v Božanově, který náleží do unikátní skupiny sakrálních staveb Broumovska, spojených s tvorbou architektů otce a syna Dientzenhoferů. Na koncertě vystoupila renomovaná sopranistka Simona Šaturová, kterou na klavír doprovázel výrazný představitel mladší generace našich klavíristů Marek Kozák. Váženým hostem večera se stala skladatelka Sylvie Bodorová, jako autorka díla s názvem Tři žalmy. Její kompozice zazněla v závěru koncertu a byla i pozoruhodným dramaturgickým zpestřením klasického repertoáru.
Kam v srpnu? Za poklady Broumovska
Hudební festival v kostelích Broumovska pořádaný letos už po devatenácté nabízí svým příznivcům v druhém prázdninovém měsíci ještě čtveřici koncertů. Trojici večerů s komorní hudbou doplní závěrečný filharmonický koncert zasazený do ústředního broumovského kláštera odkazující na hornový akcent festivalu. Jednoznačným pojítkem srpnové festivalové nabídky je česká hudba, především tvorba rezidenční komponistky Sylvie Bodorové.…
Tepličtí filharmonikové v nové sezoně se dvěma novými cykly
Dramaturgie příští sezony Severočeské filharmonie Teplice respektuje aktuální Rok české hudby a nejen již zavedený počet sedmnácti symfonických a sedmi komorních koncertů, členěných do čtyř abonentních cyklů A, B, C a K. Novinkou jsou totiž dva abonentní cykly po třech koncertech. První z nich, pod názvem Koncert pro Pra-rodiče s dětmi s označením písmene D, je…
Desáté Letní hornové kurzy v Broumově se stovkou účastníků
Letošního desátého ročníku Letních hornových kurzů se v Broumově účastní stovka mladých hornistů z celého světa. Jedna z největších akcí svého druhu v evropském měřítku nabízí až do 3. srpna bohatý edukativní a koncertní program v areálu tamního kláštera i v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Letní hornové kurzy v Broumově, o jejichž konání již portál KlasikaPlus.cz informoval zde,…
Historicky největší Smetanova Litomyšl uzavřena
Děkovná mše s Missou solemnis Václava Jana Tomáška završila v neděli v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže 66. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Trval jeden měsíc a uskutečnilo se všech jednapadesát naplánovaných představení, která navštívilo přes 31.000 posluchačů. Podobný počet diváků zhlédl celkem 97 programů Festivalových zahrad. Na hlavních scénách vystoupilo přibližně 2500 účinkujících,…
Královéhradečtí filharmonici zahájili hledání pokladů Broumovska
„Jan Miłosz Zarzycki předstoupil před těleso prožívající v současnosti jedno ze svých umělecky nejvyrovnanějších a nejplodnějších období.“
„Výsledkem snažení Sylvie Bodorové je posluchačsky nesmírně přívětivý dvacetiminutový kus, jenž dokázal naplnit prostory kostela podmanivou atmosférou.“
„Jan Miłosz Zarzycki jako by si s Dvořákem na stupínku pozpěvoval.“
Ačkoliv 19. ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska za sebou měl od května již tři koncerty, až o tom, jenž se uskutečnil v sobotu 29. června v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha, lze hovořit jako o zahajovacím. Otevřel totiž tradiční sérii převážně sobotních prázdninových setkání s hudbou v duchovních stáncích, která patří v regionu k nejvýznamnějším kulturním událostem.
Quo vadis, Sylvie Bodorová? Do Litomyšle! A nakonec vítězně
„Díky herecky dobře vedeným pěvcům se divák rychle orientoval.“
„Příjemně překvapil hutným a velkým hlasem barytonista Jakub Hliněnský, představitel donašeče Chilóna, jenž snad nazvučení nepotřeboval.“
„Obecenstvo inscenaci přijalo ovacemi a děkovalo potleskem i skladatelce, která se spolu s inscenátory přišla děkovat na závěr představení.“
Smetanova Litomyšl letos překypuje dílem Smetanovým a slaví Rok české hudby. Mezi skladatele narozené v letopočtu končícím číslem „4“ patří však rovněž Sylvie Bodorová. Její opera Quo vadis, ke které napsala spolu s režisérem Martinem Otavou i libreto, proto na letošní litomyšlské pódium právem patřila. Navíc je to opera divácky vděčná.
Veverka & Englichová aneb Když dva vydají za osm
„V úvodu Grido del pastore od Sylvie Bodorové si zasloužily pozornost nejen znějící tóny hoboje, ale i pomlky, které Vilém Veverka vnitřně poslouchal snad ještě intenzivněji.“
„Swingový rytmus a jazzové harmonie byly hlavními ingrediencemi skladby Harpicide at midnight.“
„Vyznění díla Jiřího Gemrota záviselo přímo na hudební kreativitě a intenzitě prožitku obou interpretů.“
Finále abonentní řady Kruh přátel hudby se uskutečnilo 12. června 2024, tradičně v plzeňském Domě hudby. Původně avizované Pražské dechové okteto bylo z důvodu nemoci zastoupeno duem Veverka & Englichová. „Jich je osm, my jsme dva,“ bilancoval v úvodní řeči hobojista a nově i pedagog Ostravské univerzity Vilém Veverka…
Letní hornové kurzy podesáté. Doprovodnou akcí jsou také koncerty broumovského festivalu
Do konce června přijímají přihlášky Letní hornové kurzy v Broumově, které se uskuteční v termínu od 28. července do 3. srpna. A červen je také měsícem, kdy začíná festival zvaný Za poklady Broumovska. Jeho zahajovací koncert se uskuteční 29. června, ještě před ním však příznivce přehlídky čeká prolog se žáky ZUŠ. Letní hornové…
Leoš Janáček, Kamila Stösslová a jižní Čechy
Centrum kultury města Písek uvede u příležitosti Roku české hudby koncert věnovaný tvorbě Leoše Janáčka. V neděli 9. června od šesti hodin večer zazní v tamní koncertní síni Trojice nejen Janáčkova díla, ale také kompozice Sylvie Bodorové, Bedřicha Smetany nebo Josefa Suka. Vystoupí houslista Roman Fedchuk, klavírista Maxim Averkiev, Kvarteto Martinů a sbor Sborissimo. …
Když publikum rozhodne o vítězi. Epilog pražskojarní soutěže
„Pokud uvažujeme, že každého špičkového umělce dělá kombinace talentu a píle, pak u Juliena-Laferrièra má posluchač intenzivní pocit vrchovatého obdaření předpoklady.“
„Úvodní unisoso všech sólistů bylo až neskutečně intonačně jednotné.“
„Wajsar se projevil jako starý praktik, který ví, co ‚bude fungovat‘.“
Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara oslavila půlkulaté jubileum – pětasedmdesátiny –, a to nejen prvotřídními výkony letošních soutěžících, ale také těch, co se klání s úspěchem zúčastnili v minulých letech. Slavnostní koncert 15. května řídil v Rudolfinu Jakub Klecker stoje před Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, přičemž zazněly rovněž dvě světové premiéry na objednávku festivalu.
Martinů fest Polička 2024 slaví Rok české hudby
Po sedmadvacáté se v Poličce, rodišti skladatele Bohuslava Martinů, uskuteční festival na počest slavného rodáka. Od 10. do 26. května rozezní tamní Tylův dům koncerty hudební přehlídky Martinů fest Polička 2024. Kromě koncertů pořadatelé pro své návštěvníky připravili i baletní představení a doprovodnou výstavu. Leitmotivem je nejen Bohuslav Martinů, ale výročně i česká hudba. Tradiční…
Michal Kaňka: Soutěž Pražského jara v sobě nese tradici i prestiž
„Soutěž Pražského jara 1947 byla vyhlášena pro housle a vše začalo opravdu velkolepě, vždyť pozvání do poroty přijal mimo jiné David Oistrach.“
„Jednou z hlavních příležitostí, které sebou přináší první cena, je pozvání k sólovému vystoupení na následujícím ročníku festivalu.“
„Často to tak prostě je – čím víc toho někdo umí, tím bývá pokornější.“
Pozítří 7. května odstartuje již 75. ročník mezinárodní soutěže Pražského jara. Pro portál KlasikaPlus.cz o ní promluvil violoncellista Michal Kaňka. Rozpovídal se o historii soutěže, vlastních zkušenostech laureáta i o svých současných aktivitách spojených s funkcí předsedy stálé soutěžní komise.
Anglický festival Leamington s plejádou českých umělců
V rámci Roku české hudby 2024 věnuje společnost Leamington Music svou každoroční stěžejní akci během prvního květnového víkendu české hudbě. Přední čeští hudebníci přijedou do Británie na Leamington Music Festival 2024 a během pěti dnů koncertů a besed oslaví dvousté výročí narození skladatele Bedřicha Smetany a padesáté výročí založení The Dvořák Society for…
Festival Za poklady Broumovska poprvé nabídne i prohlídky barokních kostelů
Letní koncerty českých i zahraničních interpretů v atmosféře broumovských barokních kostelů v chráněné krajinné oblasti. To vše nabízí od 15. června do 31. srpna už devatenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. I tento rok se souběžně s akcí konají mezinárodní Letní hornové kurzy a program zahrnuje i na koncert s hudbou amerického kultovního filmu The Blues…
Pardubická filharmonie snad až rozmazluje. Sólistou tentokrát klarinetista Irvin Venyš
„Irvin Venyš hrál Mozarta soustředěně, s radostí i procítěně, v symbióze s poselstvím not, ale zároveň živě, lidsky, s vášní i pokorou.“
„Těch sedm minut, během nichž se díky skladbě Sylvie Bodorové prohnala koncertní síní smršť komplikované, postupně se zrychlující rytmiky, si budou posluchači dlouho pamatovat.“
„Ondřeje Vrabec v kompozici Vítězslava Nováka nabídl pozoruhodnou přidanou hodnotu.“
Nástrojem, na který zaměřila pozornost Komorní filharmonie Pardubice v rámci svých abonentních koncertů, se stal v dubnu klarinet. K interpretaci skladeb Wolfganga Amadea Mozarta a Sylvie Bodorové byl přizván Irvin Venyš, jenž se úkolu zhostil s patřičnou suverenitou a v případě druhého kusu si poradil i s jeho komplikovanou rytmikou…
Klarinet v hlavní roli v Pardubicích. Irvin Venyš sólistou v dílech Mozarta a Bodorové
Dubnové abonentní koncerty věnuje Komorní filharmonie Pardubice sólovému klarinetu. Dřevěnému dechovému nástroji bude patřit celá první půlka večera ve dnech 15. a 17. dubna, kdy se Sukova síň rozezní tradičně v devatenáct hodin. Jako sólista se představí Irvin Venyš. Hrát bude populární klasiku Wolfganga Amadea Mozarta Koncert pro klarinet a orchestr A dur a dále…
Smetanova hudba napříč Českými centry
V letošním roce slaví tuzemsko Rok české hudby a dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. Česká centra, zastoupená v osmadvaceti městech na čtyřech kontinentech, proto pro své publikum připravila pestrou hudební nabídku. Nejbližší akce Koncert Hudba bez hranic s ukrajinským dirigentem Viktorem Ploskinou se uskuteční 27. března pod hlavičkou sofijského Českého centra v bulharském…
To nejlepší z klasiky. Čeští autoři v olomoucké filharmonii
„Ohlasů na folklor, případně obecněji na staré časy, je v Lukášových Bagatelách řada, ale výsledek je plně samostatný, sdělný a moderní.“
„Ve dvojkoncertu Bruromano Sylvie Bodorové zaujala kytaristka drobnokresbou i ráznějšími plochami, kontrabasista téměř violoncellovými kantilénami.“
„Robert Kružík nabídl poctivé, pěkně inspirované nastudování Sukovy Pohádky – emotivní provedení s hezkými detaily, přehledně strukturované ve vertikále i horizontále.“
Moravská filharmonie čelí pocitům nejistoty, pramenícím z úvah politiků spojit ji s Moravským divadlem. Při pátečním koncertě na začátku olomouckých jarních prázdnin však nebylo nic poznat. Měl obvyklé umělecké parametry a vyzněl pod taktovkou Roberta Kružíka atraktivně.
Smetanova Litomyšl letos v létě nejobsáhlejší a nejdelší
„Hudba bude znít česká i světová, v širokém spektru od Bedřicha Smetany po Jiřího Šlitra, od baroka po jazz.“
„Vedle všech osmi Smetanových oper zazní i další opery – Janáčkova Její pastorkyňa a Quo vadis od Sylvie Bodorové.“
„Program doplní také odlehčená představení, například hudební kabaret Jonáš a tingl-tangl či brněnská novinka s názvem Hurvínek prodává nevěstu.“
Všech osm oper Bedřicha Smetany uvede letos v létě Národní festival Smetanova Litomyšl. Ve své historii tak učiní podobně kompaktně poprvé. Šestašedesátý ročník je navíc s padesáti koncertními a operními programy a desítkami dalších akcí a s měsíčním rozvrhem nejrozsáhlejším od vzniku přehlídky. Ta se ve skladatelově rodišti koná od roku 1946 a v Roce české hudby 2024 zaujímá klíčové místo v oslavách jeho dvoustého jubilea.
Dvojkoncert pro kytaru a kontrabas Sylvie Bodorové v olomoucké Redutě
Moravská filharmonie Olomouc uvádí program s díly českých skladatelů nazvaný Něha a temperament české hudby. Jako sólisté se představí kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová a kontrabasista Roman Patkoló. Hudebně večer 1. března v olomoucké Redutě řídí šéfdirigent zlínské filharmonie a designovaně také brněnské Janáčkovy opery Robert Kružík. Bagately op. 150 Zdeňka Lukáše, Bruromano, dvojkoncert pro kytaru,…
VideoPlus | Sylvie Bodorová: Hudební tvorba není exhibice, ale sdělení
Když komponuje, potřebuje být Sylvie Bodorová úplně sama. Být skladatelem je krásné, ale lehká profese to není, říká ve videorozhovoru, který s ní pro portál KlasikaPlus.cz natočil Lukáš Hurník. Uvažuje v něm, proč se vlastně stala tvůrcem hudby, dává nahlédnout do procesu komponování, říká, že ji fascinují hudební nástroje a že nejvíc miluje…
Demonstrace pestrosti české hudby na 23. ročníku mahlerovského festivalu v Jihlavě
Festival Mahler Jihlava – Hudba tisíců nese v roce 2024 podtitul Gustav Mahler – české stopy a svým programem se připojuje k projektu Rok české hudby 2024. Vedle děl národních klasiků Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka a vedle vazby Gustava Mahlera a české hudby představí festival i další skladby od českých autorů, které si zaslouží uvedení a připomenutí,…
Kateřina Englichová: Vstoupit do světa hudby znamená celý život se učit
„Měla jsem obrovské štěstí, když jsem se v roce 1986 dostala do prvního ročníku Gustav Mahler Jugendorchester, který založil Claudio Abbado.“
„Harfa je jistě součást mého života, ale rodina je nenahraditelná.“
„Slavná melodie As Time Goes By z filmu Casablanca, která mne inspirovala k názvu celého alba.“
Harfistku Kateřinu Englichovou není nutné dlouze představovat. Je interpretkou evropského formátu a také vyučující na Pražské konzervatoři. Na závěr ledna je připraven její další koncertní počin Ekstase 2.0 společný s hobojistou Vilémem Veverkou a sopranistkou Alžbětou Poláčkovou, při kterém bude pokřtěno hráččino nové sólové CD u vydavatelství ArcoDiva.
Soudobá viola v podání Jana Pěrušky
Ve středu 10. ledna se od půl osmé večer v pražském kostele sv. Vavřince pod Petřínem uskuteční komorní koncert zaměřený na soudobou komorní tvorbu pro violu. Protagonistou večera bude prof. Jan Pěruška, který je již bezmála čtyři dekády členem Stamicova kvarteta a od devadesátých let vyučuje hře na violu na Akademii múzických…
Eva Garajová zachránila Vánoční gala Českých doteků hudby
„Wojciech Rodek orchestr velice striktně vedl přesným a čitelným dirigentským gestem, což zajistilo (až na výjimky) dost přesnou souhru tělesa a intonační přesnost.
„Má smysl s tímto tělesem provádět hudbu, která je zaměřená na hudební fajnšmekry, když nezbývá energie/síly/schopnosti na dotažení těchto děl k detailnímu vypracování?“
„Bylo zřejmé, že Eva Garajová výraz nepředstírá, ale že jde skutečně o vnitřní, hluboký prožitek.“
Vánoční gala – Mladé hvězdy Visegrádu vánočně. Tak zněl název koncertu, který se jako součást festivalu České doteky hudby odehrál 19. prosince v Sále Martinů na pražské HAMU. Program se sice vánoční atmosféře, na kterou láká titul hned dvojnásobně, výrazně nepřibližoval a místo slibovaných vycházejících hvězd byli obsazeni na hudební scéně již etablovaní umělci, slibovaný netradiční repertoár se však opravdu konal. Slovenskou mezzosopranistku Evu Garajovou a maďarskou harfistku Kláru Bábel na pódiu hudebně „podpořila“ Severočeská filharmonie Teplice pod vedením polského dirigenta Wojciecha Rodeka.
Mnoho neokoukaných tváří na festivalu České doteky hudby
Trojice koncertů v adventním a vánočním čase čeká mezinárodní hudební festival České doteky hudby. Každý z koncertů 24. ročníku akce se koná na jiném místě: Severočeská filharmonie Teplice se zahraničními sólisty a polským dirigentem vystoupí 19. prosince v Sále Martinů na HAMU, 21. prosince se v kostele sv. Vavřince na Malé Straně ukáže Sedláčkovo kvarteto a 8.…
Hrajme soudobou operu
„Mnoho významných operních děl, která vznikla v tomto století (a je jich už pěkná řádka), tak náš divák vůbec nezná.“
„Skladatel je jeho prvním režisérem.“
„Operu českého skladatele Ondřeje Adámka Ines uvede ve světové premiéře 16. června 2024 Opera v Kolíně nad Rýnem, kde ji nastuduje dnes velice žádaný dirigent François Xavier Roth.“
Každoročně se setkávají šéfové opery se svými dramaturgy, aby vytvořili plán oper, které budou hrát v následující sezoně, příp. v sezonách budoucích. Když si uvědomíme, že opera vznikla okolo roku 1600 a že skladatelé stále píší nová a nová díla, je opravdu z čeho vybírat. Oper za více než čtyři století vznikly tisíce a je skutečně těžké určit ty pravé tituly (v našich divadlech zpravidla čtyři) pro tu kterou sezonu.
Mezinárodní dirigentské kurzy v Kroměříži ukončil slavnostní koncert
„Spolupráce se zlínskou filharmonií na dirigentských kurzech trvá dodnes.“
„Další skladbou byly Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského. Docela přirozeně a zajímavě působilo, že se po jednotlivých částech sedm dirigentů střídalo.“
„Američan Mark Cavanaugh, statný asi šedesátník – s profesionálně působícím vedením orchestru, přesnými nástupy a s gradací výrazu – prozradil, že je z Floridy, kde je profesorem sociologie na univerzitě ve Fort Lauderdale a současně diriguje univerzitní orchestr.“
Slavnostní Sněmovní sál zámku v Kroměříži naplnila hudba v neděli 30. července. Filharmonii Bohuslava Martinů řídili dirigenti, kteří se zúčastnili kurzů, které se zde konají v létě již dvacet pět let. Patnáct dirigentů z daleké ciziny zde objevovalo českou hudbu v prostředí památek a představilo se na závěrečném koncertě. Zazněla skladba Sylvie Bodorové Carmina Lucemburgiana, Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského a Symfonie č. 8 G dur „Anglická“ Antonína Dvořáka.