Začínající dirigenti řídí zlínskou filharmonii na závěr Hudby v zahradách a zámku
Program čtyřiadvacátého ročníku festivalu Hudba v zahradách a zámku Kroměříž se naplní tuto neděli ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku. Závěrečný koncert festivalu upře pohled na mladé frekventanty mezinárodních dirigentských kurzů, pod jejichž vedením vystoupí rezidenční orchestr festivalu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. První polovinu večera zaujmou skladby české provenience. Z pera Sylvie Bodorové zazní Carmina lucemburgiana a Antonín Dvořák bude reprezentovaný svou Osmou symfonií. Po přestávce jsou v plánu Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského. Koncert začíná v devatenáct hodin.
Festival ve své dramaturgii každoročně sleduje výročí významných skladatelů, čerpá ze zámeckého hudebního archivu a vyhledává zajímavé i začínající umělecké osobnosti a soubory. Za programem festivalu letos stojí umělecký ředitel, dirigent František Macek, designovaný šéfdirigent Státního komorního orchestru Žilina. Poslední koncert letošního ročníku festivalu se koná pod záštitou ministra kultury, Arcidiecéze olomoucké a hejtmana Zlínského kraje.
Festival Hudba v zahradách a zámku Kroměříž, spojení vážné hudby a architektonických skvostů na seznamu UNESCO, patří k zavedeným kulturním akcím města Kroměříž. U zrodu festivalu byli především Harry Hurwitz (ve světě jeden z prvních pořadatelů hudebních kurzů dirigentských) s ředitelem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín Markem Obdržálkem. V srpnu 1999 pořádali v Kroměříži dirigentské kurzy. Lektory byli dirigenti z USA, Jižní Koreje Švýcarska, Kanady, stejně tak kurzisté byli z celého světa. Od roku 2000 se ke kurzům připojil hudební festival. Předpoklady pro každoroční konání festivalu vytváří nejen místní hudební tradice sahající až do 17. století, do éry zámecké kapely biskupa Karla Lichtensteina Castelcorna vedené Pavlem Josefem Vejvanovským, ale i současný bohatý hudební život, opírající se o mnohaletou působnost tamního hudebního školství a vynikající pěvecké sbory. Do programu festivalu jsou každoročně zařazováni skladatelé, kteří přímo v Kroměříži působili (P. J. Vejvanovský, H. I. Biber, J. H. Schmelzer, L. van Beethoven) nebo skladby dalších autorů, uložené v zámecké hudební sbírce (G. Carissimi, A. V. Michna, W. A. Mozart, J. A. Štěpán). Hudební archiv se nabízí jako bohatý zdroj námětů a inspirace jak pro hudbu světskou, tak i hudbu duchovní. V uplynulých letech na festivalu vystoupili umělci zvučných jmen, jakými jsou Magdalena Kožená, Karel Košárek, Kateřina Englichová, Barbara Maria Willi, Vilém Veverka, Pavel Šporcl a dirigenti Tomáš Netopil, Jakub Hrůša, Tomáš Hanus. Zavítaly soubory jako Musica Florea, Český filharmonický sbor Brno či Collegium Marianum.
Foto: Miroslav Pilát
Příspěvky redakce
- Hlaváč, Kusnjer, Ballý nebo Pražák získají letos ocenění Master Prix
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
Více z této rubriky
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
- Praha má nové muzeum věnované Mozartovi
- Plzeňské Vánoce jazzově i s akordeony
- Vánoce v Košicích
- ČRo D-dur: Na návštěvě u hobojistky Jany Brožkové
- Adventní koncerty Nadačního fondu Magdaleny Kožené podpoří i hudebně nadané děti
- Čtvero ročních dob z Benátek a Buenos Aires se studentskými filharmoniky
- Dvojí Vánoce s Jihočeskou filharmonií