KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Smetanova Litomyšl napřesrok součástí projektu Smetana200 english

„Podtitul připravovaného 66. ročníku Smetanovy Litomyšle zní Naše vlast.“

„Festival chce příští rok uvést kompletní jevištní dílo Bedřicha Smetany.“

„Chtěl bych, aby se z festivalu, ale i z celého města Litomyšle stalo evropské kulturní centrum.“

Smetanova Litomyšl se má v Roce české hudby 2024 konat od 7. června po čtyři týdny. Národní festival, jehož 65. ročník tuto neděli uzavřel Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK programem nazvaným „Ciao, Italia!“, přinese napřesrok mimo jiné cyklus všech oper Bedřicha Smetany. V roce dvoustého jubilea litomyšlského rodáka bude sestaven z inscenací několika divadel. Festival je podstatnou součástí celonárodního projektu Smetana200, který chce iniciovat spolupráci napříč kulturní sférou a má rovněž za cíl propagovat Českou republiku jako zemi s obrovským hudebním a kulturním potenciálem.

Smetanova Litomyšl chce příští rok uvést kompletní jevištní dílo Bedřicha Smetany, ale také Janáčkovu Její pastorkyňu nebo operu Quo vadis Sylvie Bodorové. Podle uměleckého ředitele festivalu Vojtěcha Stříteského dramaturgie festivalu spoluurčuje, vedle České filharmonie, pro rok 2024 trend smetanovských oslav. Podtitul připravovaného 66. ročníku Smetanovy Litomyšle zní Naše vlast. Festival by však podle něj také rád připomněl tvorbu dalších jubilantů Roku české hudby, a to ne pouze z oblasti klasiky. A z předjednaných hostování zahraničních ansámblů a sólistů Stříteský vyzdvihuje především český debut, který má v Litomyšli mít britsko-italský tenorista Freddie De Tommaso, v několika málo posledních letech nová hvězda evropských operních scén.

Hlavní programy, včetně dvou operních představení, se letos musely konat ve Festivalové hale, ve kterou pořadatelé kvůli rekonstrukci zámku proměnili litomyšlskou sportovní halu. Bude tomu tak zřejmě i v roce 2024. Koncerty se však konají i ve Smetanově domě, v kostelích a na dalších místech.

Vedení Smetanovy Litomyšle předá letos v září, po čtvrtstoletí ve funkci, ředitel Jan Pikna dosavadnímu obchodnímu řediteli České filharmonie Michalu Medkovi. Bez velkých zvratů a změn – návštěvníci by podle Pikny neměli nic poznat. „Přál bych si, aby se nám podařilo navázat na etapu současného vedení, které vybudovalo úspěšný národní festival a zároveň největší mimopražský festival v České republice. Chtěl bych ho povýšit ve směru mezinárodních spoluprací – tak, aby se z festivalu, ale i z celého města Litomyšle stalo evropské kulturní centrum,“ uvedl Medek.

Foto: Petr Veber, František Renza

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...



Příspěvky od Petr Veber



Více z této rubriky