O prodlouženém víkendu 23. až 25. srpna v Olomouci odstartuje v pořadí již sedmý ročník Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenArt, přičemž slavnostní zahájení je v plánu v Redutě, sídle Moravské filharmonie, 24. srpna od devatenácti hodin. Cílem stipendijní akademie je ve spolupráci s mentory, kteří jsou renomovanými osobnostmi v oboru, rozvíjet a podporovat mladé talenty v hudebních, výtvarných, literárně-dramatických…
Ryze český program SOČRu, Popelky a Esfahaniho nenechal nikoho chladným
„Koncertní mistr Petr Zdvihal rozsvítil vroucný tón s okouzlující lyričností a nádherně dokreslil čarovnou atmosféru zamilovaného příběhu.“
„Je neskutečné, jak Petr Popelka dokáže i ty nejzapeklitější šifry moderní hudby rozklíčovat.“
„Zařazení orchestrální aranže proslavené komorní skladby byl jistě odvážný počin.“
Dvanátého února se v Rudolfinu uskutečnil další z koncertů oslavujících letošní Rok české hudby. V ryze českém programu se představil Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým šéfdirigentem Petrem Popelkou. Sólistou večera byl íránsko-americký cembalista Mahan Estafani, který provedl českou premiéru díla Miroslava Srnky…
Hudba bez hranic a Martinů Strings Prague s Janou Švadlenkovou
Komorní cyklus Hudba bez hranic 2023, který pořádá spolek České kořeny, pokračuje ve svém patnáctém ročníku. V úterý 4. dubna v barokním refektáři kláštera dominikánů na Praze 1 od půl osmé večer vystoupí první hornistka Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jana Švadlenková se smyčcovým souborem Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského. Koncertem…
Letošní Hudbu bez hranic zahájí Duo JERS
Patnáctý ročník cyklu Hudba bez hranic, který se koná v barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské ulici na pražském Starém Městě, zahájí Duo JERS s violoncellistkou Terezou Bucharovou. Duo reprezentují flétnista a skladatel Jaroslav Pelikán a kytarista a skladatel Jaroslav Novák. Umělci ve středu 1. března od půl osmé večer nabídnou koncert s českou i světovou premiérou Valse…
Bezprostřední radost i předzvěst expresionismu. Robert Jindra a rozhlasoví symfonici
„Exponovaným dychom veľmi dobre sekundovala mäkko, kompaktne znejúca sekcia sláčikových nástrojov.“
„Jana Kurucová každú z piesní jedinečne vykreslila, dbala na ich rozdielny charakter, veľmi dobre si napríklad rozumela so sláčikmi v lyrickej piesni Die Nachtigall.“
„Až v tejto fáze večera sme videli, koľko temperamentu v sebe dirigent má.“
Na hudbu neskorého romantizmu sa zameral Symfonický orchestr Českého rozhlasu na svojom abonentnom koncerte 6. februára. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Roberta Jindry a s hostkou, mezzosopranistkou Janou Kurucovou zazneli diela Gustava Mahlera, Albana Berga a Otakara Ostrčila. Dvořákovu síň tak naplno opantal pôvab prelomu storočí. Najväčšou devízou večera sa ale stala zanietená a precízna interpretácia protagonistov.
SOČR dvakrát v Alpách
„Alpskou symfonii vedl Liebreich bez přehnané snahy budovat velká zahloubaná mysteria. Vedl ji jako barvitou, emotivní a přístupnou skladbu“
„Vpravdě sportovní výkon musí podat ten ze skupiny bicích, kterému je svěřeno otáčení klikou stroje na vítr. V Alpách fičí opravdu hodně a opravdu dlouho!“
„Bradshaw působí velmi introvertně, jako pianista je nicméně svrchovaně disponovaný, schopný bezchybného a dostatečně odstíněného zvládnutí skladby, kterou interpreti jeho věku přece jen tak často nehrají.“
Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem ve dvou večerech zahrál Straussovu Alpskou symfonii. V pondělí v pražském Rudolfinu, v úterý na zámeckém nádvoří v Litomyšli. Srovnání akustiky nevychází pro open-air prostor nijak špatně. V první polovině bylo však vždy něco jiného: doma v závěru sezóny Sukova Praga a skvělé Hartmannovo Concerto funebre, na Smetanově Litomyšli Čajkovského Koncert b moll.
Lieder Company v barvách Francie s Janou Siberou, Romanem Janálem a Karlem Košárkem
„Dvě vtipné písně Melpomèny přednesla Jana Sibera s milým a odlehčeným výrazem, bylo znát, že jí přirostly k srdci.“
„Projekt Lieder Company má evidentně skvělou vizi a směřování. Objevná dramaturgie ho činí naprosto výjimečným, stejně jako zapálení jeho aktérů.“
„Franckova skladba Anděl a dítě je doslova srdcervoucí a v interpretaci Romana Janála s Karlem Košárkem byla jistě nejsilnějším zážitkem celého večera.“
Spolek Lieder Company v neděli 5. června uvedl ve své první sezóně druhý koncert s názvem V barvách Francie, a to v refektáři Profesního domu na Malostranském náměstí v Praze. Vystoupili tam sólisté Národního divadla v Praze, sopranistka Jana Sibera, pro kterou se jednalo v podstatě o její písňový debut – více se dočtete v nedávném RozhovoruPlus, a barytonista Roman Janál. Klavírních partů se ujal Karel Košárek. Na programu byly méně uváděné písně Césara Francka, Clauda Debussyho a Jacquesa Iberta.
Kluci z Vídně dojali k slzám
„Píseň Benjamina Brittena Deo Gracias – to byl vrchol preciznosti, špičkové intonace i perfektního přednesu.“ „Doprovázen orchestrem, sbor zazpíval ve výtečné češtině Nesem vám noviny.“ „Večer byl zakončen částí Tollite hostias z Vánočního oratoria Camilla Saint-Saënse v naprosto špičkovém provedení.“ Není na světě jiné sborové těleso, které by se mohlo chlubit, že bylo…
SOČR: Památce Jessye Norman
„Ondrej Lenárd patří dirigentům, kteří dokážou z orchestru dostat maximum a zároveň mu předat své nadšení.“ „Dramatický soprán Evy Hornyakové má teplé a jemné barvy.“ „Po přestávce byl na programu Lenárdův milovaný Gustav Mahler.“ Dramaturgie koncertů se připravuje dlouhou dobu dopředu, někdy však náhoda uvedení mimořádně zaktualizuje. V září tohoto roku zemřela slavná americká…
Mozarteum Praga: Na Bertramce nelze, mozartovské tradice se budou rozvíjet jinde…
„Předsednictvo spolku tvoří publicista Václav Fiala, režisér Michal Lieberzeit a architekt Daniel Špička.“
„Koncert byl koncipován jako hudební akademie – mozaika instrumentálních i vokálních čísel.“
„V programu se vystřídali mladí pěvci Lucie Vagenknechtová, Daniel Klánský a Josef Kovačič.“
Spolek Mozarteum Praga hodlá vytvořit v Praze Mozartovo muzeum a postavit skladateli v metropoli pomník, organizovat mezinárodní interpretační soutěž a pořádat koncerty, tvůrčí dílny, besedy a přednášky i edukativní programy pro školy. Přirozeným centrem pražské mozartovské tradice bývala smíchovská usedlost Bertramka…
Musica Florea představí dalšího Vaňhala, zazní i Koželuh a Habermann
„O skvělosti hudby Jana Křtitele Vaňhala jsem se přesvědčil před asi deseti lety, kdy jsem vybral a spartoval několik jeho skladeb s duchovní tematikou.“
„“Severočeský“ Habermann je pozoruhodný skladatel a hudebník, který jistý čas působil například v Paříži nebo Florencii.“
„Koželuh byl jeden z prvních propagátorů kladívkového klavíru“
Musica Florea dnes představí další znovuobjevená díla klasicismu. Velké množství koncertů českých skladatelů tohoto období čeká na svoji renesanci. Často jde o skladatele, o kterých samotní hudebníci nemají ani tušení. Přesto jejich koncerty byly ve své době často hrány. Dnes to v Českém muzeu hudby budou SINFONIA f moll a jako úplná novinka v premiéře SINFONIA d moll Jana Křtitele Vaňhala,..