Slavkovský zámek po roce opět přivítá soubor Czech Virtuosi. V úterý 1. října tam těleso za řízení Erica Lederhandlera doprovodí klavíristku Élodii Vignon. Program avizuje trojici kompozic Clauda Debussyho, Manuela de Fally a Franze Schuberta. Vedle vystoupení v Ostravě na Svatováclavském hudebním festivalu, Kroměříži na Podzimním festivalu duchovní hudby či doprovodu účastníků Mezinárodní…
Ohlédnutí za 66. ročníkem Kocianovy houslové soutěže
„Snahou pořadatelů je, aby na soutěži nepanovala dravá konkurenční atmosféra.“
„Dá se říci, že kromě cen se v sále Roškotova divadla rozdávala také naděje, radost a nadšení, a to vrchovatě a všem, co přišli.“
„Přejme tedy mnoho dalších uměleckých úspěchů jak všem letošním soutěžícím, tak i samotné Kocianově houslové soutěži.“
V sobotu 4. května odpoledne se v Ústí nad Orlicí konal slavnostní koncert laureáta a vítězů 66. ročníku Kocianovy houslové soutěže – soutěže, která překračuje hranice, jak zní její motto.
Pražské múzy s Polyhymnií
Pražský komorní cyklus s názvem Pražské múzy pokračuje ve středu 17. dubna od půl osmé večer v kostele sv. Vavřince na Malé Straně. Zakladatelka cyklu, mezzosopranistka Eva Garajová tentokrát pozvala flétnistku Päivi Kauffmann a českého kytaristu Tomáše Hoňka. Druhý letošní koncert Pražských múz je věnován Polyhymnii, múze posvátné poezie, hymnů, tance a výřečnosti, ale…
Šarmantní klasika Moravské filharmonie Olomouc ve skvělé formě
„Dirigentova interpretace dala průchod všem nuancím. Skladba je velkou příležitostí pro orchestr a hudebníci ji nepromarnili.“
„Zofia Neugebauer se vypracovala ve špičkovou koncertní umělkyni, její flétna zněla s krásně klenutou kantilénou a především s perlivými běhy a intonačně neomylnými koloraturami.“
„Humor lidového divadla, okořeněný španělskými rytmy a obohacený o instrumentální barevnost, je základem pro chytlavou a efektní skladbu.“
V rámci abonentní řady Symfonický cyklus dramaturgyně se v pátek 12. ledna v sále Reduty uskutečnil koncert Moravské filharmonie Olomouc. Pod názvem Šarmantní klasika zazněla díla skladatelů, kteří tvořili v první polovině 20. století. Don Juan, symfonická báseň Richarda Strausse, Koncert pro flétnu a orchestr Jacquese Iberta v provedení špičkové polské flétnistky Zofie Neugebauer, skladba Vůl na střeše Dariuse Milhauda a na závěr Suita z baletu Třírohý klobouk č.1 a č.2 Manuela de Fally. Orchestr řídil švýcarský dirigent Christian Knüsel, který je hlavním hostujícím dirigentem Moravské filharmonie Olomouc.
‚Šarmantní‘ olomoucká filharmonie v lednu také pobaví skladbou pro psací stroj
Dva nejbližší pořady Moravské filharmonie Olomouc pro dospělé publikum mají nápadně příbuzný název. 12. ledna pod názvem Šarmantní klasika vystoupí orchestr řízený Christianem Knüselem společně se sólistkou na flétnu Zofií Neugebauer a 19. ledna se v crossoverovém programu Charming melodies představí pětičlenné těleso pod vedením aranžéra a dirigenta Miloše Machka. Oba koncerty se…
Bella Adamova u zlínské filharmonie za zvuků kytar a kastanět
Kongresové centrum Zlín ve čtvrtek 30. listopadu hostí třetí koncert abonentní řady B Filharmonie Bohuslava Martinů věnovaný španělské hudbě. Hudební těleso řídí šéfdirigent filharmonie Robert Kružík. Pořad s názvem Capricho Español přináší dílo Ravela, De Fally, Debussyho a Rimského-Korsakova. Pěveckého sóla se ujme mezzosopranistka Bella Adamova. Zlínská filharmonie se opět vydává cestou…
Filharmonie Bohuslava Martinů zahájila sezónu i festival Harmonia Moraviae exkluzivním koncertem s Leticií Moreno
„Představila se španělská houslistka Leticia Moreno. Její peruánské kořeny ještě umocnily temperament a schopnost emoční výpovědi, která korunovala její ekvilibristický houslový projev.“
„Myšlenka skloubit vizuální vjem s Brittenovým představováním jednotlivých nástrojů, kterým postupně dává přednášet Purcellovo téma, byla geniální.“
„Je znát, že mladý dirigent svému orchestru rozumí a orchestr mu reaguje na sebemenší gesto okamžitě.“
Festival Harmonia Moraviae vstoupil letos do jednadvacátého ročníku a zahájila ho Filharmonie Bohuslava Martinů ve čtvrtek 21. září. Hlavním hostem byla španělská houslista s peruánskými kořeny, Leticia Moreno. Na programu byly nejprve Variace a fuga na Purcelovo téma Benjamina Brittena a poté Rapsodie pro housle a orchestr Tzigane Maurice Ravela. Po přestávce zazněla Carmen Fantasy na motivy z opery Carmen pro housle a orchestr od Pabla de Sarasateho a na závěr La Valse, taneční báseň pro orchestr Maurice Ravela. Symfonický orchestr řídil šéfdirigent filharmonie Robert Kružík.
Hradecká filharmonie a open-air Koncert pro Hradec na náplavce
Orchestr Filharmonie Hradec Králové v čele se svým šéfdirigentem Kasparem Zehnderem rozezní náplavku Eliščina nábřeží druhým letošním open-air koncertem, tentokrát s podtitulem El fuego latino – V ohni latinskoamerických rytmů. Mimořádný Koncert pro Hradec se na prahu nové, 46. koncertní sezony koná 23. srpna od půl deváté večer. Večer sice započne dílem Johanna…
Sezónu Břevnovských hudebních setkání uzavře Ivan Ženatý
Poslední koncert osmé sezóny Břevnovských hudebních setkání se koná v úterý 13. června od sedmé hodiny večerní v kostele Církve československé husitské ve Wuchterlově ulici. Představí se tam významná osobnost české houslové školy Ivan Ženatý. „V naší koncertní sezóně není Ivan Ženatý nováčkem, poprvé u nás vystoupil v září 2018 s klavíristou Stanislavem Boguniou,“ uvádějí…
Klasika v souvislostech (47)
Cádiz, město karnevalů a Manuela de Fally
„Cádiz, přeplněný lidmi, je v těchto dnech dějištěm karnevalu. Má podobu divadla pod širým nebem a pouličního happeningu.“
„Manuel de Falla prý v dětství a raném mládí tíhl k literatuře. S kamarády proto tvořil ručně psané časopisy. Pak ale pochopil, že jeho cestou je a má být přece jen hudba…“
„Ani v Argentině se nevzdával záměru dokončit oratorium Atlantida, ale cíle nedosáhl. Devět dní před sedmdesátými narozeninami zemřel. Jeho ostatky dorazily lodí do Cádizu 9. ledna 1947.“
Na nejzazším jihu evropského kontinentu je na pobřeží největším a nejstarším městem Cádiz, vzdálený něco přes sto kilometrů od Sevilly a na druhou stranu pouhých osmaosmdesát kilometrů od Afriky. Jižněji, vedle Gibraltaru, leží ve Španělsku už jen městečko Tarifa. Z něho je to na zřetelně viditelný africký kontinent vzdušnou čarou přes mořskou úžinu dokonce pouhých patnáct kilometrů… Cádizu v týdnu kolem Popeleční středy vévodí proslulý karneval, jeden z nejznámějších na světě, plný nejen masek, ale i zpěvu a hudby…
První jarní koncert Hudebního salónu Café crème
Letošní jarní cyklus Hudebního salónu Café crème zahájí koncert v neděli 12. února v kostele svatého Vavřince pod Petřínem od půl osmé večer. Tématem je cembalo. Nástroj často takřka výlučně spojovaný s obdobím baroka. A přece už od začátku dvacátého století pro něj začal vznikat nový svébytný repertoár a po odmlce v devatenáctém století můžeme vpravdě…
Začal rok Viktora Kalabise
„Dramatické akordy, kontrasty plného zvuku a jemných ozvěn, dialog pravé a levé ruky, který se v leckterých místech stáčí až do půtek, snivost a křehkost, jež se však záhy vyjevují jako zdánlivé, to vše Matouš Zukal přednesl s nadhledem a naprostou jistotou.“
„De Falla sedí jejímu naturelu i hlasu, Kůstková byla oslnivá i oslňující, niterná, její hlas zněl jemněji, citověji, s temperamentem ztvárnila jednotlivé písně, kterým však dodala veškerou tíhu života.“
„Z klaviatury se stále neslo něco zajímavého, překvapivého. Za takového Schumanna by se nemusel stydět ani zralý maestro!“
Koncert v Sále Martinů na pražské HAMU, který se konal v pondělí 16. ledna a na němž vystoupili sopranistka Kristýna Kůstková a klavírista Matouš Zukal, nesl sice podtitul „k nedožitým 96. narozeninám Zuzany Růžičkové“, ale de facto oficiálně zahájil řadu koncertů, které se v průběhu letošního roku uskuteční u příležitosti 100. výročí narození jejího manžela Viktora Kalabise, významného hudebního skladatele.
Lieder Company Prague a Hlubiny písní romantismu v žižkovském Atriu
Společnost Lieder Company Prague se jako spolupořadatel, tedy mimo vlastní koncertní řadu, připojila také k hudební události s názvem Hlubiny písní romantismu, která je zaměřená na známější i méně známé písňové cykly romantických autorů. Například Edwarda Elgara, Richarda Wagnera, Richarda Strausse, Antonína Dvořáka nebo Manuela de Fally, coby stylově mírně stranou stojícího španělského…
Vzpomínkový koncert pro Zuzanu Růžičkovou v Sále Martinů
Světově uznávaná cembalistka Zuzana Růžičková by 14. ledna, oslavila své šestadevadesáté narozeniny. Na vzpomínkovém koncertu k nedožitým narozeninám naší „první dámy cembala“ vystoupí v pondělí 16. ledna v Sále Martinů klavírista Matouš Zukal, laureát soutěže Pražského jara a držitel ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za mimořádné výsledky při studiu na pražské HAMU.…
Proslulý kytarista Pablo Sáinz-Villegas oslnil publikum na Novoročním koncertě České filharmonie
„Česká filharmonie hrála díla Manuela de Fally pod taktovkou Juanja Meny akademicky, vřele a s charakterem lehčí estrády.“
„Clara Mouritz zazářila na koncertě v provedení třech songů, který byl výběrem z Pěti černošských písní Xaviera Montsalvatgeho.“
„Ve Dvořákově síni Rudolfina podal Pablo Sáinz-Villegas oslnivý virtuózní výkon.“
Česká filharmonie zahájila nový rok slavnostním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. Ve srovnání s Vídeňskými filharmoniky, jejichž Novoroční koncert patří k nejvýznamnějším společenským světovým hudebním událostem a jeho programovou doménou jsou vždy skladby slavného rodu generace Straussů, vedení našeho prvního tělesa letos nabídlo posluchačům výhradně španělskou hudbu, uvedenou bez bližší souvislosti s českou kulturou. Dramaturgicky i interpretačně byl ovšem program velkou výzvou nejen pro orchestrální hráče, ale i pro přizvané hostující umělce ze Španělska, kteří v Praze s naším prvním tělesem debutovali.
Pohledem Jiřího Vejvody (42)
Hudba ve stínu jednorožce.
Novoroční koncert České filharmonie 2023
„Jak dirigent Juanjo Mena, tak mezzosopranistka Clara Mouriz či kytarista Pablo Sáinz-Villegas přicestují do Prahy sice z různých míst na planetě, ale se španělským pasem v kapse.“
„Pro svoji pražskou premiéru si Clara Mouriz zvolila exotickou lahůdku – zazní tři z Pěti černošských písní katalánského skladatele jménem Xavier Montsalvatge.“
„Aranjuezský koncert Joaquína Rodriga, jímž se ve Dvořákově síni blýskne kytarista Pablo Sáinz-Villegas, je opředen řadou mýtů, které poťouchlý skladatel veřejně nerozporoval.“
Hned úvodem je nutno uvést na pravou míru název článku. Takřka čtyřmetrová bronzová socha jednorožce, která se – coby pozvánka na pražskou výstavu nazvanou Enigma – nachází na Alšově nábřeží, rozlehlé budově Rudolfina rozhodně nevévodí. Sídlo České filharmonie nejenže není v jejím stínu; ve skutečnosti je tomu právě naopak…
Česká filharmonie s novoročními koncerty ve španělském rytmu
Česká filharmonie na Nový rok uvede skladby španělských autorů Manuela de Fally, Joaquína Rodriga, Joaquína Turina a Xaviera Montsalvatgeho. S naším prvním orchestrem debutově vystoupí španělský dirigent Juanjo Mena stejně jako kytarista Pablo Sáinz-Villegas a mezzosopranistka Clara Mouriz. Mimořádné novoroční koncerty, které Česká filharmonie připravuje ve spolupráci s festivalem Prague Sounds, se budou ve…
Komorní filharmonie Pardubice s violoncellistou Emilem Rovnerem
Na prosincových abonentních koncertech v Komorní filharmonii Pardubice pod vedením Stanislava Vavřínka se po tři za sebou jdoucí večery představí jako host violoncellista Emil Rovner. Půjde o jeho vůbec první vystoupení s místním orchestrem a při této příležitosti v jeho podání zaznějí hned dvě díla – v české premiéře uvede Koncert pro violoncello a orchestr Jakobův sen…
Skrjabinovy klavírní sonáty v Praze
Akademie Ivana Moravce ve spolupráci s Prague Music Performance představí 22. až 23. listopadu dvoudenní program s dramaturgickým zaměřením na hudbu komponovanou v letech 1890 až 1915. Britský klavírista Jonathan Powell vzdá hold Alexandru Skrjabinovi u příležitosti stého padesátého výroční narození tohoto klavírního vizionáře. V úterý 22. listopadu od 19 hodin v pražském kostele svatého…
Ozvěny Klasiky u Wericha míří do USA
U příležitosti 33. výročí Sametové revoluce se budou ve Spojených státech konat tři koncerty cyklu Ozvěny Klasiky u Wericha. Zazní speciálně upravený program Španělského večera, který představily kytaristka Barbora Kubíková a mezzosopranistka Ester Pavlů na zahradě Werichovy vily loni v srpnu. V Americe jsou na programu 8. listopadu v sále Institutu Cervantes v Chicagu, o den později…
Světovou klavírní tvorbu FOK zahájí Lise de la Salle
Klavíristka Lise de la Salle zahájí cyklus nazvaný Světová klavírní tvorba Pražských symfoniků. Francouzská rodačka představí osobní odyseu inspirovanou její láskou k tanci. Koncert se bude konat v sobotu 15. října od 19:30 v Rudolfinu. „Program klavírní virtuosky Lise de la Salle oslavuje skladatele, kteří využívají taneční rytmy,“ uvádí FOK. Položením otázky z názvu…
Setkávání s klasickou hudbou a kytarista Rafael Aguirre
Na dolnobřežanském Setkávání s klasickou hudbou vystoupí mezinárodně uznávaný španělský kytarista Rafael Aguirre. V Atriu laserového centra ELI Beamlines v sobotu 1. října od 18 hodin zahraje skladby Albénize, Rodriga, Fally, Lavrentieva, Chopina, de Lucíi, Tárregy či Giméneze. „Rafael Aguirre je mezinárodně proslulým kytaristou vzácné hudebnosti, oslňující virtuosity a nevšedně rozsáhlého repertoáru. Na počátku…
Plzeň ve španělských rytmech
„Program byl pro orchestr natolik exponovaný, že by se dal nazvat koncertem pro orchestr.“
„Vynikajícím způsobem vyzněly sólové výstupy jednotlivých hráčů orchestru.“
„Dirigent a orchestr výtečně spolupracovali na vystižení charakteru jednotlivých kontrastních částí díla.“
Posledním abonentním koncertem řady Platina skončila koncertní sezóna Plzeňské filharmonie. Vzhledem k několika odloženým koncertům z doby pandemie však bude orchestr účinkovat i během letních měsíců jinde, doma pak na festivalu Živá Plzeň v srpnu. Orchestr letos pro své publikum připravil bohatý program ve dvou klasických řadách Platina a Diamant, řadě napříč žánry Crossover a řadě speciálních interaktivních programů pro děti Duha. Mimo to se systematicky snaží pracovat s mladými hudebníky v projektu Muzikantská naděje, kdy se nadaní žáci Plzeňského kraje zapojují do orchestrální hry pod vedením jednotlivých nástrojových skupin hráči orchestru.
Drážďanská noc s violoncelly
„Ptáte se, jak je možné vydržet více než pětihodinový koncert? Pokud vystupuje tolik osobností, z nichž každá přináší něco jiného a osobitého, není čas se nudit.“
„Perényiova interpretace Chopinova Nokturna F dur a Etudy cis moll byla z rodu nadpozemských.“
„Mischa Maisky si pohrál jak s pomalejší Skorykovou skladbou, místy připomínající filmovou hudbu, tak s Fallovou ohnivostí a právem sklidil aplaus.“
Po dvou letech pandemického půstu se letos opět otevřely drážďanské hudební sály, kostely, operní dům, zámky, zahrady i moderní budovy, kde se od 11. května konají koncerty 45. ročníku Drážďanských hudebních slavností. Měsíc trvající festival zvolil pro letošek motto Kouzlo/Magie a tato atmosféra provázela i pětiapůlhodinový koncert v Paláci kultury, na němž vystoupilo osmnáct violoncellistů. A umělecký ředitel festivalu violoncellista Jan Vogler pozval do saské metropole ty z nejproslulejších a nejzajímavějších kolegů.
Kristýna Kůstková v pondělí v Českém centru New York
Sopranistka Kristýna Kůstková v pondělí 2. května vystoupí v Českém centru New York s recitálem, který se časově shoduje s koncem jejího studia na newyorské Mannes School of Music. Doprovázet ji bude hlavní host večera, český klavírista a zpěvák Ahmad Hedar. První polovina koncertu bude věnována slavným českým skladatelům, kteří ve svých dílech využili lidové…
Filharmonie Bohuslava Martinů zítra se španělskými rytmy
Zítra od 19 hodin budou Velkému sálu Kongresového centra Zlín dominovat španělské melodie a rytmy. Nejprve zazní výběr z dvojice koncertních suit z velmi populární opery Georgese Bizeta Carmen. Concierto de Aranjuez skladatele Joaquína Rodriga právoplatně náleží k nejznámějším a nejkvalitnějším kompozicím, které kdy byly vyhotoveny pro kytaru. Skladba, kterou silně prostupují prvky španělské lidové…
Silvestr a Novoroční koncerty v Rudolfinu
Pořadatelé festivalu Struny podzimu zvou do Rudolfina na tři koncerty – silvestrovský a dva novoroční. Ten první se koná ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu při České filharmonii, jejíž ambicí je přinést do Prahy v poslední den roku kultivovanou formu zábavy. Na letošního silvestra se o ni postará hornista Radek Baborák a jeho…
Jihočeské divadlo a listopadové premiéry. Zítra Boitův Mefistofeles
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích přichystalo na měsíc listopad několik premiér. Už zítra to bude velkolepá opera s faustovskou tematikou, Mefistofeles italského skladatele Arriga Boita. Představení se bude konat v DK Metropol od 19 hodin. Operu hudebně nastudoval Mario De Rose, režie se ujal Tomáš Ondřej Pilař, scény Petr Vítek, kostýmů Aleš Valášek…
Klasika u Wericha zítra uvede závěrečný koncert
Zítra pořadatelé nabídnou závěrečný slavnostní Koncert hvězd Klasiky u Wericha 2021. Představí se na něm téměř všichni účinkující letošního prvního ročníku komorních hudebních slavností, které se konaly během letních měsíců na zahradě Werichovy vily na pražském malostranském ostrově Kampa. Koncert začne v 19 hodin, tentokrát však v podkrovních prostorách Werichovy vily, které skýtají…
Sladká Francie v Břevnovském klášteře
„Jacques Ibert byl velmi plodným skladatelem, dnes na jeho dílo narazíme zřídka.“ „Heitor Villa-Lobos je jedním z prvních skladatelů vycházejících z etnomuziky.“ „Manuel la Falla strávil v Paříži sedm let. Seznámil se s Claudem Debussym, Mauricem Ravelem a Isaacem Albénizem a navázal celoživotní přátelství s Paulem Dukasem.“ Je těžko vysvětlitelné, proč Češi tak milují právě francouzskou kulturu.…