Český spolek dvouplátkových nástrojů pořádá v termínu od 7. do 14. července Českou dvouplátkovou akademii, kurz pro hobojisty a fagotisty. Určený je studentům ZUŠ, konzervatoří a vysokých uměleckých škol i učitelům hoboje a fagotu. Účastnit se je možné i pasivně. Součástí akce v městysu Rataje nad Sázavou je trojice koncertů. Zahajovací koncert České dvouplátkové akademie s díly českých…
Latentní náklonnost k Mahlerovi. Nová nahrávka PhilHarmonia Octet
„Nejde o výstřel do neznáma, ale o cílevědomou strategii, k níž byli přizváni ti nejpovolanější.“
„Illeho úpravy respektují všechny podstatné znaky Mahlerovy estetiky.“
„Excelentní vyznění alba není záležitostí sáhodlouhých studiových retuší, ale výsledkem bezvadné hudební komunikace, entuziasmu a profesionality.“
PhilHarmonia Octet si na svém aktuálním albu vzal na mušku hudbu Gustava Mahlera. Vybrané písně ze sbírky Chlapcův kouzelný roh doplnily symfonické věty v úpravách pro obsazení dechového ansámblu. Nové aranžmá připravili Tomáš Ille a Václav Vonášek. Barytonový part ztvárnil Peter Schöne. Album je nejen důvodem k zamyšlení, ale zejména k opakovanému poslechu. Nahrávek s mahlerovskou tématikou najdeme celou řadu, ale tato se z mnoha důvodů kvalitou provedení vymyká.
Vilém Vlček zvítězil na soutěži v Markneukirchen
„Jediným Čechem, kterému se v Markneukirchen podařilo zvítězit, byl dosud hornista Radek Baborák.“
„Aby porota mohla posoudit výkony co nejpřesněji, nebývá účastníkům dána velká volnost při výběru programu.“
„Nakonec si však prý Vlček finálové kolo užil nejvíc z celé soutěže.“
První cenu v mezinárodní soutěži v Markneukirchen získal český violoncellista Vilém Vlček. Jsou s ní spojena budoucí koncertní angažmá v zahraničí, převážně v Německu. Do soutěže, která se konala v saském městě nedaleko českých hranic, tradičně známém výrobou hudebních nástrojů, bylo na 4. až 13. května na základě stovek nahrávek přizváno 88 violoncellistů z 21 zemí celého světa.
PhilHarmonia Octet Prague v Jincích
„Ve Středočeském kraji se zpřístupnila další koncertní síň, dobře sloužící komorním ansámblům různého složení.“
„Mahler dává hráčům celého souboru mnoho možností uplatnit kvalitu tónu, pohrát si s barvami, tempy, změnami nálad, ale i se svérázným skladatelovým humorem.“
„Velmi dobře navštívený koncert, odehrávající se v místě, které mnozí čtenáři možná budou muset hledat na mapě, mne osobně naplnil velkou radostí nad vynikající úrovní našich hráčů na dechové nástroje. Jejich počínání si zaslouží upřímnou gratulaci.“
V sobotu 6. května pokračoval Hudební festival Antonína Dvořáka koncertem okteta, složeného z nejvýraznějších zástupců tzv. české dechové školy. Dvořákovský festival si tímto koncertem odbyl i jistou premiéru, a to zcela kuriózním místem konání. Poprvé zazněla hudba v nově zrestaurované Huti Barbora, jedné z našich významných technických památek, nacházející se v podbrdském městečku Jince, rodišti fenomenálního houslisty Josefa Slavíka.
PhilHarmonia Octet naživo a na nahrávce
„Tónové schopnosti hráčů, jejich bravurní ovládání instrumentů, detaily, které dají až plasticky vystoupit hravosti i vážnosti, smutku i láskyplnosti, humoru i elegičnosti, jsou potěšením pro ucho.“
„Zářivým dílkem interpretační mozaiky je barytonista Peter Schöne, jehož tvárný sytý hlas elegantně vévodí nástrojům a citlivě ztvárňuje všechny výrazové odstíny Mahlerových písní.“
„S velkou citlivostí aranžoval smyčcové party Tomáš Ille, který nechal vyniknout hlasu a v instrumentální lince zdůraznil přednosti a zvukové bohatství dechových nástrojů.“
Dechový soubor PhilHarmonia Octet se po relativně delší době opět představil v Praze. V úterý 11. dubna se v Sále Martinů Hudební akademie múzických umění podělil o vlastní interpretaci deseti Mahlerových písní z cyklu Chlapcův kouzelný roh a původní druhé věty z jeho Symfonie č. 1 Blumine v úpravách Tomáše Illeho a Václava Vonáška. Pokřtil také své nové CD, tentokráte výhradně s hudbou Gustava Mahlera.
PhilHarmonia Octet Prague a Peter Schöne v Sále Martinů
Společnost koncertních umělců pořádá koncert z díla Gustava Mahlera Chlapcův kouzelný roh. Bude se konat v úterý 11. dubna od půl osmé večer v Lichtenštejnském paláci v sále Bohuslava Martinů v Praze na Malé Straně (HAMU). Koncert je vyvrcholením mezinárodního projektu, který vznikl ze spolupráce německého barytonisty Petera Schöneho s českým komorním ansámblem PhilHarmonia Octet Prague.…
Festival Janáček a Luhačovice 2022 konečně v plné síle
„Figarovu svatbu přivezl soubor opery Slezského divadla v Opavě, kterou od cembala dirigoval šéf opery Vojtěch Spurný a režii měla Jana Andělová-Pletichová.“
„Ale i hudebníci jsou jen lidé a členové Moyzesova kvarteta se stali v tomto případě oběťmi covidu a zůstal jen jeden den na to, aby situaci vyřešili.“
„Vypadalo to nejprve jako přidané zábavné folklorní čtvrteční odpoledne. Cimbálová muzika Danaj a pěvecký sbor Spinek, pod vedením cimbalistky Magdaleny Múčkové, to je spojení, které jako by bylo na festivalu omylem.“
Festival Janáček a Luhačovice se konečně konal v plné kráse a přinesl mnoho krásných skladeb i výkonů. Jako každým rokem se konalo slavnostní zahájení u busty Mistra, který shlíží na procházející lázeňské hosty. Fanfáry ze Sinfonietty jako vždy rozzářily okolí a mnozí významní hosté tu promluvili o obdivu k Mistrovi i o podpoře festivalu. A byli to hosté nikoli ledajací, přijel hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, ředitelka nadace Leoše Janáčka Ludmila Němcová, přijela i dlouholetá podporovatelka festivalu paní Livia Klausová a v neposlední řadě se za festival postavila i Eva Kropová, předsedkyně správní rady společnosti Lázeňská kolonáda Luhačovice, o. p. s.
Goldbergovy variace v podání dechového kvarteta aneb Živoucí Bach
„Bachovy Goldbergovy variace přinášejí posluchači až meditativní zážitek.“ „To základní, co posluchač z Vonáškovy úpravy pro dechové kvarteto vnímá, je srozumitelnost jednotlivých hlasů a plastičnost celku.“ „Autor transkripce citlivě propojil hlasy jednotlivých nástrojů, někdy až s úžasem člověk naslouchal dialogu hoboje a fagotu či klarinetu a basetového rohu a splynutí jejich barev.“ Bachova hudba se nikdy…
Arundo Quartet ve Werichově vile v úterý otevře druhou dekádu Pražských klarinetových dnů
V úterý 19. dubna v 19:30 hodin vystoupí v prostorách pražské Werichovy vily soubor Arundo Quartet a představí ikonické dílo Johanna Sebastiana Bacha Goldbergovy variace v úpravě pro dechový ansámbl. Koncert pořádá festival Pražské klarinetové dny, který letos vstupuje do druhé dekády své existence. „Hudba Johanna Sebastiana Bacha okouzluje široké spektrum posluchačů již několik…
FOK a komorní koncerty v rámci adventu po síti
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá mimo svých dalších aktivit na adventní období sérii tří komorních koncertů. Ty navíc pomohou sbírce s názvem Podpořme společně muzikanty na volné noze, jejímž hybatelem je hornista a dirigent Radek Baborák. Úterní koncerty bude FOK živě streamovat z kostela sv. Šimona a Judy. Hudební setkání se souborem…
4plus: Zemlinského kvarteto a Václav Vonášek zahrají bez diváků, ale se streamem
Houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin, kteří tvoří Zemlinského kvarteto, zahrají pozítří, ve středu 14. října, v 19:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. K dalšímu hudebnímu večeru třetího ročníku své vlastní koncertní série s názvem 4plus těleso přizvalo fagotistu Václava Vonáška. Ten v nedávné době dosáhl velkého…
Deset podzimních koncertů MHF Hudba tisíců Mahler Jihlava
Ačkoli pořadatelé letošního festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava 2020 uspořádali během léta již několik hudebních setkání, opravdové zahájení je až nyní v září. Před slavnostním úvodem však dojde ještě ke dvěma koncertům, a to příští čtvrtek 10. září a ve středu 16. září. Wranitzky Kapelle se sólistou, kterým bude hobojista Vilém Veverka, vystoupí…
Když jich je v oktetu devět
„Hudba měla po celý večer mimořádně muzikální náboj. Přednesem i koncepcí měla mistrovské parametry.“ „Roman Hoza byl ozdobou večera. Mahlerovým písním dal to, co jim dávají ti nejlepší zpěváci.“ „Píseň Když mne stará matka v té podobě, jakou ji dala Kateřina Kněžíková, asi málokdy může zaznít ještě lépe, niterněji a neokázaleji.“ Sobotní koncert…
Mistři na zámeckém návrší
„Od počátku držela koncert Martinů Voices křišťálová intonace a do nejjemnějšího dechu ohlídané souznění.“ „Zralé, působivé, příjemně se poslouchající dílo, bez avantgardních ambicí, moderní sdělná hudba.“ „Česká Sinfonietta dává radostně k dispozici své mistrovství Radku Baborákovi, který je v tomto případě inspirujícím dirigentem: tahounem i garantem.“ Po sobotním „dni sólistů“ byla na festivalu Smetanova…
Děvět domácích želízek na Soutěži Pražského jara
98 mladých hudebníků z 23 zemí tentokrát přivítá Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, pět desítek v oboru fagot a čtyřicet osm v oboru klarinet. Pořadatelé uzavřeli předkolo, ve kterém renomovaní čeští hudebníci vybrali, koho pozvou osobně. Českou republiku bude reprezentovat osm, respektive devět hudebníků, pět českých klarinetistů, tři čeští fagotisté a jeden ze Slovenska, který…
Lahodný PhilHarmonia Octet s Peterem Schönem
„Výjimeční hráči vytvořili soubor s nezaměnitelným zvukem a hráčským mistrovstvím. Ať hrají sólo, nebo tutti, je vždy co poslouchat.“ „Posluchači vnímali v Mozartově serenádě dokonalé souzvuky, barvy jednotlivých nástrojů, způsob hry, který dává vyznít klasicistní hebkosti a sametovosti.“ „Peter Schöne upoutal měkkým, ale sytým barytonem, uvolněně se pohybujícím v melodiích, rovným tónem bez náznaku forze.“…
PhilHarmonia Octet: Od Beethovena k Pärtovi a Musorgskému
„Pro závěrečné Presto nelze nalézt jiné pojmenování než virtuozita a radost ze hry.“ „Zařadit po Beethovenovi Pärtovy Fratres je výrazem smyslu pro kontrast.“ „Všichni musejí hrát jako jedno tělo, jedna duše. Fratres v této interpretaci pro mě byli hlubokým zážitkem.“ Břevnovská hudební setkání nabídla další podzimní koncert. Ve středu 16. října vystoupil…
Michaela Špačková další semifinalistkou prestižní soutěže ARD
Prestižní Mezinárodní soutěž ARD v Mnichově letos přináší úspěch mladým českým talentům. Po klarinetistce Anně Paulové (psali jsme zde) máme další semifinalistku. Šest-a-dvacetiletá fagotistka Michaela Špačková se probojovala až mezi šest nejlepších účastníků. V doprovodu Münchner Kammerorchesteru v Prinzregententheater hrála Mozartův koncert B Dur a poté novou skladbu napsanou pro tento ročník od Milici…
Jakub Hrůša: Opětovné hostování u Berlínských takhle brzy? Krásné a nestandardní!
„Komplet českému repertoáru jsem se bránil – nechci být zaškatulkován. Ale dělat osvětu chci. Proto Kabeláčovo Mysterium času a Dvořákův Othello.“
„Na koncertě očekávají nejen jasnost záměru, ale také nápady, o kterých se nemluvilo. Musí to být s adrenalinem.“
„Vídeňští filharmonikové jsou opravdu poslední z těch nejlepších orchestrů na světě, které jsem dosud na koncertě nepoznal.“
Jakub Hrůša je podruhé pozván k Berlínským filharmonikům. Téměř doslova do roka a do dne od tamního debutu. V polovině letošního prosince bude v sále Filharmonie v německé metropoli dirigovat Kabeláčovo Mysterium času, Dvořákovu symfonickou báseň Othello, Berliozovu lyrickou scénu Kleopatra a suitu z baletu Podivuhodný mandarína od Bély Bartóka. V rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz prorokuje, že v zahraniční skutečně nastává čas pro objevování hudby Miloslava Kabeláče…
VÝHERCI 5 CD Arundo Quartet
Goldbergovy variace v barvách dřevěných dechů
Legendou opředené Goldbergovy variace patří k nejčastěji nahrávaným dílům Johanna Sebastiana Bacha. Vedle bezpočtu nahrávek klavírních a cembalových najdeme nejroztodivnější úpravy včetně verze pro banjo. Jakkoli se na první pohled zdá být verze pro kvarteto dřevěných dechů také zvláštní a vzdálená od skladatelova záměru, výsledek překvapí a donutí se zamyslet, jestli neměl sám Bach v hlavě právě takové…
SOUTĚŽ O 5 CD Arundo Quartet
Goldbergovy variace v barvách dřevěných dechů
Legendou opředené Goldbergovy variace patří k nejčastěji nahrávaným dílům Johanna Sebastiana Bacha. Vedle bezpočtu nahrávek klavírních a cembalových najdeme nejroztodivnější úpravy včetně verze pro banjo. Jakkoli se na první pohled zdá být verze pro kvarteto dřevěných dechů také zvláštní a vzdálená od skladatelova záměru, výsledek překvapí a donutí se zamyslet, jestli neměl sám Bach v hlavě právě takové…