Učíme (se) divadlem aneb Originální pohled na klasiku
Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském nabídne od konce února do konce roku atraktivní program s názvem Učíme (se) divadlem. Je určený učitelům českého jazyka a literatury. V rámci programu postupně zhlédnou ve vybraných divadlech Moravskoslezského kraje devět inscenací, osobně je zkonfrontují s jejich tvůrci a rozeberou na seminářích. Cílem projektu je hledání nových cest reflexe děl světové a české románové nebo dramatické tvorby, které učitelé následně předají svým studentům.
Jako první je v plánu 27. února návštěva představení inscenace Kytice Karla Jaromíra Erbena ve Slezském divadle v Opavě. V činoherním nastudování v režii a dramatizaci Romana Groszmanna uvede divadlo balady Štědrý večer, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Polednice a Vodník. Do konce června učitelé uvidí a rozeberou inscenace ostravských divadel – Molièrovu klasickou komedii Lakomec v podání Divadla Mír, Dostojevského Zločin a trest v Komorní scéně Aréna (premiéra bude v březnu a jde o komorní dramatizaci slavného režiséra Andrzeje Wajdy), adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka v Divadle Petra Bezruče a Gogolovu satirickou komedii Revizor v podání činohry Národního divadla moravskoslezského.
Pořadatelé zajistí učitelům v ceně kurzovného výhodné vstupenky, jednotlivá představení se budou následně diskutovat přímo s tvůrci inscenace, s uměleckým šéfem souboru, režisérem nebo dramaturgem, a rozebírat na společných seminářích. Návštěvy divadel jsou plánované v běžné hrací době představení. „Naším cílem je hledat možnosti, jak propojit návštěvu divadla s výukou literatury. Na seminářích, které se budou konat vždy týden po návštěvě představení, budeme společně rozebírat inscenaci jak z divadelního hlediska, tak ve srovnání s předlohou – zda skutečně vypovídá o stejných věcech, nebo se soustřeďuje jen na určitá témata, nebo témata na rozdíl od literárního díla posouvá jinam. Podstatou je prozkoumat, jak s návštěvou představení dále pracovat, jak podněcovat studentskou reflexi i kritické myšlení a vypozorované věci zapojit do potřebného kontextu,“ přiblížila lektorka a dramaturgyně Sylvie Vůjtková.
Ateliér při NDM se dlouhodobě snaží přiblížit divadlo veřejnosti, pořádá doprovodné programy k inscenacím Národního divadla moravskoslezského, aktivity pro rodiče s menšími dětmi, kurzy pro děti a mládež. Nově nabízí „Seňor klub“, na který zve do Divadla „12“ legendy ostravských divadel. Koncem srpna bude opět organizovat oblíbenou Letní divadelní školu.
Foto: archivy projektu a NDM
Příspěvky od Tereza Kramplová
- Národní divadlo moravskoslezské vydalo on-line publikaci o Janáčkovi
- Festival v Litomyšli připomene dědictví baroka
- Happening ZUŠ Open bude na podzim
- Orchestr v Mariánských Lázních zahraje i k výročí golfového klubu
- Nový festival v Podyjí nese jméno varhanáře Silberbauera
Více z této rubriky
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
- V Žilině v rytmu tanga i s hity pop music s videoprojekcí
- Filharmonie Brno vystoupí se čtyřmi laureáty českých soutěží
- Filharmoniště v lednu aneb Klasika pro nejmenší opět na dece, s hračkami i svačinou
- Dirigentský masterclass s luganskou konzervatoří vyvrcholí v Karlových Varech
- Ravelovské oslavy v Košicích
- Joseph Haydn a Pražské jaro v Plzni