KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Unie orchestrálních hudebníků nesouhlasí se slučováním olomoucké filharmonie a divadla english

Profesní a odborový svaz Unie orchestrálních hudebníků České republiky (OH ČR) sdružující zaměstnance českých symfonických, divadelních a komorních orchestrů odmítá záměr Statutárního města Olomouce sloučit Moravskou filharmonii Olomouc (MFO) a Moravské divadlo Olomouc (MDO). Zároveň nepřijímá ani řadu předkládaných politických zdůvodnění a tvrzení, dále způsob zadání, zpracování, výstupy a návrhy analýzy slučování od firmy Economic Impact Art. Sloučení obou institucí s doporučeným postupem analýzy sloučení je podle Unie vysoce problematické, rizikové, ve finančním vyjádření málo efektivní, naopak v konečných důsledcích pravděpodobně destruktivní, a to jak pro zaměstnance, tak pro kulturu v Olomouci, nemluvě o negativním významu pro celý obor „živého“ umění.

Už na konci roku 2022 probíhala jednání s náměstkem primátora Viktorem Tichákem, který opakovaně deklaroval možnost vytvoření modelu sloučení MFO a MDO. Povětšinou byla jako důvod uváděna nezbytnost úspory již tak napjatého rozpočtu města Olomouce, který dlouhodobě není v dobré kondici. Souběžně s tímto zdůvodněním ale zazníval také argument, že financování obou institucí je dále neudržitelné,“ uvádí prezident Unie OH ČR Jiří Dokoupil.

Přitom Unie OH ČR už v lednu 2023 upozornila, že poměr výdajů na provoz MFO a MDO k celkovým výdajům města Olomouce naopak několik let klesal, i v roce 2023 je poměr jeden z nejnižších za dlouhé roky zpětně. To nakonec potvrdila i samotná analýza slučování. Jiří Dokoupil dodává: „Naopak, celý proces slučování je celou dobu zjevně motivován pouze snahou vedení města uspořit cíleně na těchto dvou institucích a ušetřené prostředky přesunout jinam, do jiného sektoru, pro jiné účely.

Slučování se má provést na základě analýzy, kterou zadalo město. Samotná analýza je ovšem již nyní kritizována nejen Unií OH ČR, ale také Asociací symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR, která sdružuje ředitele těchto institucí. Analýza je považována za nekvalitní, vycházející často z irelevantních hledisek a z manipulativního používání různorodých dat.

Právě analýza firmy Economic Impact Art je nyní zpochybňována jako účelový politický nástroj vedení města, který umožní rozhodnout o sloučení dvou významných institucí v Olomouci, to i s vědomím razantního snížení specifických pracovních míst v oblasti kultury. Paradoxně jen s malou mírou úspory, která se projeví až za několik let, navíc se ve fázi samotného slučování prodraží.

Že samotná analýza působí jako již dříve účelově připravovaný materiál, dokládá podle Jiřího Dokoupila i poznámka na poslední stránce analýzy. V té je potvrzeno, že se na analýze zahájily práce již v lednu 2023, tedy dávno před rozhodnutím zastupitelstva směřovat ke slučování, nebo dokonce před rozhodnutím vůbec zadávat nějakou analýzu slučování.

Unie orchestrálních hudebníků ČR vyzývá společně s Asociací symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR ve společném prohlášení odpovědné politiky, aby dobře zvážili nynější záměr sloučení MFO a MDO, pokusili se znovu o systému financování jednat, to především s Olomouckým krajem. „Společně by město ruku v ruce s krajem mělo jednat i s Ministerstvem kultury o navýšení dotací pro regionální kulturu, kde naopak pro rok 2024 je plánováno 25procentní snížení objemu prostředků,“ přidává kritickou poznámku vůči přístupu státu Jiří Dokoupil.

Asociace profesionálních divadel (APD) se k možnému sloučení Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc vyjadřuje: „Zahájení debaty o budoucnosti Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc je legitimním politickým rozhodnutím olomouckých zastupitelů. Každý podobný zásah do chodu kulturních institucí je přesto velmi citlivý a každý krok je potřeba pečlivě zvážit, protože jeho důsledky mohou být nevratné a může se jednat o precedens pro celou kulturní síť v České republice. APD dlouhodobě upozorňuje, že kulturní instituce v celé České republice se potýkají s nevyhovujícím systémem financování a správy. Absence předvídatelného kooperativního financování může vést k postupné destrukci sítě divadel a orchestrů. Rozhodující část jejich financování totiž leží na bedrech obcí.

Foto: ilustrační – Alexandra Ženatá a Moravské divadlo, Jančo ateliér, Tereza Hrubá

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky