KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Unikátní operní projekt Zabijačka ve vršovickém Vzletu english

Opera Zabijačka vznikla v rámci doprovodného kulturního programu předsednictví České republiky v Radě EU v roce 2022. Komická opera se nyní přesouvá z dvorany Národního muzea do velkého sálu vršovické kulturní křižovatky, kam se na ni může přijít podívat i široká veřejnost. Hudbu složili Ivan Acher s Martinem Konvičkou a hudební doprovod zajišťuje orchestr Moravského divadla Olomouc pod taktovkou Petra Šumníka. Vedle několika herců a pěvců vystupuje dětský sbor Mifun pod vedením Jiřího Polívky. Spoluautorky libreta jsou dramaturgyně Marta Ljubková a umělecká ředitelka spolku RUN OPERUN Veronika Loulová, která se na Zabijačce podílela rovněž režijně. Koprodukční projekt Vzletu, divadla Vosto5, Moravského divadla Olomouc a zmíněného spolku RUN OPERUN bude mít premiéru ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března. 

Zabíjačka nás zajímala nejen jako společenský rituál, ale také jako součást přírodního cyklu, jako oslava konce zimy a příchodu jara. Takže je jako šitá na míru pro březnové termíny,“ zve na jarní premiéru režisér Jiří Havelka

Autoři se v Zabijačce zaměřují na českou vesnici. Konkrétně na období slunovratu, kdy se zásoby jídla dramaticky ztenčují a obyvatelé čekají na řezníka jako na svého vykupitele. Řezník v podání barytonisty Vladimíra Chmela ale pochází z jiného kraje, proto nemá tušení, jak to na vsi chodí. Netradiční opera s podtitulem „Hladový je vždycky smutný, nacpat bříško, to je nutný” je zcela původní, ale navazuje na tradici národních oper a ptá se po jejich smyslu v době, kdy už ztratily svůj emancipační význam. 

Tento projekt vznikl díky široké koprodukci, v níž své síly spojuje nezávislá divadelní sféra reprezentovaná Vzletem, Vosto5 a RUN OPERUN a veřejná sféra reprezentovaná Moravským divadlem Olomouc. Takové spojenectví je v dnešní době jednou z mála možností, jak realizovat velké a nákladné umělecké projekty. Spojujeme a sdílíme své kapacity, své umělecké i produkční know-how a své diváky,” komentuje spolupráci širokého spektra kulturních subjektů Petr Prokop, programový ředitel Vzletu.

Diváci hrají ústřední roli v divadle už docela dlouho,“ uvádí hlavní dramaturgyně Vzletu Marta Ljubková s tím, že se Vzletu návštěvníci kulturních akcí od účinkujících oddělují jen velmi těžko. Je to velký prostor bez jednoznačně určeného jeviště a hlediště. „Jakmile vstoupíte do našeho velkého sálu, nabydete zvláštního pocitu pospolitosti. Snažíme se tuhle sounáležitost a propojenost vložit i do tak nečekaných formátů, jakým je třeba opera,” doplnila Ljubková. 

Součástí večera je zabijačkové menu, které se podává divákům. Hostina pro přítomné posiluje komunitní rozměr tohoto projektu a rozvíjí dramaturgickou linku projektů ve Vzletu, v níž jsou diváci nedílnou součástí představení.

Foto: Facebook Vzletu

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky