pátek, 18 červen 2021 10:00

Týdenní festival Expozice nové hudby v Brně začíná v pondělí

Autor:

Třiatřicátý ročník brněnské Expozice nové hudby má podtitul Nové ve starém, staré v novém – v umělecké tvorbě i její interpretaci. Projekt, který pořádá Filharmonie Brno, začíná v pondělí 21. června a každý den až do příští neděle nabídne jeden koncert. Program sestavil nový dramaturg Daniel Matej, který na postu vystřídal po několika letech Viktora Pantůčka. Všechny koncerty začínají v 19.00 a uskuteční se v Besedním domě – s výjimkou pátečního Plugged, který se odehraje v Domě umění.

 

200

 

„V posledních desetiletích je v západní kultuře zjevná tendence ohlížet se za minulostí. Umělci s ní pracují jako s materiálem, který přetvářejí do podoby, která má s ideály minulosti jen pramálo společného. Výrazně tomu přispěl i rozmach nových médií, kdy se minulost stává lehce zpracovatelnou a využitelnou,“ přibližuje hlavní myšlenku letošního ročníku Matej.

Pořadatelé informují, že propojení minulosti a současnosti je připraveno na sedm festivalových večerů. Pondělní zahajovací koncert Slzy nese název skladby Martina Smolky, která patřila k prvním výrazným československým projevům nostalgie po ztracené minulosti. „Slzy tečou a nemohou přestat. Skladba napsaná skoro před čtyřiceti lety dluží něco minimal music a hodně polské postmoderní škole,“ popsal Smolka svoje dílo, při kterém poklidně vlnící se hudba roste až do vln, ze kterých nečekaně vytryskne citát z Čajkovského Patetické. Ze současné tvorby na koncertě zazní skladby Arvo Pärta, Víta Zouhara nebo La Monte Younga, v opozici pak dvě díla Beethovenova současníka Antonína Rejchy. To vše v podání Rejchova kvarteta, které jako jediné české smyčcové kvarteto hraje na dobové nástroje.

 

Martin-Smolka

 

Úterní večer bude patřit dominantní postavě polské avantgardy šedesátých a sedmdesátých let Zygmuntovi Krauzemu a jeho klavíru. Program nese název Improvisation on Chopin a kombinuje jeho skladby s díly Fryderyka Chopina. „Strávil jsem stovky, možná tisíce hodin hraním jeho hudby, až jsem se od ní začal přirozeně odchylovat a přidávat vlastní fráze, nové harmonie a rytmy. Mým záměrem bylo pokusit se slyšet jeho hudbu rozšířenou o dnešní zkušenosti,“ uvedl Krauze.

Program Charlie Chat ve středu v imaginárním dialogu s Charliem Parkerem spojí výrazného švýcarského trombonistu Rolanda Dahindena a brněnské seskupení Dust in the Groove Radima Hanouska. Hudebníci dají zvukovou podobu grafickým partiturám, do kterých mohou návštěvníci nahlédnout na výstavě ve foyer Besedního domu. Takový zápis umožňuje bezpočet variant, autorovo řízení ale zaručuje přímý přenos ducha skladby.

O den později, tedy ve čtvrtek zazní v české premiéře skladba Wolfganga Rihma Et lux. „Když jsem ji slyšel poprvé, hned jsem zůstal jako omráčený, dávno mě hudba nezasáhla takovým silným a bezprostředním způsobem,“ svěřil se Daniel Matej s tím, že latinská textová předloha requiem Rihmovi slouží jako podklad pro plynulý tok sérií hudebních meditací. Zhruba hodinovou kompozici provede soubor Cappella Mariana a fama Q.

 

Wolfgang-Rihm

 

„Dvě české a jednu světovou premiéru přinese páteční večer s názvem Plugged, na kterém vystoupí eRikm, John Oswald a Ink Midget. Francouzský hudebník a výtvarník vystupující pod jménem eRikm kombinuje dotykovou obrazovku s laptopem a vytváří zvukovou smršť doplněnou o světelné efekty. Ve skladbě Idiosyncrasy se inspiruje vědeckými poznatky i poetickou zvídavostí, takže pod jeho rukama se zvuk stává hudbou, která posluchače přenese do ulic Bruselu či Kalkaty, jejichž zvuky promíchá s ruchy pobřežních pralesů Kostariky nebo Jižního Pacifiku,“ uvádějí organizátoři s tím, že Kanaďan Oswald je mysteriózní postavou plundrující historii populární i nepopulární hudby a na festivalu se objeví ve své virtuální podobě. V české premiéře zazní jeho Shards from the Rascali Klepitoire. Skladba využívá elektronického přenosu a transformuje už existující partitury do nových, ale přesto pro posluchače i hudebníka povědomých podob. Mladý bratislavský DJ Ink Midget přijede s performancí Tárrega Overdose založenou na předělávkách skladeb „otce klasické kytary“ Francisca Tárregy, ve které zkoumá paradox extrémní pohody vytvořené tyranem.

Sobota spojí staré a nové v podobě dvou výrazných dvojic zaměřených na interpretaci staré hudby – Kate Clark a Barbara Maria Willi – a hudby nové – Ronald Šebesta a Ivan Šiller – a v podobě neméně výrazné dvojice skladeb – Stockhausenovy Tierkreis a Cageovy Four6. „Toto spojení bylo v podstatě jedním z prvních impulzů k tematickému zaměření letošního ročníku festivalu. Tierkreis a Four6, tedy skladby soudobé, doplní pak další dvě skladby, které umožní oběma dvojicím představit se ve své obvyklé poloze prostřednictvím děl svého klasického repertoáru,“ doplňuje dramaturg.

Nedělní závěrečný koncert Expozice nové hudby přinese čtyři koncertantní skladby, všechny v české premiéře. Na úvod Cageovu Fourteen s klavíristou Jaroslavem Šťastným. „Mezinárodně uznávaný belgický klavírista Daan Vandewalle přednese dva klavírní koncerty: Concert pour piano et orchestre no. 2 – Aux fins des quelques siècles Clarence Barlowa, ve kterém kombinuje mechanický klavír a elektroniku, a Oswald´s First Piano Concerto by Tchaikovsky Johna Oswalda, kdy orchestr hraje známý part a sólista je od něj osvobozen do té míry, že se mu podřizuje dirigent i orchestr,“ informuje festival, který zakončí Krauzeho Piano Concerto No. 3 – Fragments of Memory. „Vyjadřuje bolest, není však agresivní, místo toho do něj proniká naděje. Sólový part obsahuje i divadelní prvek – klavírista vyslovuje a vykřikuje slova evokující pocity zmatku, nervozity a paniky a je tak obohacen o čistě lidský aspekt,“ říká Krauze, který v Brně svoje dílo provede osobně. Ve všech čtyřech skladbách se také představí pořádající Filharmonie Brno pod taktovkou Pavla Šnajdra.

 

Zygmunt-Krauze-C-Adam-Stpie

 

100

 

Foto: archiv Filharmonie Brno, Adam Stępień

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.