neděle, 29 prosinec 2019 13:28

Česká divadla mají v poslední den v roce napilno

Autorka:

Na Silvestra potěší své diváky řada českých divadel. Liberecké divadlo F. X. Šaldy bude hrát v Malém i Šaldově divadle. Muzikály zazní napříč republikou v Ústí nad Labem i v Českých Budějovicích. A chybět nebudou ani slavné operetní a činoherní tituly, třeba v Plzni.

 

1

 

Soubor operety uvede na Silvestra dvakrát od čtyř a šesti hodin v Šaldově divadle Noc v Benátkách Johanna Strausse mladšího. V režii a choreografii Dany Dinkové a pod taktovkou Josefa Kurfiřta se vedle orchestru, sboru a baletu divadla představí sólisté Tomáš Černý jako vévoda z Urbina Quido, Josef Moravec v roli lazebníka Caramella a Martin Slavík jako kuchař Pappacoda. V roli Aniny se vystřídají Miroslava Časarová a Věra Poláchová, roli kuchařky Ciboletty ztvární Soňa Godarská. Činohru Martina McDonagha Ujetá ruka uvede Divadlo F. X. Šaldy v úterý 31. prosince od sedmi hodin v Malém divadle. V drsné akční komedii, jejímž hlavním tématem je nebezpečí srážky s blbcem, vystoupí v režii Jiřího Š. Hájka Jan Jedlinský jako Carmichael, Petr Hanák jako Mervin, Tomáš Váhala jako Toby a čtveřici uzavře Eliška Jansová jako Marilyn.

 

2

 

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem připravilo na Silvestra od tří hodin muzikál Zasněžená romance. Swingová show v režii Pavla Trávníčka s hudbou Glenna Millera představí sólisty divadla, členy operního sboru, baletu, hostující stepaře a hostující herce Pavla Trávníčka, Terezu Mátlovou, Jolanu Haan Smyčkovou, Jana Rosáka, Uršulu Klukovou a další.

 

3

 

Muzikál Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera Evita zazní poslední den v roce v Českých Budějovicích v Domě kultury Metropol od pěti hodin. Příběh druhé manželky argentinského prezidenta Juana Peróna v režii Lumíra Olšovského ztvární Michaela Nosková jako Eva Perón, Lukáš Randák jako Che, v roli Juana Peróna se představí Josef Škarka. Orchestr opery, sbor opery a balet Jihočeského divadla bude řídit Martin Peschík.

 

4

 

Odlehčený žánr vybralo na konec roku také Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Na Nové scéně orchestr a sbor opery DJKT a balet divadla uvede Lehárovu Veselou vdovu. Dvě představení, od dvou a od sedmi hodin, v režii Martina Otavy řídí Jiří Petrdlík. V hlavních rolích se představí sopranistka Lívia Obručník Vénosová jako Hanna Glawari, tenorista Roman Hoza jako Hrabě Danilo Danilovič, barytonisté Pavel Klečka a Jan Ježek budou alternovat roli Barona Mirko Zety, sopranistky Adéla Skočilová a Radka Sehnoutková se vystřídají v roli Valencie a další. Osvědčenou komedii francouzského dramatika Georgese Feydeaua Brouk v hlavě zahraje také dvakrát činoherní soubor ve Velkém divadle, a to od tří a od sedmi hodin. V příběhu zkoušky manželské věrnosti, v kulisách pařížského podniku “U galantní kočičky” se představí ve dvojroli Viktora Emanuela Champsboisyho a duchaprostého Boutona Martin Stránský.

 

5

 

Foto: Archiv divadel

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.