neděle, 28 červen 2020 09:04

Jihočeské divadlo v létě na zámcích a ve městech kraje

Autorka:

Z důvodu rekonstrukce Otáčivého hlediště přesouvá Jihočeské divadlo své letní produkce do jihočeských zámků a měst. Léto s jihočeským divadlem představí soubor činohry, opery i představení pro nejmenší na nádvoří zámků Ohrada, Červená Lhota, Nové Hrady a Blatná. Další program pak uvede v Českých Budějovicích a Chřešťovicích. V sobotu 1. srpna zahájí letní sérii večerní openair gala s názvem Zámecká noc s operou. Od nové sezóny povede operní soubor nový umělecký šéf Tomáš Ondřej Pilař.

 

6

 

Provoz Otáčivého hlediště v Českém Krumlově se letos v létě po více jak pětadvaceti letech nerozjede z důvodu rekonstrukce. Zrušení letošní sezóny na Otáčivém hledišti považuje ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek za správný krok: „Konstrukce a elektroinstalace točny jsou v kritickém stavu a opravám bychom se v příštím roce stejně nevyhnuli, což by znamenalo zrušení sezony 2021. Proto jsem vedení města doporučil letošní sezónu zrušit a bezodkladně zahájit rekonstrukci tak, aby byla dokončena před sezónou 2021. Jsem moc rád, že Rada města rozhodla zrušit letošní sezónu a dala zelenou opravám a záchraně sezóny 2021.” Časová prodleva spojená s koronavirem by navíc nedovolila plně zkoušet a zahraniční hosté by se do Českého Krumlova nedostali.

Jihočeské divadlo tak přesouvá svoje letní aktivity od začátku srpna do poloviny září do kulis zámků Ohrada, Červená Lhota, Nové Hrady a Blatná. Na zámcích odehraje osmnáct představení, které doplní produkcemi v Českých Budějovicích a Chřešťovicích. Sérii s názvem Léto s Jihočeským divadlem zahájí v sobotu 1. srpna na zámku Ohrada představení pro nejmenší diváky Bruncvík, aneb jak lev do znaku přišel a večerní openair galakoncert s názvem Zámecká noc s operou. V podání sólistů a orchestru opery Jihočeského divadla zazní árie a předehry z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Bedřicha Smetany, Giuseppe Verdiho, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. V rámci série divadlo uvede také komedii Zavolejte Jeevese, hru pro děti O Palečkovi, poloscénickou verzi Dvořákovy opery Rusalka, nebo večer s písněmi Osvobozeného divadla Klobouk ve křoví. V sobotu 19. září zakončí v Chřešťovicích, u kostela sv. Jana Křtitele, letní open air sezónu představení Prodaná nevěsta.

 

5

 

Do nové sezóny nastoupí operní soubor pod vedením nového šéfa. Bude jím operní režisér a jevištní výtvarník Tomáš Ondřej Pilař. Do Jihočeského divadla přichází po šesti letech působení v opeře plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla. “Plně respektuji, že nastupuji do již naplánované sezóny, na jejíž přípravě Tomáš Studený a jeho tým intenzivně pracoval. Veškeré vize, s kterými do divadla přicházím, začneme postupně naplňovat v průběhu příštího roku,” objasňuje Tomáš Ondřej Pilař. Tomáš Studený v divadle zůstává jako dramaturg opery.

 

3

 

11

7

 

Foto: Jihočeské divadlo

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.