středa, 13 leden 2021 09:08

Mezinárodní violoncellová soutěž o Cenu Gustava Mahlera 2021 bude online

Autor:

Třetí ročník Mezinárodní violoncellové soutěže o Cenu Gustava Mahlera, kterou vyhlašuje Institut Gustava Mahlera Praha ve spolupráci s Filharmonií Gustava Mahlera Jihlava, se měl původně uskutečnit 8. února 2021 v Jihlavě, kde slavný skladatel prožil prvních patnáct let svého života a kde započalo jeho okouzlení hudbou. Jihlava se měla stát i potřetí dějištěm hudebního klání mladých violoncellistů z celého světa ve věku od šesti do třiceti let. Kvůli pandemii a následným restriktivním opatřením se vedení soutěže dostalo před dilema, co se soutěží dál. Nakonec padlo rozhodnutí uspořádat letošní ročník virtuálně. Bude tak snahou o navázání na předchozí dva ročníky soutěže a o zachování kontinuity. Do soutěže poslalo přihlášku sto osmdesát tři violoncellistů ze sedmadvaceti zemí, což potvrzuje přetrvávající zájem o účast na soutěži i v současné nejisté době. Účastníci zaslali soutěžní nahrávky, na jejichž základě vybere porota letošní laureáty, formou odkazu na YouTube.

 

200

 

Porotci soutěže, kteří budou soutěžní nahrávky hodnotit, jsou i letos profesionálové ve svých oborech. „Jsem velice poctěn tím, že mohu letošní rok přivítat mé skvělé kolegy Michaelu Fukačovou, sólistku a komorní hráčku, doc. Michala Kaňku, sólistu, komorního hráče a pedagoga Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, Jiřího Jakeše, šéfdirigenta Filharmonie G. Mahlera v Jihlavě, a Tomasze Szczesného, koncertního mistra Filharmonie im. Mieczysława Karłowicza v polském Štětíně a profesora na Hudební Akademii tamtéž,“ uvedl náš přední sólový violoncellista, předseda poroty a spoluzakladatel soutěže Petr Nouzovský.

 

203

 

Letošní laureáti mohou kromě finanční ceny ve výši třiceti tisíc korun pro absolutního vítěze získat honorovaná vystoupení ve spolupráci s Filharmonií Gustava Mahlera v Jihlavě nebo v rámci festivalu Přehlídka koncertního umění v Praze či hostování na Jihočeském komorním festivalu. Dalšími cenami jsou voucher na mistrovské kurzy Třeboňská letní setkávání, pozvání vybraného účastníka na mistrovské kurzy do Litomyšle 2021 a sady strun od společnosti Larsen Strings.

Ředitel pořádajícího Institutu Gustava Mahlera Praha Vladimír Holeš neskrývá radost z velkého ohlasu, který soutěž vyvolala mezi mladými violoncellisty. Dle jeho slov je podstatné, že i v dnešní těžké době mohou tito mladí lidé prezentovat své umění v duchu ušlechtilých idejí Gustava Mahlera. Dále připomíná, že soutěž by se nemohla konat bez podpory Státního fondu kultury, Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava, Larsen Strings, Třeboňských letních setkávání a Přehlídky koncertního umění.

 

204

 

Foto: Pixabay, Fb soutěže, Wikipedie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.