neděle, 26 březen 2023 13:27

„Dech jako fenomén“ osmnáctého festivalu Za poklady Broumovska

Autor:

Dramaturgie osmnáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska zvolila téma „Dech jako fenomén“. Hlavní těžiště hudebního programu bude spočívat v prezentaci dechových nástrojů, pěveckých souborů i sólových pěvců. „Dýchat“ budou i nedávno zrekonstruované varhany v kostele svatých Petra a Pavla. Festival nabídne komorní i orchestrální díla rezidenčního skladatele letošního ročníku Jana Kučery, na objednávku vznikne skladba Halali pro skupinu lesních rohů i premiéra písňového cyklu mapující broumovskou tématiku. Tím pořadatelé naváží na minulé realizace rezidenčních skladatelů Kryštofa Marka a Tomáše Illeho.

 

2023-03-26-Za-poklady-Broumovska-04

 

Festivalová předehra se bude konat v pondělí 1. května v broumovském klášteře. V Opatských sálech vystoupí klavíristka Terezie Fialová a herec Petr Štěpánek. Komponovaný komorní pořad s názvem Listy důvěrné představí posluchačům vybrané milostné dopisy Leoše Janáčka Kamile Stösslové a část jeho nesmrtelného klavírního díla. „Legendu českého herectví Petra Štěpánka jako stárnoucího Leoše Janáčka a klavíristku Terezii Fialovou jako skladatelovu mladistvou múzu Kamilu dělí podobný věkový rozdíl jako hlavní „protagonisty“. Co je však spojuje, je vášeň projevu, cítění fráze a pokora k textu,“ uvádí dramaturgie.

 

2023-03-26-Za-poklady-Broumovska-02

 

Kromě domácích renomovaných umělců a souborů jako jsou Filharmonie Hradec Králové, Barbara Maria Willi, Martin Hroch Apollon Quartet, Lukáš a Daniel Klánští, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, sbor Zvonky Praha a Abbellimento, Terezie Fialová nebo mladý žesťový soubor Prague BRASStet, vystoupí i zahraniční interpreti. Harfistka Elisabeth Plank, flétnista a dirigent Kaspar Zehnder, italský hornista Luca Benucci, švýcarský hornista Christian Lampert, klarinetista Jakub Bokun a kytarista Jakub Kosciuszko z Polska.

V rámci doprovodného programu chystáme audiovizuální projekt Purgatio, ukázky lekce jógy se zaměřením na dechová cvičení, relaxaci a uvolnění při poslechu živé hudby, prezentaci regionálních umělců v rámci prohlídek kláštera, nebo koncerty varhaníků, kteří vyhráli letošní soutěž Janáček Brno. V zapadlém regionu, který však skýtá velký potenciál, se bude návštěvníkům během čtrnácti koncertů a doprovodného programu jednoduše „tajit dech“,“ zve festival. 

 

2023-03-26-Za-poklady-Broumovska-03

 

„Druhý dech“ nabrala v současné době i iniciativa Broumov 2028, která aktuálně postoupila do finále o titul Evropské hlavní město kultury. Malé, avšak velké město překonalo roli outsidera a má šanci uspět. Festival Za poklady Broumovska je vlajkovou lodí projektu.

 

Foto: Michal Bareš, Jakub Šleis, Michal Sedláček

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.