čtvrtek, 30 březen 2023 12:00

MET: Live in HD s Verdiho Falstaffem v přímém přenosu v našich kinech

Autor:

V sobotu 1. dubna nabídnou česká kina ve spolupráci se společností Aerofilms další z přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku. Ze spojení dvou mistrů svého řemesla, tedy Williama Shakespeara a Giuseppe Verdiho, vznikla dnes již klasika z komediálního operního repertoáru. Falstaff je hravým a nadčasovým dílem, které baví a uchvacuje publikum už více než staletí. Do aktuální sezóny MET vstupuje v nové inscenaci, v níž hlavní roli ztvární barytonista Michael Volle.

 

2023-03-30-MET-Falstaff-03

 

Nové inscenace se ujal režisér Robert Carsen a její děj přesunul do poválečné Anglie. Samotná doba je v tomto případě důležitá, značí totiž období, kdy britská aristokracie rychle ztrácela své bohatství, vliv a samotný Sir John Falstaff se tak stává reprezentantem končícího světa. 

V titulní roli se představí barytonista Michael Volle, který jako by se pro roli poživačného a vychloubačného rytíře narodil. V dalších rolích vystoupí Hera Hyesang Park, Ailyn Pérez a Jennifer Johnson Cano, tenorista Bogdan Volkov ztvárnil postavu Fentona, Christopher Maltman se představí v roli zbohatlíka Forda. Představení diriguje milánský rodák maestro Daniele Rustioni

 

2023-03-30-MET-Falstaff-02

 

Fallstaff, rytíř bez cti, se poprvé objevil ve dvoudílné historické hře Jindřich IV. Williama Shakespeara a později se stal ústřední postavou hry Veselé paničky windsorské, je dodnes ztělesněním určitého typu divadelní postavy. Tragikomický hrdina, obtloustlý milovník dobrého jídla a pití, záletník, vychloubač, hrubián, zbabělec a příležitostný zloděj inspiroval spoustu umělců, tedy mezi nimi i překvapivě hodně hudebních skladatelů. Symfonickou báseň o něm napsal Edward Elgar, operu Antonio Salieri a hlavně Giuseppe Verdi.

 

2023-03-30-MET-Falstaff-01

 

Jeho Falstaff se potýká s nástrahami trojice žen a pro Verdiho je jeho příběh prostředkem k radikální změně vlastního stylu. Situace je o to více překvapující, že se jedná o poslední operu významného italského skladatele. Hudební nápady přicházejí rychle a hojně, organicky a bez znatelných přestávek přecházejí z jednoho do druhého. Nositelem příběhu je tu orchestr, v mnoha případech děj přímo komentuje. Už ve své době si Falstaff vysloužil uznání, a to i od výrazných kritiků Verdiho předchozího díla.

 

 

Foto: MET / Aerofilms

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.