Zbytek listopadu s Barokem stále mladým v Kostelci, Pardubicích i Šumperku
V druhé polovině měsíce listopadu mají příznivci pardubického komorního orchestru Barocco sempre giovane možnost své oblíbence slyšet ještě třikrát. Jednou v Kostelci nad Orlicí s klavíristou Matyášem Novákem, podruhé v domácím prostředí pardubické radnice a do třetice v Šumperku.

Podzimní abonentní řada koncertů v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí pokračuje ve sváteční pondělí 17. listopadu. Při Koncertě ke Dni boje za svobodu a demokracii účinkují klavírista Matyáš Novák, jeden z nejperspektivnějších umělců mladší generace, a pardubičtí Barocco sempre giovane v kvartetním složení Iva Kramperová, Markéta Vokáčová (housle), Jakub Čepický (viola) a Marie Součková (violoncello). Na programu bude v první části Klavírní kvintet a moll, op. 12 Vítězslava Nováka (1870–1949) a po přestávce v Zrcadlovém sále dojde na stejnou hudební formu v podání Novákova nástupce Antonína Dvořáka (Klavírní kvintet op. 81: č. 2).

Hudební sál radnice v Pardubicích 20. listopadu přivítá důvěrně známé umělce „Baroka stále mladého“, jak zní překlad názvu dotyčného souboru, a spolu s nimi také v pozici sólisty violoncellistu Emila Rovnera. Diváci uslyší – navzdory názvu uskupení – díla romantické až postromantické epochy, tzn. v plánu je hrát Schumanna, Mendelssohna, Brucha, ale i Ravela či Blocha. V šumperském kostele Zvěstování Panny Marie pak Barocco sempre giovane 24. listopadu nabídne posluchačsky maximálně přístupný pořad, protože znít bude slavný Vivaldiho cyklus Čtvero ročních dob, kdy sóla se ujme koncertní mistryně souboru Iva Kramperová. Jakousi předehrou k mimořádně známému dílu bude rovněž Vivaldiho Sinfonia C dur L’Olimpiade, RV 725.

Barocco sempre giovane, komorní soubor složený z mladých českých profesionálních hudebníků, byl založen v roce 2004 a v loňském roce tedy oslavil dvacet let na hudební scéně. Původně se specializoval na interpretaci skladeb vrcholného baroka, dnes však jeho repertoár zahrnuje skladby všech slohových období, včetně hudby 21. století. Řadu skladeb současných autorů provedl i v premiéře.

foto: KINSKÝ Art Media a Barocco sempre giovane
Příspěvky redakce
- Pražská konzervatoř uvede v příští sezóně českou premiéru Honeggerovy opery
- Mladé talenty ovládnou Litomyšl. MenART nabídne imerzivní hudebně-taneční projekt i výstavu
- Mladí laureáti zahrají na Závisti
- Jubilejní Klášterní hudební slavnosti budují Mosty. Červnové dění zahájí ‚Válkovci‘
- Modré housle Pavla Šporcla v permanenci při festivalu Hvězdy nad Vltavou
Více z této rubriky
- Pražská konzervatoř uvede v příští sezóně českou premiéru Honeggerovy opery
- Mladé talenty ovládnou Litomyšl. MenART nabídne imerzivní hudebně-taneční projekt i výstavu
- Mladí laureáti zahrají na Závisti
- Jubilejní Klášterní hudební slavnosti budují Mosty. Červnové dění zahájí ‚Válkovci‘
- Modré housle Pavla Šporcla v permanenci při festivalu Hvězdy nad Vltavou
- Orfeus sestoupí do současného podsvětí. Divadlo na cucky chystá netradiční operní projekt
- Petr Popelka završuje vídeňskou sezonu. Před Litomyšlí ještě stihne Turecko
- Olga Jelínková jako Kleopatra v Lipsku
- Jakub Hrůša šíří českou hudbu. V Německu cílí na Feldův Flétnový koncert
- ‚Sbohem, můj krásný plameni.‘ Mozartovská pocta v olomoucké Vile Primavesi