Jarní část Roku české hudby v New Yorku ve velkém stylu
Recitálem Josefa Špačka v Národní budově na Manhattanu začne první březnový den hudební série Českého centra a jeho amerických partnerů. Ředitel newyorského Českého centra Miroslav Konvalina odstupuje z funkce a loučí se ve velkém stylu – do Ameriky pozval v jarní části Roku české hudby více než dvacet hudebníků, sólistů i těles. Vystoupí nejen v Bohemian National Hall, ale i na dalších místech New Yorku, na východním pobřeží USA, ale také například až v Iowě na americkém Středozápadě.
Rok české hudby v zahraničí, který zahájil recitál Petra Nekorance v České národní budově v lednu, nyní nabírá tempo. Ředitel Českého centra New York Miroslav Konvalina, který koncem června své působení v New Yorku končí, pozval na závěr svého působení umělce, kteří v americké metropoli měli během uplynulých pěti let největší úspěch, ale také některé další z oblasti klasické hudby, jazzu, elektronické hudby, ale i tradiční lidové hudby.
Českou klasiku bude reprezentovat kromě Josefa Špačka ještě v březnu harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka. Vrcholem dubnového programu bude newyorský koncert Bennewitzova kvarteta a v květnu zahájí výstavu Metropolitní opery a Národního muzea v Praze České primadony v Met sopranistka Eliška Weissová. V Národním českém a slovenskému muzeu v Iowě vystoupí mezzosopranistka Ester Pavlů za klavírního doprovodu Ahmada Hedara. Novou hudbu bude reprezentovat skladatel a dirigent žijící v New Yorku Petr Kotík.
Další žánry bude v New Yorku představovat Never Sol s elektronickou muzikou, swingové koncerty provedou Jan Smigmator a Kateřina Kráľovská Steinerová. V Carnegie Hall také vystoupí sestava 4 tenoři. Tradice budou zastoupeny v hudebním programu jak v New Yorku, tak v Iowě cimbálovou muzikou z Kyjova vedenou Petrem Petrů a cimbalistou studujícím na Manhattanu Matějem Čípem.
Ředitel Českého centra New York Miroslav Konvalina říká: „S minimálními finančními prostředky se nám podařilo zajistit pro New York skvělé české muzikanty a ukázat mnohé z toho nejlepšího, co česká hudba za dvě století od narození Bedřicha Smetany nabídla. Osobně se ale nejvíce těším na akce spojené se zahájením výstavy České primadony v Met. Je to projekt, který završí mé působení v Americe a bude tady k vidění až do září.“
Foto: Bruce Bybee, KDM, Jiří Turek
Příspěvky redakce
- Smetanovské dny slaví půlkulatiny. Zahájí s violoncellistou Müller-Schottem
- Na janáčkovské soutěži v Brně porovnají své schopnosti houslisté a kvartetisté
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z Met
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
Více z této rubriky
- Smetanovské dny slaví půlkulatiny. Zahájí s violoncellistou Müller-Schottem
- Na janáčkovské soutěži v Brně porovnají své schopnosti houslisté a kvartetisté
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z Met
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
- V Žilině v rytmu tanga i s hity pop music s videoprojekcí