Alice Sara Ott s digitálními obrazy Hakana Demirela v Rudolfinu
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přichystal další z klavírních recitálů, které se konají ve Dvořákově síni Rudolfina. Tentokrát tam zahraje klavíristka Alice Sara Ott, která představí svůj nejnovější audiovizuální projekt Ozvěny života, jenž je velmi osobním ohlédnutím za její kariérou. Program obsáhne díla od Chopina, přes skladatele dvacátého století až po autorskou tvorbu. Projekt bude doplněn projekcí digitálních obrazů Hakana Demirela. Koncert se bude konat v sobotu 15. dubna od půl osmé večer.
Německo-japonská klavíristka Alice Sara Ott uvede premiérově v Praze svůj multimediální projekt Echoes Of Life/Ozvěny života. Jde o virtuální cestu za poznáním skrze hudbu a digitální obrazy, které vytvořil speciálně pro tuto příležitost turecký architekt Hakan Demirel.
„Projekt, který nese název Echos of Life, tedy Ozvěny života, je audiovizuální, čili budeme v Rudolfinu promítat na velké plátno digitální obrazy vytvořené k hudbě, kterou bude Alice Sara Ott hrát. Projekt mimo jiné reflektuje i fakt, že umělkyni byla v roce 2019 diagnostikována roztroušená skleróza a sama mluví o tom, že není jasné, jak se tím pádem bude její kariéra v budoucnu vyvíjet,“ říká k projektu dramaturg FOK Martin Rudovský.
Základní osou koncertu bude 24 Chopinových Preludií, která jsou proložena sedmi skladbami. Jedním z nich je speciálně pro tento projekt složená skladba In the Beginning Was od lucemburského experimentálního pianisty a skladatele Francesca Tristana. Dále zazní Musica Ricercata György Ligetiho, Valse Nino Roty, Litany od Toru Takemitsu, Preludium Chilly Gonzalese a velmi emotivní skladba Pro Alinu Arvo Pärta.
Program zakončí autorská skladba Ott, která nese název Ukolébavka na věčnost a je variací na část Lacrimosa z Mozartova Requiem. „Lacrimosa od W. A. Mozarta je součástí jeho Requiem, které složil na sklonku života, ale již nedokončil. V této hudbě se smrtelnost mění v nesmrtelnost a konečnost ve věčnost. Moje aranžmá odráží ozvěny jeho fragmentů v dálce. Je plné otevřených prostor, které nechávají místo pro nezodpovězené otázky,“ dodává ke své skladbě autorka.
Alice Sara Ott začala svou hudební kariéru jako „zázračné dítě“, když se v roce 2002 stala nejmladší finalistkou soutěže Hamatsu International Piano Academy v Japonsku. V roce 2004 pak vyhrála první cenu v soutěži v Pianello Val Tidone. Od roku 2009 vydává desky pod Deutsche Grammophon a její nejnovější deska Echoes of Life je její desátou. Pražskému publiku se v minulosti představila například na festivalu Dvořákova Praha.
Foto: Pascal Albandopulos, archiv projektu
Příspěvky redakce
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Janáčkova filharmonie coby spolehlivá průvodkyně hudebním labyrintem
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera