Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby za rok 2024 získal Petr Altrichter
Na Nové scéně Národního divadla byly v neděli 3. listopadu za účasti ministra Martina Baxy předány Státní ceny a Ceny ministerstva kultury pro rok 2024. Uděleno bylo celkem osm ocenění, dvě Státní ceny a šest Cen ministerstva kultury. V oblasti hudební získal ocenění dirigent Petr Altrichter.
Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny Ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Tradice udělování literárních ocenění sahá až do roku 1920, ceny ministerské jsou udělovány od roku 2003. Jednou ze změn, k nimž se Ministerstvo kultury rozhodlo od letošního roku přistoupit, je pravidelné střídání zacílení nominací u ceny za literaturu ve dvouletém cyklu, a to výročních cen za uplynulé dva roky s cenou za celoživotní dílo.
Držitelem Ceny Ministerstva kultury za oblast hudby se pro rok 2024 stal Petr Altrichter, a to za celoživotní dirigentskou činnost u domácích i zahraničních orchestrů, za uměleckou všestrannost a opravdovost. Petr Altrichter byl označen za osobnost, která svou energií dovede strhnout mladé hudebníky i zkušené hráče a velkým symfonickým dílům dovede vtisknout výrazný a často objevný interpretační názor. V medailonku oceněný dirigent uvedl: „Chci poděkovat všem těm, kteří mě v životě pochopili, rozuměli a možná i měli rádi. A těm, kteří mě neměli rádi a kteří mě nepochopili, těm děkuji také a možná ještě více, protože oni mi dali do života hloubku a mantinely. Muzika je život anebo život je muzika?“ Cenu za dirigenta převzal Daniel Sobotka, ředitel Pražských symfoniků, orchestru, se kterým má dirigent dle vyjádření ředitele nejsrdečnější vztah.
Dirigent Petr Altrichter absolvoval JAMU, mezinárodní pozornost na sebe upoutal v roce 1976, kdy získal titul laureáta a speciální cenu poroty na uznávané dirigentské soutěži ve francouzském Besançonu. Na základě tohoto ocenění se stal dirigentem asistentem Václava Neumanna v České filharmonii a nastartoval tak svou uměleckou kariéru. Pozvání k zahraničním orchestrům pak na sebe nenechala čekat. Jako šéfdirigent Altrichter působil nejen u FOKu, ale také u Komorní filharmonie Pardubice, Liverpoolské královské filharmonie, u Jihozápadoněmecké filharmonie v Kostnici nebo u Filharmonie Brno. Jako host řídil význačné světové orchestry, mezi nimi japonský NHK Symphony Orchestra, Berlínský symfonický orchestr, ve Velké Britániii rovněž spolupracoval s BBC Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra a London Philharmonic Orchestra. Představil se také na řadě předních festivalů včetně Pražského jara, Smetanovy Litomyšle nebo Bratislavských hudebních slavností. Těžištěm Altrichterova repertoáru je česká hudba, což mimo jiné dokládá i jeho nedávné vystoupení, které absolvoval u příležitosti výročního uvedení Dvořákových Svatebních košil; portál KlasikaPlus.cz reflektoval koncert zde.
Cena Ministerstva kultury v oblasti divadla byla udělena za přínos ve scénografii a kostýmním výtvarnictví Martě Roszkopfové, v oblasti výtvarného umění si cenu odnesla historička umění Hana Rousová. V oboru architektury byl oceněn prof. Miroslav Šik za propojení domácí a světové tvorby a pedagogický přínos. Za dlouhodobý přínos v oblasti kinematografie a audiovize si ocenění převzal herec, režisér, scénárista a vysokoškolský pedagog Karel Smyczek s důrazem na autorskou odvahu, kterou projevoval v 70. a 80. letech a za tvorbu věnovanou dětem a mládeži. In memoriam získal v oboru kinematografie a audiovize ocenění také režisér a pedagog Karel Vachek, a to za celoživotní přínos v oblasti dokumentárního filmu a pedagogickou činnost.
O hudební doprovod večera se postaral soubor Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse se sopranistkou Simonou Šaturovou a nabídl díla Josefa Myslivečka, zejména ukázky z jeho oper Olimpiade a Demetrio. Večerem provedla Daniela Brzobohatá.
foto: Martin Divíšek, ČT art
Příspěvky redakce
- Hlaváč, Kusnjer, Ballý nebo Pražák získají letos ocenění Master Prix
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
Více z této rubriky
- Hlaváč, Kusnjer, Ballý nebo Pražák získají letos ocenění Master Prix
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- Ingeborg Radok Žádná podruhé rektorkou pražské AMU
- Semjon Byčkov s Českou filharmonií získali v New Yorku cenu DAHA
- Jana Semerádová obdržela francouzský Řád umění a literatury
- Západočeský symfonický orchestr dočasně povede dirigent Martin Peschík
- Strahovské varhany v rekonstrukci. Premonstráti vypsali sbírku
- Soutěž Pražského jara hlásí opět rekordní počet zájemců
- Evropské kulturní organizace upozorňují na situaci na Slovensku a v Maďarsku
- Filip Urban vybrán na Mezinárodní soutěž operního dirigování CIDOO