Duo Kchun a Eduard Šístek ve světové premiéře na MHF Lípa Musica
Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje do své poloviny a v sobotu 24. září nabídne svým návštěvníkům tradiční koncert v malebném Prysku v Lužických horách. Tamní barokní kostel svatých Petra a Pavla se stane svědkem světové premiéry uvedení díla Stabat Mater soudobého italského skladatele Marca Rosana v úpravě pro vokální duo a s doprovodem violoncella. Zpívat bude vokální duo Kchun Martina Prokeše a Marka Šulce, na violoncello zahraje Eduard Šístek. Program dotvoří ukázky z violoncellového díla Johanna Sebastiana Bacha a duchovní chvalozpěv ze druhé poloviny 13. století či latinský hymnus Ave Generosa od německé křesťanské mystičky, hudebnice a benediktinky Hildegardy z Bingenu.
Martin Prokeš k projektu uvádí: „Byla to hudební láska na první poslech. Je to zhruba šest let, kdy jsem skladbu Stabat Mater Marca Rosana objevil na Spotify v podání Andrease Scholla. Pamatuji si to mrazení, které mi poslech zprostředkoval. Neustále mě nahrávka přitahovala jako magnet. Později jsem ji pustil umělecké radě festivalu a získala si okamžitě i je. Začali jsme tedy hledat způsob, jak Rosanovu Stabat Mater zapojit do festivalu, až nás napadlo nabídnout tuto hudbu k netradičnímu zpracování taneční skupině Dekkadancers a provést ji ve světové premiéře.“ Vznikla tak autorská choreografie v čele s tanečníky Ondřejem Vinklátem, Štěpánem Pecharem a Nikol Šneiderovou, která se dočkala hned dvou festivalových provedení v Děčíně a v Liberci. Projekt už žije vlastním životem a byl od té doby proveden i v Praze a chystají se další reprízy. „Tím se ovšem kapitola úplně neuzavřela. Stále jsem cítil jistou neukojenost a touhu mít možnost tuto skladbu zpívat jako interpret. Požádali jsme tedy Marca Rosana, jestli by nebyl ochoten skladbu upravit na míru pro naše pěvecké duo Kchun. Chvilku jsme společně hledali správnou polohu, jestli zpívat čistě bez doprovodu nebo přizvat nějaký hudební nástroj. Po vyloučení klarinetu a fagotu jsme se rozhodli pro violoncello a požádali autora o úpravu pro toto hudební seskupení,“ doplnil Prokeš.
Soudobý italský skladatel Marco Rosano se narodil v Turíně a od roku 1995 žije v Belgii. Jeho tvůrčí paleta je velice pestrá – jak v hudebních žánrech (klasická a elektronická hudba, popmusic, filmová a reklamní hudba, dětské ukolébavky), tak v různých rolích (skladatel, hráč, aranžér, producent). Zastává názor, že existuje jen jedna hudba, která k nám promlouvá, dokáže zprostředkovat emoce, energii a život, a zkoušení jejích různých podob je obohacující. Největší vášní je však pro Rosana přece jen hudba klasická. Jedním z jeho klíčových děl je zhudebnění textu latinské sekvence Stabat Mater, který vyjadřuje bolest Panny Marie pod Kristovým křížem. Skladbu napsal v roce 2004, původně pro kontratenor, smyčce a varhany, zcela otevřeně ve stylu napodobujícím barokní hudbu. Komponoval „na míru“ pro hlas Andrease Scholla, jednoho z nejlepších současných světových kontratenoristů, který dílo provedl nesčetněkrát, celkem na čtyřech kontinentech. Dílo loni na objednávku MHF Lípa Musica pro taneční ztvárnění nastudoval pražský soubor Dekkadancers pod vedením tanečníka a choreografa Ondřeje Vinkláta. Uměleckému vedení festivalu se Rosanova hudba natolik zalíbila, že došlo k objednávce komornější verze skladby pro dva zpěvní hlasy a violoncello. Objednavatelé se stali zároveň interprety, vznik nové verze sledovali a ovlivňovali až do konečné podoby, kterou festival uvede ve světové premiéře.
Foto: Martin Špelda
Příspěvky redakce
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera