Janáčkova filharmonie představí mladé dirigentské talenty i klavíristu Miroslava Sekeru
Přelom listopadu a prosince přinese v programu Janáčkovy filharmonie Ostrava dva odlišné koncerty. Nejprve zazní Mendelssohnova Reformační symfonie a Dvořákův populární Violoncellový koncert v rámci projektu Mladí dirigenti, kdy se u pultu vystřídá pětice dirigentských adeptů z Curychu. Následně v ostravském Vesmíru vystoupí klavírista Miroslav Sekera s dramaturgicky pestrým recitálem rozkročeným od Schuberta po Moszkowského.

Program Janáčkovy filharmonie Ostrava nabídne v nejbližších dnech dvojici programově i interpretačně odlišných večerů. První z nich, uvedený 27. listopadu v rámci cyklu Mladí dirigenti, poskytne tradičně prostor mladým adeptům dirigentského umění z Curyšské hudební akademie. Pod vedením Christopha-Mathiase Muellera se Célia Cano (Francie), José Toro (Kolumbie), Jorge Yagüe (Španělsko), Leonhard Kreutzmann (Německo) a Solveig Lindroos (Finsko). Dramaturgie večera pak spojí vrcholné romantické a raně romantické dílo. Úvod obstará Mendelssohnova Symfonie č. 5 D dur titulovaná Reformační, která vznikla jako skladatelova druhá symfonie, ač nese pozdější opusové číslo. Kompozice z roku 1830, původně připravovaná pro oslavy třístého výročí předložení Augsburského vyznání císaři Karlu V., propojuje energický výraz s jemnými odkazy na bachovskou polyfonii. Druhou polovinu večera vyplní Dvořákův Koncert pro violoncello h moll, jedno z nejznámějších děl světového violoncellového repertoáru, vzniklé během skladatelova amerického pobytu. Sólistou bude mladý violoncellista Jan Petrov. Večer doplní průvodním slovem Anna Bangoura.

Další koncert pod hlavičkou Janáčkovy filharmonie, konaný 1. prosince pod prostým názvem Miroslav Sekera, bude patřit klavírní tvorbě napříč dvěma stoletími. Přední česká pianista Miroslav Sekera představí Schubertův pozdní Klavírní kus es moll, vytvořený pouhých šest měsíců před skladatelovou smrtí, Brahmsovu Třetí sonátu f moll – rozsáhlé rané dílo, které svou kompoziční odvahou prozrazuje autorův hluboký obdiv k Beethovenovi. Českou tvorbu zastoupí Fišerova Osmá klavírní sonáta, jejíž střídání výrazových poloh připomíná filmový střih v souladu s komponistovým zaměřením, a Kleinova Sonáta pro klavír, vzniklá v mimořádně obtížných podmínkách terezínského ghetta. Program uzavře brilantní Španělské capriccio Moritze Moszkowského, skladba známá svou virtuózní lehkostí a efektním charakterem.
Oba koncerty se uskuteční v ostravském Kině Vesmír, první od šesti, druhý od sedmi hodin večer.
Foto: archiv KlasikaPlus.cz
Příspěvky redakce
- Nadžánroví Clarinet Factory v mladoboleslavské Pluhárně
- Barbara Hannigan, Klaus Mäkelä či Ondřej Soukup. Druhý týden Pražského jara
- Nejlepším klavíristou na pražskojarní soutěži se stal Sehyeok Son
- Slovenská filharmonie vsadí v příští sezóně na slovenskou hudbu, Beethovena, ale i české interprety
- Od Mahlera k Mahlerovi. Bratislavské hudební slavnosti se světovými orchestry i českými umělci
Více z této rubriky
- Nadžánroví Clarinet Factory v mladoboleslavské Pluhárně
- Barbara Hannigan, Klaus Mäkelä či Ondřej Soukup. Druhý týden Pražského jara
- Slovenská filharmonie vsadí v příští sezóně na slovenskou hudbu, Beethovena, ale i české interprety
- Od Mahlera k Mahlerovi. Bratislavské hudební slavnosti se světovými orchestry i českými umělci
- Krása dvou hlasů na květnových Kostelních slavnostech
- Salon ZUŠ na Pražském jaru propojí mladé talenty s renomovanými hudebníky. Zazní i tři světové premiéry
- Mikulov v létě rozezní kytaristé z celé Evropy. Festival nabídne klasiku, renesanci i gypsy jazz
- Elitní české klavírní mládí v Salónu Celetná
- Accio Piano trio v Sále Martinů
- Klavírista Matthias Kirschnereit hostem cyklu Břevnovských hudebních setkání