Jihočeské divadlo – kulturní srdce jižních Čech
Jihočeské divadlo ve středu 22. listopadu prezentovalo svou činnost v prostorách Českého centra ve Vídni. Hlavní myšlenkou prezentace bylo téma Kultura jako nedílná součást cestovního ruchu. Prezentace vznikla ve spolupráci s agenturou Czech Tourism. Cílem snažení je zvýšení povědomí o projekty vznikající na letní scéně Otáčivého hlediště v prostředí barokní zahrady zámku Český Krumlov. S těmito kroky je samozřejmě úzce spojena i podpora cestovního ruchu. Součástí výstupu byly i České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028 a jižní Čechy jako turistická destinace. Setkání se zúčastnil velvyslanec České republiky v Rakouské republice Jiří Šitler.
„Jižní Čechy, region, který vás chytne za srdce. Krajina rybníků, památek, historických měst a kultury,“ shrnuje lákadla vedoucí marketingu Jihočeského divadla Lenka Cimlová Ostrá. Divadlo je jediné čtyřsouborové profesionální divadlo na jihu Čech. V Českých Budějovicích má více než stoletou tradici a pyšní se svým mezinárodním baletním a operním souborem. „Našim posláním je tvořit a přinášet tuzemským i zahraničním divákům mimořádně obohacující zážitky v oblasti scénického umění, kulturního vzdělávání a společenského života. Jihočeské divadlo navštíví každoročně na 120.000 diváků,“ dodává ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.
Jihočeské divadlo připravuje každý rok dvě sezóny. Zimní na svých scénách v Českých Budějovicích a letní pod širým nebem na unikátní scéně Otáčivého hlediště v barokní zahradě zámku Český Krumlov. Jedná se o přírodní divadlo s originálním využíváním scénického prostoru. Autorem principu je divadelní architekt a scénograf Joan Brehms. Před Otáčivým hledištěm hrají soubory Jihočeského divadla již 65 let a každý rok tam odehrají na 90 představení pro více než 55.000 diváků.
V létě 2023 mělo svou světovou premiéru právě před Otáčivým hledištěm taneční divadlo Egon Schiele – Autoportrét v choreografii Jana Kodeta a režijním zpracování uměleckého dua SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský). Umělecký šéf baletu Lukáš Slavický k této inscenaci říká: „Inscenátoři se rozhodli jít cestou současného tanečního divadla s velkým důrazem na propojení všech složek – pohyb, výtvarné řešení, kostýmy, světla a původní hudby, která je výrazným prvkem celé inscenace. Název představení je inspirován fotkou Egona Schieleho, který stojí před zrcadlem a pozoruje sám sebe.“
Úspěch zaznamenala i opera. Scénické provedení oratoria Mesiáš v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a hudebním nastudování Davida Švece neuniklo pozornosti České televize a producenta Jiřího Hubače. Letos v létě vznikl záznam tohoto představení pod režijním vedením Ondřeje Havelky. Pořízení televizního záznamu finančně podpořil Bohemian Heritage Fund a koproducentem se stala společnost Unitel. „Když jsem v loňském roce viděl premiéru Mesiáše na Otáčivém hledišti v barokní zahradě zámku Český Krumlov byl jsem naprosto okouzlen. Nejen krásou prostředí a Händelovou hudbou, ale zejména profesionalitou a kreativitou se kterou Budějovické divadlo tento projekt zrealizovalo,“ vzpomíná Jiří Hubač, kreativní producent České televize.
Dalším významným projektem Jihočeského divadla je opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Toto ikonické dílo české opery je uváděno pod širým nebem v kulisách hospodářských usedlostí Holašovic, zapsaných na seznam památek UNESCO. Typická jihočeská vesnička si zachovala svou architektonickou podobu tzv. selského baroka z 19. století, a je tak autentickým dějištěm pro dobrodružné námluvy Mařenky a Jeníka.
A letošní rok se Jihočeské divadlo stalo hrdým partnerem projektu České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028. Klíčovou vizí konceptu Českých Budějovic je tzv. permakultura – vize propojení všech složek kulturního života včetně sfér vzdělávání, sociální péče nebo veřejného prostoru a jejich rozvoj v duchu udržitelnosti a péče. „Více než padesát programových linií, které zde již od příštího roku začneme realizovat, má významnou evropskou dimenzi, a proto již nyní mohu pozvat na nultý ročník unikátního bienále South Specific, zaměřeného na zážitkové a imerzní divadlo v netradičních prostorách po celých jižních Čechách, nebo například na nově vzniknuvší Culture Island, díky němuž bude možné navštívit během jediné návštěvy Českých Budějovic celou řadu sousedících kulturních institucí,“ vysvětluje umělecký šéf opery Jihočeského divadla a zároveň člen dramaturgické rady Evropského hlavního města kultury Tomáš Ondřej Pilař.
Foto: Tereza Kodlová, Martina Root, Pavel Hejný, Petr Zikmund, archiv Jihočeského divadla
Příspěvky redakce
- Stoletá Liška. Do Brna zavítají manželé Plachetkovi
- Tepličtí filharmonikové míří do Prahy
- Češi na nizozemském Huygens Festivalu
- Cigánské melodie s účastí klarinetu. Nevšední adaptace k poslechu ve Vysoké u Příbrami
- Bratislavská opera se připravuje na první premiéru sezony. Půjde o Janáčka