Klášterní hudební slavnosti pokračují s vokálním akcentem
Moravský festival zasazený po osmnácté do jesenických hor i podhůří je za polovinou letošního ročníku. Oslavy Roku české hudby ve festivalovém pojetí inspirované především krásou české krajiny pod příznačným mottem ‚Z českých luhů a hájů‘ nabídnou až do konce září klasické večery, které zpestří vzpomínka na Jiřího Šlitra nebo večer s cimbálovkou. Jednotící linkou podstatné části programové nabídky je však klasický zpěv.
Po třítýdenní přestávce budou Klášterní hudební slavnosti pokračovat v Jeseníku. Tam 15. srpna zavítá tenorista Petr Nekoranec, který svým příznivcům v Kongresovém sále místních lázní nabídne české písně i světové operní árie. Výběr z Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních zazní vedle písní Bohuslava Martinů, ukázek z Nového špalíčku a Písniček na jednu stránku. Opomenut nebude v Roce české hudby ani Antonín Dvořák, z jehož tvorby Nekoranec do svého výběru zařadil písně z cyklů Cigánské melodie a Písně milostné. Operně laděnou druhou polovinu večera naplní árie z klíčových italských a francouzských děl Gaetana Donizettiho, Giuseppa Verdiho, Giacoma Pucciniho, Julese Masseneta nebo Charlese Gounoda. Petra Nekorance, který se během léta naposledy představil na prestižním festivalu v Aix-en-Provence, doprovodí klavírista Ahmad Hedar, s nímž portál KlasikaPlus.cz nedávno uveřejnil rozhovor.
Vůbec poprvé se festival následně uskuteční v bazilice na Svatém Kopečku u Olomouce, kde se 17. srpna představí jeden ze světově renomovaných vokálních souborů německý Amarcord. Lipský a cappella kvintet vystoupí o den později i v Šumperku. Amarcord do Čech zavítá jednak s programem Tenebrae složeným z děl skladatelů působících mezi patnáctým a jednadvacátým stoletím. V Šumperku pak odchovanci slavného lipského svatotomášského chlapeckého sboru představí svůj novější projekt zaměřený na tvorbu Carla Reineckeho. Maxe Brucha, Edvarda Griega nebo Charlese Villierse Stanforda, ale uvedou i Čtyři mužské sbory Leoše Janáčka.
Srpnový program uzavře koncert dvou harfistek, Jany Bouškové a její žákyně Minji Stojanovič. V Karlově Studánce zazní tři věty ze Smetanovy Mé vlasti v autorské úpravě Jany Bouškové, a výběr třech Dvořákových Slovanských tanců op. 46 v aranžmá pro dvě harfy. Nádvoří zámku Velké Losiny navíc v srpnu rozezní i melodie divadla SeMaFor a vzpomínka na sté výročí narození Jiřího Šlitra.
Zářijový program jesenického festivalu otevře Pocta českým kantorům v podání Linha Singers, kteří do prostor rapotínského kostela přivezou tvorbu venkovských kantorů z osmnáctého století reprezentovanou díly Kolovrátka, Koutníka, Linka, Holana Rovenského nebo Ryby. Vokální program nabídne i festivalový koncert plánovaný na 20. září do šternberského chrámu Zvěstování Panny Marie, jehož program utváří trojice děl Františka Ignáce Tůmy, Antonia Vivaldiho a Giovanniho Battisty Pergolesiho. Partitu in D doplní dvojice Stabat Mater v nastudování souboru Musica Florea, který na sebe nedávno upozornil nastudováním zarzuely Válka obrů, kterou provedl na Festivalu Krumlov i na scéně svého Florea Theatra, a sboru Motýli Šumperk. Sólové vokální party budou obsazeny kontratenoristou Vojtěchem Pelkou a mezzosopranistkou Eliškou Zajícovou.
O tři dny později zvou pořadatelé své příznivce do Bruntálu, kde vystoupí houslista Pavel Šporcl za doprovodu varhaníka Vojtěcha Nováka s díly Bacha, Händela, Buxtehudeho, ale uvede i svoji Variaci na píseň Kde domov můj či oblíbené houslové číslo, Meditaci z Massenetovy opery Thaïs. Klášterní hudební slavnosti vyvrcholí uvedením skladby Nikol Bókové Her country, která originálně zpracovává tematiku Smetanova ikonické cyklu symfonických básní. Program navíc nabídne i provedení vokálního cyklu Letní noci Hectora Berlioze, v jehož sólovém partu se představí výrazná mladá altistka Bella Adamova za doprovodu Baborák Ensemble.
Zářijový program jako odbočka z klasické dramaturgie osvěží vystoupení šumperské cimbálové muziky CML a mimohudební epilogem letošního ročníku této moravské hudební přehlídky bude výstava s názvem Barokní mistr, janovický rodák věnovaná malíři Janu Kryštofu Handkemu. Tuto osobnost letošní festival hojně vzpomíná a do svého programu zahrnul i zmíněnou výstavu, která bude k vidění od 5. října do 24. listopadu v rýmařovské Galerii Octopus.
Petr Kadlec / Vojtěch Vlk / Michael Romanovský / archiv K+.cz
Příspěvky redakce
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- David Mareček jmenován ředitelem Pražského filharmonického sboru. Na dobu neurčitou
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
Více z této rubriky
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
- Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi