KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

MHF Lípa Musica s Hanou Blažíkovou zavítá i do Německa english

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica nabízí týden se dvěma projekty letošní umělecké garantky – sopranistky Hany Blažíkové. Na státní svátek Den české státnosti festival zařadil provedení ukázek z Jistebnického kancionálu, klíčového pramene evropské středověké kultury, v podání ženského vokálního souboru Tiburtina pod vedením Barbory Kabátkové. Tento koncert se koná v kostele svatého Jakuba staršího v České Kamenici. V pátek 30. září festival letos už podruhé zavítá do saského příhraničí, a to do kláštera St. Marienthal nedaleko Žitavy, který se stane dějištěm provedení ukázek ze španělské písňové sbírky Cantigas de Santa Maria v podání Hany Blažíkové, Barbory Kabátkové, Margit Übellacker a Martina Nováka.

V Sasku pořadatelé nabídnou i koncert v pondělí 3. října, kdy je na programu tradiční slavnostní koncert na svátek znovusjednocení Německa. V evangelicko-luteránském kostele ve Waltersdorfu se představí Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory a uvede část ze svého objevného projektu – Händlových Chandos Anthems. Na všechny zmíněné koncerty je možné si zajistit vstupenky ve festivalovém předprodeji či online.

„Pro svůj třetí koncert na festivalu Lípa Musica jsem chtěla vybrat kontrastní repertoár a oslovila jsem Barboru Kabátkovou a spolu s Tiburtina ensemble předneseme skladby z Jistebnického kancionálu. Tiburtina se věnuje převážně hudbě středověku – gregoriánskému chorálu nebo středověké polyfonii a je to tedy jiná poloha, než v jaké jsem se představila doposud – v repertoáru vrcholného baroka a romantickém písňovém programu,“ uvádí k projektu sopranistka a umělecká garantka festivalu Hana Blažíková a dodává, že program je specifický také v tom, že zazní chorál ve staročeštině, což může svým způsobem nabídnout pohled do mysli tehdejšího člověka.

Projekt představuje pouze zlomek toho, co můžeme v prameni nalézt. Rozhodla jsem se pro výběr témat, jako jsou Velikonoce, vzkříšení a téma Božího těla, které je pro husitskou liturgii velmi podstatné,“ doplňuje autorka projektu Barbora Kabátková, umělecká vedoucí Tiburtina ensemble.

Svatováclavský koncert v České Kamenici nabídne další z vokálních poloh nejen v případě účinkování koncertní garantky, ale i v rámci celkového dramaturgického zaměření festivalu, jemuž v letošním roce vévodí oslava krás lidského hlasu a představení zpěvu jako zrcadla lidské duše. Po setkání s husitským chorálem zpívaným ve staročeštině se Hana Blažíková v St. Marienthalu představí symbolicky jako interpretka španělských duchovních písní věnovaných zázrakům vykonaným Pannou Marií z nejrozsáhlejší sbírky svého druhu v celé Evropě – Cantigas de Santa Maria, které vznikly na dvoře krále Kastilie a Leonu na konci třináctého století a zahrnují asi čtyři sta písní.

„Ty písně jsou překrásné. Já jsem se s nimi poprvé seznámila někdy v patnácti letech a úplně jsem se do nich zamilovala. A když jsem začala hrát na harfu, tak to byl můj cíl – umět doprovodit sama sebe, když zpívám Cantigas de Santa Maria,“ svěřuje se sopranistka s tím, že písně mají unikátní zvukovost, protože hudba tehdejšího Španělska byla nejen hudbou ovlivněnou francouzskými trubadúry a evropským gregoriánským chorálem, ale mísily se tam i vlivy arabské a židovské. „Tento program má velmi komorní obsazení, vystoupím já a Barbora Kabátková jako zpěvačky a hráčky na harfy a s námi potom Margit Übellacker na dulce melos, což je takový středověký cimbál či psaltérium, a perkusista Martin Novák,“ doplňuje Hana Blažíková.

V pondělí 3. října zavítá Lípa Musica do tradiční saské lokality v obci Waltersdorf na severním úpatí Lužických hor při hranicích s Českou republikou, kde se uskuteční slavnostní koncert u příležitosti německého státního svátku. Pro tento večer je připraven dramaturgický bonbonek v podobě částečného provedení výjimečného souboru komorních kantát Georga Friedricha Händela, které neprávem stojí ve stínu skladatelových pozdějších populárních děl. Výběr tří částí z Chandos Anthems uvede Ensemble Inégal, a to v rámci kompletního představení tohoto díla na několika českých i zahraničních festivalech. Sólových pěveckých partů se ujmou Gabriela Eibenová, Lenka Cafourková Ďuricová, Tobias HungerJiří Miroslav Procházka. Nastudování bude řídit Adam Viktora, umělecký vedoucí souboru.

„Je to naprosto úchvatná hudba plná geniálních myšlenek, kde Händel uvádí v život kompletní paletu svých skladatelských schopností, a připadá mi neakceptovatelné tvářit se, že ta hudba neexistuje,“ uvádí k tomuto projektu Adam Viktora a k dílu dodává, že Händel napsal Chandos Anthems ve svém vrcholném období pro bohoslužby v nově budované skvostné rezidenci Cannons významného britského aristokrata Jamese Brydgese, barona, později vévodu Chandose. Jedná se o díla s pozoruhodným a nezvyklým obsazením a paradoxně vznikla ještě před dostavbou zmíněného paláce. Ten byl po sedmnácti letech zbořen, ale ze skladeb se můžeme těšit dodnes. „Abych to ale uvedl úplně na pravou míru, musím přiznat, že mě oslovila všechna Händelova méně známá díla. Stejně jako méně známá díla Bachova, Vivaldiho, Zelenkova atd. V méně známé a také úplně neznámé hudbě těchto a dalších stovek skladatelů je ukryt poklad, jehož velikost si ani neumíme představit. A pořadatel s posluchačem, kteří si vzájemně notují při uvádění několika stále se opakujících kasaštyků, zůstávají o podíl na tomto pokladu ochuzeni a okradeni. Vážím si proto Martina Prokeše a festivalu Lípa Musica, že pořádání koncertů se pro ně stalo posláním k obohacení návštěvníků a posluchačů, a nikoliv jen, jak by řekl Don Quijote de la Mancha, ‚pro zalíbení davu‘,“ uzavírá Viktora.

Festival Lípa Musica ohlašuje změnu obsazení koncertu Belcanto 13. října v Teplicích – tenoristu Ondřeje Koplíka nahradí Daniel Matoušek.

Foto: archiv festivalu, Dan Materna, Vojtěch Havlík

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky