Ostrava bude popáté centrem současné opery
Sedm oper nabídne páté bienále festivalu New Opera Days Ostrava neboli NODO alias Dny nové opery Ostrava. Čtyři světové a tři české premiéry komorních operních inscenací zpracují umělecké týmy z Evropy, USA i Japonska a mezinárodní orchestr Ostravská banda. Festival se bude konat na čtyřech místech v centru Ostravy od pátku 26. do úterý 30. června.
Festival NODO se v posledních červnových dnech zaměří na novou operu a progresivní formy hudebního divadla. Nabídne současnou operu, silná, aktuální a nadčasová témata a hudební jazyk blízký dnešnímu posluchači. Jediný festival nové opery proběhne na tradičních i netradičních místech v Ostravě – v operním Divadle Antonína Dvořáka, muzikálovém Divadle Jiřího Myrona, postindustriální budově Starých koupelen Dolu Hlubina a vybydleném pavilonu G na Výstavišti Černá louka. Všechny opery budou nastudovány přímo v Ostravě, většina z nich na základě pobídky festivalu NODO. Operním orchestrem je opět Ostravská banda Petra Kotíka a operní sbor Canticum Ostrava vystoupí pod vedením sbormistra NDM Jurije Galatenka. Sólisté, dirigenti a inscenační týmy přijedou z Japonska, USA a šesti zemí Evropy. Vedle skladatelů z Itálie, Kanady, USA a Velké Británie představí festival i českou tvorbu. „NODO je u nás stále ojedinělým počinem. Prezentace soudobé opery se sice odehrává v našich divadelních prostorách, ale vznikají tam díla ve zcela nové synergii a jen pro tento festival, pro ten daný ročník. Vznikají (nebojím se to tak říct) z jakéhosi chtíče, z nadšení, a ve špičkové interpretaci. Podařily se nám zde opravdu velké věci. Připomenu například exkluzivní nastudování a světovou premiéru opery Aloise Háby Přijď království Tvé pro NODO 2018,“ řekl Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského.
Festival zahájí v pátek 26. a sobotu 27. června česká premiéra opery Superflumina jedné z největších hvězd současného hudebního divadla Salvatore Sciarrina. Hlavní role Ženy se v režii režisérky Pii Partum ujme mezzosopranistka Anna Radziejewska. V neděli 28. června naváže ve světové premiéře hudebně-divadelní inscenace autorů Michala Rataje a německé režisérky Kathariny Schmitt Nauka o afázii. Další světovou premiérou bude experimentální opera Dlouhý oblouk času založená na rytmech buddhistických zpěvů. Newyorská skladatelka a hráčka na koto, Miya Masaoka, přiveze do ostravského Dolu Hlubina americký a japonský tým, a to včetně herců a tanečníků proslulého divadla Nó. Jedním ze zástupců české hudební scény bude skladatel a klavírista Marek Keprt. Zajímavou linií jeho první opery Hibiki, hibiki, vzhmoť! jsou i degustační zvuky jako např. mlaskání, čichání a polykání. V pondělí 29. června zazní na prknech Divadla Antonína Dvořáka, stejně jako jednoaktová opera Svatba u nás známé autorky Any Sokolović. Téma posledních hodin v životě královny Alžběty I. zpracovává ve své stejnojmenné opeře afroamerická performerka, raperka, spisovatelka a aktivistka Camae Ayewa, známá jako Moor Mother. Světová premiéra proběhne v Divadle Jiřího Myrona v úterý 30. června. Závěrečným představením festivalu bude No. 50 (The Garden) Zahrada, operní kus britského skladatele Richarda Ayrese. Zazní v české premiéře.
Foto: archiv festivalu, Luca Carrà
Příspěvky od Tereza Kramplová
- Národní divadlo moravskoslezské vydalo on-line publikaci o Janáčkovi
- Festival v Litomyšli připomene dědictví baroka
- Happening ZUŠ Open bude na podzim
- Orchestr v Mariánských Lázních zahraje i k výročí golfového klubu
- Nový festival v Podyjí nese jméno varhanáře Silberbauera