Ostrava v Praze s novou operou!!!
„Hudbu Itala Sciarrina lze charakterizovat jako akustické divadlo nočních zvuků.“
„Eastmanovy vzácně nalezené skladby se hrají na nejvyhlášenějších experimentálních scénách světa.“
„Opera Mistrovská díla je meditace, konverzace, zčásti přednáška a monolog.“
Festival Ostrava v Praze uvede v pražských premiérách tři komorní opery, které byly součástí Ostravských dnů nové opery (NODO). Na programu budou Infinito Nero současného hvězdného skladatele zvláště italských a německých operní domů Salvatore Sciarrina, hravá vokální skladba afroamerického zpěváka a skladatele newyorské scény Julia Eastmana Macle a „filozofická“ opera Petra Kotíka o povaze mistrovských děl na text Gertrudy Stein. Ostravský operní večer se koná 2. listopadu v Divadle Komedie.
Salvatore Sciarrino: Infinito Nero (Černé nekonečno) Půlhodinové dílo z roku 1998 na libreto podle zápisu sv. Marie Maddaleny de´ Pazzi. Hudbu Itala Sciarrina lze charakterizovat jako „akustické divadlo nočních zvuků“. Evokuje napětí a tajemnost nočních šelestů, náhlá zaskřípnutí starého nábytku, vzdálené zvuky moře a nočního hmyzu. Opera je inspirována nevšedním příběhem Marie Maddaleny de’Pazzi, která žila okolo roku 1600 a která své mystické, děsivé vize „diktovala“ ve stavu nepříčetnosti osmi novickám. Hlavní roli ztvární budapešťská mezzosopranistka Katalin Károlyi.
Julius Eastman: Macle Asi dvacetiminutová čistě vokální kompozice pro čtyři hlasy. Při jejím provedení se vespolek zpívá, mluví, křičí, šeptá, směje atd. Eastman také působil v liberálním prostředí newyorské hudební scény jako radikální buřič. Souběh různých důvodů včetně drog a alkoholu vedl až k jeho bezdomovectví. Dnes se Eastmanovy vzácně nalezené skladby hrají na nejvyhlášenějších experimentálních scénách světa. Julius Eastman složil Macle na závěr roku 1971 pro evropské turné Kotíkova S.E.M. Ensemble, u jehož zrodu Eastman stál.
Petr Kotík: Master-Pieces / Mistrovská díla Libreto napsal Petr Kotík na základě textu Gertrudy Stein, konkrétně její přednášky z roku 1936 „Co jsou mistrovská díla a proč je jich tak málo“. Jde o úvahy o povaze tvůrčího procesu, uměleckých dílech, na která se díváme jako na díla mistrovská. Opera Mistrovská díla je meditace, konverzace, zčásti přednáška a monolog, přerušovaný třemi vypravěči. Letos byla opera s velkým úspěchem uvedena v Bohemian National Hall v New Yorku ve scénické realizaci Jiřího Nekvasila a Davida Baziky, kteří ji přenesou s newyorskými sólisty do Divadla Komedie.
Do Prahy s těmito inscenacemi přijede pět amerických sólistů – sopranistka Christine Kay žijící v New Yorku, houslistka Pauline Kim Harris nominovaná na cenu Grammy a budapešťská mezzosopranistka Katalin Károlyi. Zahraje mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda pod vedením Petra Kotíka a spoluúčinkovat budou členové Prague Shakespeare Company. Vše ve scénické realizaci Jiřího Nekvasila a Davida Baziky.
Foto: Marie Tomanová, NODO
Příspěvky redakce
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Ondřej Zámečník vítězem skladatelské soutěže festivalu Věčná naděje
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
Více z této rubriky
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku