Plzeňsko se těší na prvotřídní umění. Jitka Hosprová zavítá se svou koncertní řadou
Vůdčí představitelka tuzemské violové školy Jitka Hosprová hostí jako zakladatelka a ředitelka už dvanáctý ročník kulturního projektu Procházky uměním. Nejbližší koncert v rámci něho se uskuteční 16. srpna v Nečtinách na Plzeňsku v tamní kapli sv. Anny. Kromě lídryně projektu vystoupí i Czech Philharmonic Jazz Band. Další koncerty v rámci cyklu následují v poměrně rychlém sledu.
Nečtiny v okrese Plzeň-sever zažijou umění členů uskupení Czech Philharmonic Jazz Band, které tvoří Tomáš Kopáček (umělecký vedoucí, klarinet, tenorsaxofon), Jaroslav Halíř (trubka), Lukáš Moťka (trombon), Michal Kostiuk (barytonsaxofon), Jakub Dvořáček (klavír), Petr Ries (kontrabas), Jan Prchal (bicí) a Eliška Kopáčková (zpěv). Velký ohlas vzbudily jejich jazzové úpravy skladeb Antonína Dvořáka či společné vystoupení s Bobby McFerrinem ve Dvořákově síni Rudolfina. Výběr repertoáru sahá od raných dixielandů přes swingovou éru až po autorské skladby. V kapli v goticko-renesančním stylu vystoupí také Jitka Hosprová (viola).
Procházky uměním (s Jitkou Hosprovou) jsou od svého založení koncipovány jako cyklus koncertů, který propojuje různé druhy umění a přibližuje tak publiku významné, umělecké, historické i kulturní události míst a lokací, ve kterých se odehrává. Lokace zároveň přímo inspirují nabízené hudební menu. Druhou nití, která se vine festivalovou dramaturgií, je představit publiku violu jako výrazný, i když občas opomíjený hudební nástroj, zasazený do mnoha odlišných, až experimentálních poloh.
Další destinaci cyklu je 24. srpna obec Rabštejn nad Střelou opět v okrese Plzeň-sever. V kostele Panny Marie Sedmibolestné se uskuteční pořad Mozart vs. Salieri aneb Jak to bylo doopravdy. Své schopnosti ukáže Pražské dechové trio – Zdeněk Rys (hoboj), Milan Polák (klarinet), Lukáš Kořínek (fagot) a sopranistka Marie Fajtová. Violistka Hosprová také samozřejmě umělecky přispěje. Koncert je zasazen do zámeckého sálu v Rabštejně nad Střelou, bývalém sídle hraběcího rodu Lažanských.
Barokní zámek v Manětíně (znovu Plzeň-sever) patřil významnému českému šlechtickému rodu právě zmíněných Lažanských. Bedřich Smetana byl podporován českou šlechtou a například jeho první hudební škola byla založena právě v paláci Lažanských. V barokním sále manětínského zámku obecenstvo 6. září vyslechne v podání elitních interpretů – Miroslav Sekera (klavír), Olga Šroubková (housle), Jitka Hosprová – slavná Smetanova komorní a klavírní díla. Koncert Z domoviny slovem provede Ondřej Kepka.
Jitka Hosprová a norimberský Esterhazy Quartett zahrají 12. září ve Velké synagoze v Plzni při dopoledním koncertu pro děti. Na programu jsou díla Mendelssohna, Dvořáka, Fišera, Beckera a Mozarta. Kvarteto Esterhazy Quartett je pojmenováno po maďarském knížecím rodu Esterházyů, s nímž Joseph Haydn působil jako kapelník třicet let svého života.
Mimo Plzeňský kraj, a to až do českého hlavního města, se Jitka Hosprová vypraví 17. září. Spolupracující soubor Wranitzky Quintet – Jiří Sycha, Kristýna Hodinová (housle), Jana Vavřínková (viola), Dalibor Pimek (violoncello), Filip Dvořák (cembalo) – je jedním z komorních těles, které se věnují dobové či poučené interpretaci barokní hudby. V rámci cyklu se představí poprvé a zahájí dvanáctý ročník festivalu v prostorách Trojského zámku. Dramaturgie večera zvaná La Follia (bláznovství) nabídne různé hudební žánry nejen barokní. Ve finále večera publikum vyslechne v české premiéře Corelliho La Follia pro violu a orchestr.
Závěrem léta 21. září se ukážou dvě výrazné dámy české hudební scény Ludmila Peterková (klarinet) a Jaroslava Pěchočová (klavír) a společně s Jitkou Hosprovou uvedou další ze série programů k oslavám Roku české hudby. Vedle klavírního díla Bedřicha Smetany zazní slavné klavírní trio Dumky Antonína Dvořáka v úpravě Kryštofa Mařatky pro violu, klarinet a klavír. České romantiky doplní skladby české skladatelské skupiny Quattro Luboše Fišera a Zdeňka Lukáše. Koncert se koná v zámeckém sále obce Chyše na Karlovarsku.
Foto: Martin Juha Foto, archivy interpretů, Katrin Steinestel
Příspěvky redakce
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- David Mareček jmenován ředitelem Pražského filharmonického sboru. Na dobu neurčitou
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
Více z této rubriky
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
- Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi