Vůdčí představitelka tuzemské violové školy Jitka Hosprová hostí jako zakladatelka a ředitelka už dvanáctý ročník kulturního projektu Procházky uměním. Nejbližší koncert v rámci něho se uskuteční 16. srpna v Nečtinách na Plzeňsku v tamní kapli sv. Anny. Kromě lídryně projektu vystoupí i Czech Philharmonic Jazz Band. Další koncerty v rámci cyklu následují v poměrně rychlém sledu. Nečtiny…
MusicoMan. S violou a s Kryštofem Mařatkou do hudebního pravěku
„Je rozhodně zajímavé uvažovat o tom, jaké existují vazby a spojnice mezi oněmi dávnými lidmi a námi.“
„Jde o komunikaci s budoucími generacemi. Z této názorové a myšlenkové pozice inspirovala Karine Lethiec spřátelené skladatele.“
„Mařatka ve skladbě Sono sapiens pootvírá dveře k představám o nejranějších hudebních projevech člověka.“
Pět interpretů a světové premiéry pěti skladatelů. Projekt MusicoMan prezentuje na CD s dvanácti tracky šest kompozic inspirovaných archeologickými nálezy a počátky lidské kultury a tím i hudby. Za nahrávkou francouzského souboru Ensemble Calliopée stojí violistka Karine Lethiec, manželka Kryštofa Mařatky, jednoho z autorů. Jeho skladba Sono Sapiens užívající repliky 35.000 let starých kostěných fléten až tak překvapivá v tomto kontextu není. Vždyť i pro letošní Pražské jaro připravil symfonickou kompozici inspirovanou prehistorickými jeskynními malbami.
Závěrečný týden 79. Pražského jara
Do své poslední třetiny vstupuje nejvýznamnější český klasickohudební festival zvaný Pražské jaro. Jeho nabídka je pestrá a skrze premiéry soudobých autorů, návštěvy renomovaných souborů, slavnostní uvedení výjimečných děl či skladeb osvědčených nabízí tu nejvyšší interpretační kvalitu. Co přesně se uskuteční v závěru 79. ročníku festivalu? Poslední celý týden nejvýznamnějšího tuzemského festivalu načne…
VideoPlus | Kryštof Mařatka: Největší úspěch je, když souzníte sami se sebou
Kryštof Mařatka, žijící už tři desetiletí souběžně v Praze a v Paříži, se brání zařazování do šuplíků, ale nejblíž má k modernismu. Ve svých kompozicích hýří barvami a moderními skladatelskými technikami. Mezi ostatními tvůrci tohoto směru však vyniká mimořádnou nápaditostí, která dělá z jeho divokých skladeb všeobecně přijatelné opusy. Na festivalu Pražské jaro 2024 bude…
Kryštof Mařatka: Samoúčelnost nemám rád
„Člověk se ptá po vlastních kořenech právě tehdy, když je z nich vytržen nebo když je postaven před zrcadlo.“
„Housle jsou ve skladbě šamanem, tím kdo posluchače vede.“
„…aby to nevypadalo, že píšu pouze pro pravěké nehratelné nástroje.“
Na festivalu Pražské jaro 2024 bude skladatel Kryštof Mařatka dirigovat světovou premiéru svého houslového koncertu Svatyně – v hlubinách jeskynních maleb. Je holdem pravěkým uměleckým projevům dochovaným ve Francii. Autor žijící již tři desetiletí souběžně v Praze a v Paříži v rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz uvažuje o původu umění, o lidské identitě a o potřebě uměleckého vyjádření, spojené s lidmi odjakživa. Zmiňuje také práci na opeře na motivy románu Továrna na Absolutno od Karla Čapka, díle určeném pro Národní divadlo Brno, a vrací se k březnovému provedení svého klarinetového koncertu Luminarium Filharmonií Hradec Králové. Sólistou byl jeho dvacetiletý syn Yan, student Pařížské konzervatoře.
Luminarium Kryštofa Mařatky ve společnosti východních inspirací. Zajímavý večer Filharmonie Hradec Králové
„Doslova sluchové dobrodružství nabídlo Luminarium Kryštofa Mařatky ve skvělé interpretaci jeho syna Yana Mařatky.“
„Nedělaly mu potíže ani extrémní klarinetové polohy, evokující svým témbrem zvířecí roh, kostěné píšťaly, tibetské trubky, čínskou hudbu, židovský klezmer, maďarský čardáš či hudbu Balkánu.“
„Filharmonie Hradec Králové v podstatě nemá limity ohledně repertoáru.“
„Z Aladinovy lampy vypustíme džina všech hudeb světa a nových stylů na orientálním trhu melodií.“ Toto poetické moto z programové brožury koncertu Filharmonie Hradec Králové 14. března nejlépe vystihlo dramaturgický záměr nevšedního večera. Výčet zastoupených autorů mohl totiž při prvním pohledu působit poněkud nezvykle, až chaoticky: Prokofjev, Mařatka, Verdi, Nielsen, Borodin.
Emmanuel Macron v Praze posílil bilaterální kulturní vztahy
„Macron v Praze zdůraznil, že mechanismus rezidencí umělců vytváří společný myšlenkový prostor.“
„Plán Strategického partnerství zahrnuje i obsáhlé záměry rozvíjení bilaterálních vztahů v oblasti vědy, vzdělávání a kultury.“
„Četné kooperace mezi hudebními tělesy jsou dle Emmanuela Macrona důkazem životaschopnosti česko-francouzských vztahů.“
Prezident Francouzské republiky Emmanuel Macron během své pracovní návštěvy Prahy, kterou 5. března 2024 podnikl již potřetí během svého mandátu, podepsal na Úřadu vlády pátý Akční plán Strategického partnerství mezi Francií a Českou republikou, který se týká i vědy, vzdělávání a kultury.
Kryštof Mařatka v Hradci představí svůj klarinetový koncert a také syna-sólistu
Všechny březnové abonentní koncerty Filharmonie Hradec Králové se uskuteční už v první půlce měsíce – koncert varhanního cyklu 3. března, malého symfonického cyklu 7. března, představení z cyklu operera-muzikál je v plánu 8. března a velký symfonický cyklus přijde na řadu 14. března. Všechny koncerty se uskuteční v domovském sále filharmonie. Varhanní koncert v neděli 3.…
Rozkvět Pražského jara zve na hudebně-diskusní večery. Začíná s Kateřinou Kněžíkovou
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro v rámci svého programu Rozkvět určeného mladému publiku připravil pokračování série hudebních soirée spojených s uměleckými debatami. První z nich se pod názvem Kde domov můj? odehraje v úterý 20. února v pražském Kampusu Hybernská. Jeho hosty budou sopranistka Kateřina Kněžíková a Jonáš Hájek z nakladatelství Bärenreiter, tématem příznačně česká hudba. Večery…
Únor v hradecké filharmonii ve znamení péče o mladé posluchače
K Roku české hudby se hlásí také Filharmonie Hradec Králové a slavnostní rok tam už započal. Za titulem Suk 150 stála připomínka skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Suka staršího, který se narodil roku 1874 a který byl také žákem Antonína Dvořáka. Při koncertu 11. ledna zazněla Sukova Symfonie c moll op. 27 „Asrael“.…
Pražské jaro 2024 s nejlepšími orchestry. Soutěž v oborech housle a lesní roh
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, jeho 79. ročník, se uskuteční v termínu 12. května až 3. června 2024. Tradiční zahájení Smetanovou Mou vlastí obstarají Berlínští filharmonikové. Na festival zavítají také dva nejlepší italské orchestry Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a Filharmonický orchestr milánské opery La Scala. Z Paříže přijede Orchestre Philharmonique de Radio…
Má vlast na Pražském jaru 2024 s Berlínskými filharmoniky
Festival Pražské jaro otevřou v Roce české hudby 2024 Smetanovou Mou vlastí Berlínští filharmonikové. Koncerty řízené šéfdirigentem Kirillem Petrenkem se konají 12. a 13. května. Ikonické dílo českého repertoáru zahraje předtím světoznámé těleso třikrát za sebou i abonentům v berlínském sále Filharmonie. Druhým magnetem květnového mezinárodního hudebního festivalu v české metropoli má být dvojí koncertní…
Hradecká filharmonie se v příští sezoně důkladně věnuje soudobé hudbě
Filharmonie Hradec Králové se svým švýcarským šéfdirigentem a flétnistou Kasparem Zehnderem odtajnila následující, 46. sezónu. Program řazený do 6 abonentních řad nese motto „hudbu vidět i slyšet“. Navíc se uskuteční devět mimořádných koncertů, festival soudobé orchestrální hudby Hudební fórum Hradec Králové a také 7. ročník projektu Hradecký memoriál, jehož posláním je připomínat novodobé dějiny…
Filharmonie Hradec Králové otevírá novou sezónu
Filharmonie Hradec Králové svou pětačtyřicátou koncertní sezónu zahájí koncertem ve čtvrtek 15. září. Kromě Ravelovy skladby La Valse, podle které je pojmenován celý koncert, zazní Straussův valčík z Růžového kavalíra, Mozartův Klavírní koncert č. 15 a Mahlerovo Adagio ze Symfonie č. 10. Sólistkou večera bude bulharská klavíristka Victoria Vassilenko a taktovky se ujme…
Mozartovy děti si užily koncertování v Brně
„Letos jsou pro děti v průběhu června nachystány čtyři velké akce, a to jak v Besedním domě, v Janáčkově divadle, tak open air na náměstí Svobody.“
„V neděli 12. června se odehrál Slavnostní koncert Mozartových dětí v Janáčkově divadle. Tak velké obsazení, téměř dvě stě účinkujících, snad ještě jeviště Janáčkova divadla nevidělo.“
„Třetí akcí byl Koncert dětských sólistů s Filharmonií Brno, který se odehrál v úterý 14. června. Na pódiu Besedního domu vystoupili spolu s orchestrem nejlepší mladí hudebníci, kteří mají za sebou vítězství na mnoha soutěžích a reprezentují své školy.“
Festival Mozartovy děti letos načal druhý tucet svého působení. Spojení Filharmonie Brno a ZUŠ Smetanova na červen přichystalo čtyři akce, na kterých vystupují talentované děti z jihomoravských základních uměleckých škol.
Filharmonie Brno a festival Mozartovy děti se skladbou Kryštofa Mařatky v neděli
Nejambicióznější, neopakovatelný a produkčně nejnáročnější – to je prý letošní ročník festivalu Mozartovy děti, jehož Slavnostní koncert se uskuteční tuto neděli 12. června od 19 hodin v Janáčkově divadle. Pořadatelem je Filharmonie Brno. „Nikdy jsme se netajili vysokými ambicemi, když jsme před děti kladli výzvy v podobě Dvořákovy Novosvětské, koncertu s Hradišťanem, jazzovým bigbandem…
Nová díla Kryštofa Mařatky u svatých Šimona a Judy v úterý
Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK ve své komorní řadě připravil večer věnovaný tvorbě skladatele Kryštofa Mařatky. V podání autora a klavíristy, violistky Jitky Hosprové a klarinetisty Jana Macha zaznějí tři Mařatkovy skladby v české premiéře. Koncert doplní Dvořákovo Klavírní trio č. 4 „Dumky“, rovněž v Mařatkově aranžmá. Koncert se bude konat v kostele svatých Šimona…
Café crème v neděli zahájí čtrnáctou sezónu letem do vesmíru
Pořadatelé Hudebního salónu Café crème zvou už tuto neděli 13. února do kostela svatého Vavřince na Praze 1 na půl osmou večer. Zahájí tak svou čtrnáctou sezónu. „Cembalo v roli kosmické lodi proplouvá vesmírem v brilantních i tajuplných skladbách autorů moderních i barokních spolu se dvěma robotickými tanečnicemi v roli vesmírných těles i záhadných mimozemských bytostí,“…
FOK odkryl svou novou sezónu
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK včera prostřednictvím online pořadu FOK On speciál odhalil program 87. koncertní sezóny. Ve své dramaturgii se významně zaměřil na domácí hudebníky a ansámbly jako gesto podpory po více než roční pauze kvůli pandemii. Orchestr slibuje i zahraniční hosty – jména s FOKem nerozlučně spjatá. „Nová sezóna 2021/2022 je,…
Jana Boušková: Bez respektu a úcty k učiteli to jde velmi těžko
„Jsem v práci velmi precizní, což shledávám, že se teď příliš nenosí.“
„Harfisti tvrdí, že mám nejrychlejší trylek jednou rukou na světě, což je technický prvek, který byl v učebnicích u harfy zmiňován jako nehratelný.“
„Mé nové CD bude výjimečné, protože na něm zazní skladby, které jsem sama pro harfu upravila a nikdy nezazněly v této podobě ani na koncertním pódiu.“
Jana Boušková patří k těm českým umělcům, kteří náleží ke světové extratřídě. Za své postavení jedné z nejlepších světových harfistek vděčí své mamince, u níž vystudovala, své nezměrné píli a pracovitosti, smyslu pro preciznost a obrovskému nadání, kterého se jí dostalo. Ani jí se nevyhnul prakticky celosvětový koronavirový lockdown, který ovšem využila, tak jak je pro ní příznačné, k přípravě nového CD. A své studenty, které má od Londýna přes Prahu až k Tokiu a New Yorku, učila distančně.
Vila Löw-Beer ožila zvukem Zemlinského kvarteta
„Co činí Zemlinsky Quartet výjimečným, je prožitek ze hry, který je patrný od první do poslední noty, vzájemná komunikace a sladění.“ „Mařatkova transkripce je nanejvýš zdařilá – nevědět, že Mládí má být dechovým sextetem, nepoznala bych, že původně nebylo zkomponované pro smyčcové nástroje.“ „Schodišťová hala Vily Löw-Beer se otřásala bouřlivým potleskem.“…
Karita Mattila a Pavol Breslik v nejbližším programu Janáček Brno
Na začátku října zazní v Brně pestrá směs klavírních skladeb, komorní hudby i oper Leoše Janáčka. Hlavní hvězdou opery Její pastorkyňa bude finská sopranistka Karita Mattila, slovenský tenorista Pavol Breslik uvede Zápisník zmizelého podle scénických poznámek autora. Ozvěny lidové hudby v dílech autorů 20. století i Leoše Janáčka reflektuje čtvrteční program 1. října v Mozartově…
Janáčkovo kvarteto v novém koncertním cyklu
Janáčkovo kvarteto zahajuje nový cyklus komorních koncertů. Letos v rámci něj chystá čtyři koncerty v čerstvě rekonstruovaném Janáčkově sále Konzervatoře Brno, první už v úterý 14. ledna. Bude věnován zakládajícímu členovi kvarteta Jiřímu Kratochvílovi, který zemřel 3. ledna 2020 ve věku 95 let. Vzpomenuli jsme ho v prosinci v souvislosti s koncertem na oslavu tohoto jubilea…
VÝHERCE DVOJICE VSTUPENEK:
Zemlinského kvarteto a Michel Lethiec
Známý francouzský klarinetista Michel Lethiec vystoupí po boku Zemlinského kvarteta. Společně uzavřou sérii večerů s názvem 4plus, který toto uznávané smyčcové kvarteto pořádá. Závěrečný koncert se koná ve středu 4. prosince od půl osmé ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. Vyhlašujeme výherce vstupenek. Ptali jsme se: Ve kterém roce vzniklo Zemlinského kvarteto?…
SOUTĚŽ O DVOJICI VSTUPENEK:
Zemlinského kvarteto a Michel Lethiec
Známý francouzský klarinetista Michel Lethiec vystoupí po boku Zemlinského kvarteta. Společně uzavřou sérii večerů s názvem 4plus, který toto uznávané smyčcové kvarteto pořádá. Závěrečný koncert se koná ve středu 4. prosince od půl osmé ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. Vyhrajte dvojici vstupenek. Soutěžní otázka: Ve kterém roce vzniklo Zemlinského kvarteto? Odpovědi…
Paris, Paris v Besedním domě
„Filharmonie zahájila koncert s energickou rozhodností, kterou si díky pečlivé práci dirigenta dokázala udržet až do konce symfonie.“ „I přes velkolepost závěrečné skladby ale možná zůstalo v mysli nejvýraznějším a nejnosnějším bodem koncertu Mařatkovo Luminarium.“ „Bylo znát, že se orchestr nebojí objevovat nové obzory, že je otevřený se nejen vypořádat s hudbou mnoha tváří,…
Classic Prague Awards 2018: uznání pro laureáty i nominované
„Ocenění za celoživotní přínos převzali při slavnostním ceremoniálu a v přímém televizním přenosu pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík.“
„Talentem roku se stal šestadvacetiletý houslista Milan Al-Ashhab, absolvent teplické konzervatoře a pražské AMU.“
„S orchestrem vystoupili také čtyři mladí nadějní interpreti – osmiletá Klára Gibišová, dvanáctiletý Vilém Jirsa, třináctiletý Jan Vobořil a sedmnáctiletý Adam Klánský.“
Jedenáct jmen, jedenáct nositelů cen Classic Prague Awards 2018. Červená, Pančík, Al-Ashhab, Baborák Ensemble, Bärenreiter, Bennewitzovo kvarteto, Česká filharmonie, Katta, Mařatka, Pražský filharmonický sbor a Vodička. Blahopřání však po sobotním ceremoniálu musí směřovat i k dalším čtrnácti jménům – zbývajícím nominovaným, kteří nejsou horší než ti, co vyhráli.