Kryštof Mařatka v Hradci představí svůj klarinetový koncert a také syna-sólistu
Všechny březnové abonentní koncerty Filharmonie Hradec Králové se uskuteční už v první půlce měsíce – koncert varhanního cyklu 3. března, malého symfonického cyklu 7. března, představení z cyklu operera-muzikál je v plánu 8. března a velký symfonický cyklus přijde na řadu 14. března. Všechny koncerty se uskuteční v domovském sále filharmonie.

Varhanní koncert v neděli 3. března představí varhaníka Michala Hanuše (*1980). A nejen jako varhaníka, ale také jako skladatele, když zazní jeho Suita pro varhany. A prostor dostanou i další sólisté, houslistka Gabriela Barillová a hobojistka Štěpánka Andělová. Repertoár koncertu zahrnuje díla méně známého Nicolause Bruhnse (1665–1697) a veleznámých Antonia Vivaldiho, Josepha Haydna a J. S. Bacha. Filharmonie Hradec Králové se představí bez dirigenta, s koncertním mistrem Antonínem Burdou.
Koncert 7. března připomene ve svém programu výročí narození skladatelů Antonína Dvořáka (zároveň také výročí jeho úmrtí), Josefa Suka a Leoše Janáčka. Program Můj domov uzavírá dílo Bohuslava Martinů jakožto dalšího z klasiků. Sólový part zahraje houslista Jan Talich a filharmonii řídí šéfdirigent Kaspar Zehnder.

V pátek 8. března domovskou síň orchestru naplní tóny „muzikálu à la Broadway“ Pekařova žena autorů Josepha Steina, Stephena Schwartze. Je inspirovaný francouzským filmem o vesnici, kde je každý s každým v odvěkém sporu, kde pekařka podlehne místnímu svůdci a pekař ze žalu přestane péct. „Až v ohrožení chleba spojí všichni všechny síly, aby zachránili teplo rodinného krbu i své croissanty a briošky,“ zní oficiální popis orchestru. Východočeské divadlo Pardubice vystoupí v režii Petra Gazdíka; diriguje Radek Škeřík.

A program koncertu ve čtvrtek 14. března zahrnuje několik děl zahraničních skladatelů (Prokofjev, Verdi, Nielsen, Borodin), ovšem titulní skladbu koncertu Luminarium, Mozaiku dvaceti sedmi fragmentů world music zkomponoval současný český skladatel Kryštof Mařatka. Jako sólista na klarinet se představí jeho syn Yan.
Foto: Jean-Baptiste Millot, Anna Bartolotti, Jan Faukner
Příspěvky redakce
- Zruč nad Sázavou hostila jedenáctý ročník mezinárodní kytarové soutěže. Laureátem se stal Hubert Marczak
- Brněnská Giselle s karibskou baletní vášní
- František Macek diriguje v Istanbulu a Sofii
- Ensemble Versus třikrát v Praze. Připomene výročí i duchovní tradici
- Filharmonie Brno v mezinárodních barvách i s dětmi na očích
Více z této rubriky
- Brněnská Giselle s karibskou baletní vášní
- František Macek diriguje v Istanbulu a Sofii
- Ensemble Versus třikrát v Praze. Připomene výročí i duchovní tradici
- Filharmonie Brno v mezinárodních barvách i s dětmi na očích
- Zlínská filharmonie a brněnští sboristé spojí síly
- ČRo D-dur: Památné snímky z Pražského jara
- Janáčkova filharmonie hostí Alinde Quintet
- Žilinský orchestr v květnu přivítá harfistku Kateřinu Englichovou
- Úvodní položky Dvořákovy Olomouce akcentují um pianistek
- Finále košické sezony s Josefem Špačkem