Sieva Borzak vítězem dirigentské soutěže CIDOO
Opéra Royal de Wallonie-Liège uspořádala v druhém únorovém týdnu třetí ročník mezinárodní soutěže pro mladé talenty věnující se oboru operního dirigování. Mezi čtyřiadvacet vybraných mladých dirigentů se probojoval i český zástupce, Filip Urban. Vítězem se však stal osmadvacetiletý rusko-italský talent Sieva Borzak.

Třetí ročník soutěž CIDOO s více než dvěma sty přihlášenými dirigenty ze čtyřiceti devíti zemí světa dokládá rostoucí přitažlivost a mezinárodní renomé této akce. Do užšího výběru se na základě výběrového řízení dostalo čtyřiadvacet kandidátů z osmnácti různých zemí, jejichž průměrný věk byl osmadvacet let. Mezi 10. a 15. únorem museli vybraní adepti prokázat technické a umělecké znalosti v klíčových fázích přípravy operní produkce. V jednotlivých kolech se mladí talenti museli popasovat se s dirigování předehry pouze s orchestrem, s prací se sólisty za doprovodu klavíru, s kompletní zkouškou s orchestrem, sborem a sólisty a v závěrečném kole vystoupili koncertně před veřejností. Ta má ostatně přístup na všechna soutěžní kola.
Do užšího výběru se dostal i český zástupce, dirigent Filip Urban. Ten nicméně do vyšších kol soutěže nepostoupil. Jako vítězné trio dirigentů porota pod vedením Stefana Paceho, generálního a uměleckého ředitele lutyšské opery vybrala rusko-italského dirigenta Sievu Borzaka, který získal první cenu, dále Itala Mattea Dal Masu a Johanna-Sebastiana Guzmana z USA. Druhý jmenovaný dirigent umístěný jako druhý v pořadí získal ve svých dvaceti sedmi letech i Cenu publika, která byla v letošním roce udělena poprvé.

Borzak vystudoval operní zpěv, klavír a skladbu. Dirigování studoval u Bruna Aprea, Francesca Lanzillotty, Daniele Agimana, Marca Zuccariniho, Fabrizia Ventury, Konrada Von Abela. Od roku 2021 je novým rezidenčním dirigentem orchestru Roma Tre. V roce 2018 založil římský orchestr Le Metamorfosi, s nímž vystupuje v oblastech Lazia a Toskánska. Od roku 2018 se stal uměleckým ředitelem festivalu komorní hudby Il Giardino della Musica v Arezzu a zastává také funkci hlavního dirigenta komorního orchestru UBCM v Římě. Dirigoval řadu dalších italských těles a prosazuje se také na tamní operní scéně.
Od svého založení se soutěž CIDOO etablovala jako světové měřítko v oblasti operního dirigování. Vítěz tohoto ročníku získal příležitost dirigovat v nadcházející sezoně inscenaci v Královské opeře Valonie-Lutych. Příští ročník soutěže se uskuteční za dva roky.
foto: facebook Královské opery Valonie-Lutych
Příspěvky redakce
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Smíšený sbor Jitro vyhlásil skladatelskou soutěž k osmistému výročí Hradce Králové
Více z této rubriky
- Salón Celetná – obnovený sál nadace Stadler-Trier
- Smíšený sbor Jitro vyhlásil skladatelskou soutěž k osmistému výročí Hradce Králové
- Diapason d’Or pro Cappellu Mariana
- Martin Glaser prezidentem asociace Opera Europa
- Berlínská Věc Makropulos v anketě největším zážitkem ze zahraničního divadla
- Sofia Gubajdulina (1931–2025)
- Ivan Gajan (1958–2025)
- Jste mladí a chcete si zazpívat v Hubičce? Přihlaste se na Smetanovu Litomyšl!
- Renata Kodadová (1942–2025)
- Kryštof Koska vítězem třetí dirigentské soutěže Karlovarských symfoniků