KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Sinaisky s Janáčkovou filharmonií naposledy jako šéfdirigent. Giltburg hvězdným hostem english

Brahmsův Druhý klavírní koncert a Dvořákův Zlatý kolovrat budou v programu „Závěrečného koncertu“ Janáčkovy filharmonie Ostrava, kterou naposledy jako šéfdirigent povede Vassily Sinaisky. Sólistou v Brahmsově skladbě bude uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, se kterým Sinaisky spolupracuje dlouhodobě. Vyprodaný koncert se uskuteční 3. května v Kině Vesmír.

Přestože Brahms se s ironií sobě vlastní o Druhém klavírním koncertu vyjadřoval jako o „maličkých klavírních kusech“, dílo se řadí k vůbec nejrozsáhlejším romantickým koncertantním skladbám. Kompozici typickou svou brilantní klavírní sazbou a mistrovskou invencí složil Brahms na vrcholu tvůrčích sil, v letech 1878–1881. Skladba sklidila bouřlivý úspěch hned během budapešťské premiéry, při které se sólového partu zhostil skladatel osobně.

Zlatý kolovrat Antonína Dvořáka je jedním z děl zpracovaných na náměty Erbenovy Kytice, jejímž velkým obdivovatelem byl mimo jiné i Leoš Janáček. Skladba z roku 1896 se téměř do detailu drží Erbenových baladických veršů a Dvořák v ní barvitě vykreslil pohádkově hororový příběh se všemi jeho podrobnostmi.

Programem složeným ze skladeb Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka se s ostravským publikem i orchestrem rozloučí šéfdirigent Vassily Sinaisky, který se Janáčkovou filharmonií působí od roku 2018. Jako sólista se v Brahmsově klavírním koncertu představí uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, kterého se Sinaiským pojí dlouhodobá umělecká spolupráce.

Foto: Sasha Gusov, P. Hrubeš

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky