neděle, 26 květen 2019 10:13

VÝHERCE VSTUPENEK:
Richter Gala v brněnské premiéře

Autor:

Vyhlašujeme výherce dvou vstupenek na závěrečný koncert cyklu Bacha na Mozarta! - Koná se 29. května v kostele sv. Janů v Brně. Hlavním aktérem je soubor Czech Ensemble Baroque.

Koncert nabídne tři znovuobjevené a čtvrtstoletí nehrané skladby významného barokního skladatele F. X. Richtera. Zatím je slyšelo pouze 302 lidí na celém světě, a to na novodobé světové premiéře 10. května na zámku v Holešově. Druhou možnost teď budou mít brněnští posluchači.

Ptali jsme se: Kde je pochován F. X. Richter? 
Správná odpověď je: na svatohavelském hřbitově ve Štrasburku. Děkujeme všem, kteří jste nám hojně psali.

Výhercem je Olča Spáčilová, Kobeřice u Brna - GRATULUJEME!

 

03

 

Holešovský rodák Franz Xaver Richter, houslista, učitel hudby, zpěvák a především největší z moravských barokních hudebních skladatelů, který ovlivnil např. Mozarta nebo Haydna, by letos oslavil 310. narozeniny. Na jeho počest Czech Ensemble Baroque poprvé v novodobé historii nastudoval moteto Miserere mei, koncert pro cembalo a orchestr a zejména oslavovanou kantátu Super Flumina Babylonis, která byla za Richterova života jeho nejúspěšnějším dílem. Tyto tři skladby budou k slyšení na závěrečném koncertě 7. sezony cyklu barokní a klasicistní hudby Bacha na Mozarta! v Brně. Uskuteční se ve středu 29. května v 19.30 v kostele sv. Janů (u Minoritů).

F. X. Richter se narodil 1. prosince 1709 pravděpodobně v Holešově. Jeho chrámové i světské skladby se těšily ve své době velké vážnosti a vycházely v tištěné podobě v mnoha evropských zemích. Vynikal i jako učitel kompozice a jeho žáky byli mnozí významní hudebníci. Patřil k čelním představitelům tzv. Mannheimské hudební školy a od roku 1769 působil jako kapelník katedrály ve Štrasburku, což byl jeden z nejprestižnějších hudebních postů tehdejší Evropy. Svými komorními a orchestrálními díly přispěl k vývoji klasického instrumentálního slohu. Ovlivnil např. W. A. Mozarta, J. Haydna a další velikány té doby. Zemřel 12. září 1789. Traduje se, že nad jeho rakví byla při zádušních obřadech provedena jeho skladba, kterou ke svému pohřbu složil, a jejíž partituru ještě v den svojí smrti pečlivě překontroloval.

 

CEB-u-Minorit

 

Czech Ensemble Baroque se tomuto skladateli soustředěně věnuje už několik let a v rámci zmíněného projektu letos připravil tři novodobé světové premiéry v jednom programu. Nově objevená kantáta Super Flumina Babylonis byla za Richterova života jeho nejúspěšnějším dílem. Získala dokonce prestižní ocenění Mercure de France. Na koncertě zazní také Miserere f moll a částečně zrekonstruovaný koncert pro cembalo G dur, jehož sólistkou bude Barbara Maria Willi. Czech Ensemble Baroque tímto koncertem a následným natočením programu na CD uzavře cyklus nahrávek a světových premiér Richterových děl, kterým se systematicky věnoval od roku 2014.

„Super Flumina Babylonis je velkolepá kantáta pro sóla, sbor a orchestr. Richter v ní využívá rozmanitých kompozičních forem a prvků – sólové árie, duet, virtuózní pasáže houslí, rozměrné dvojité fugy a sbory, avšak kromě barokních elementů, také prvky mannheimského Sturm und Drang a citového slohu“, zve dirigent a zakladatel ansámblu Roman Válek.

 

Roman-Vlek-a-jeho-Czech-Ensemble-Baroque-zvou-na-koncert-symfoni-a-vn

 

Czech Ensemble Baroque je profesionální hudební těleso, které působí v ČR i zahraničí. Zabývá se stylovou interpretací hudby renesance, baroka a klasicismu a hraje na originální barokní nástroje. Soubor tvoří orchestr, vokální ansámbl a sólisté. Kromě abonentního cyklu staré hudby Bacha na Mozarta! uvádějí také české premiéry děl světových skladatelů, jako jsou Vivaldi, Purcell, Mysliveček, Lully aj.

 

fotoCEB

 

Foto: archiv CEB

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.