úterý, 08 červen 2021 18:27

Betlémská kaple představí o Vánocích nové varhany

Autor:

V Betlémské kapli se dokončují nové varhany. Jednomanuálový píšťalový nástroj se  šestadvaceti rejstříky a se skříní ze smrkového dřeva staví český varhanář Vladimír Šlajch za 8.834.000 korun bez DPH. ČVUT zhruba čtvrtinu vybralo ve veřejné sbírce. Její tváří je architektka a absolventka ČVUT Eva Jiřičná.

 

111

 

České vysoké učení technické v Praze převzalo Betlémskou kapli v roce 1987 a o stavbě klasických píšťalových varhan tam přemýšlí už od devadesátých let. Napřed se nenašly potřebné finanční zdroje, v roce 2014 ale přišel Spolek absolventů a přátel ČVUT s návrhem uspořádat veřejnou sbírku „Píšťaly pro ČVUT“. Do dnešního dne shromáždila 2,768.196 korun a bude ukončena v prosinci letošního roku.

 

V Betlémské kapli se konají imatrikulace a promoce studentů, jmenování docentů, slavnostní akce i koncerty. Také se tam zahajují vědecké konference a konají se tam vzpomínkové ekumenické bohoslužby. Od roku 1993 se přitom používají elektronické varhany, které ale už bohatě přesluhují odhadovanou životnost, protože jsou v provozu přes dvacet let.

 

FOTOVladimrlajch-15

 

Nový nástroj stojí netradičně ve volném prostoru, více vzadu po levé straně z pohledu pódia stávajícího kůru. „Praktickou zkouškou za použití přenosných píšťalových varhan bylo prokázáno, že z vybraného prostoru umístění varhan se zvuk šíří rovnoměrně v celé kmitočtové škále i stejně vydatně v celém prostoru kaple,“ říká Ing. Jiří Boháček, kvestor ČVUT. Veřejnou zakázku vyhrál na základě rozhodnutí komise jmenované rektorem ČVUT varhanář Vladimír Šlajch. Podle vyjádření prof. Jaroslava Tůmy, renomovaného varhaníka a pedagoga AMU v Praze, jeho návrh zohlednil nejen akustické vlastnosti kaple, ale i požadavky na přiměřené rozměry varhan. Představuje také odpovídající výtvarnou složku nástroje vyvažující historicky dané zvyklosti a normy varhanní konstrukce. „Shodou okolností je tento nástroj volnou variací na varhany, které Vladimír Šlajch postavil v 90. letech minulého století v kostele v Traunu u Lince,“ dodává prof. Jaroslav Tůma.   

Cena varhan je 8,834.000 korun bez DPH a bude hrazena z několika finančních zdrojů. Jedním z nich je zmíněná veřejná sbírka, druhým zdrojem je půl milionu korun od Nadace ČEZ a zbytek uhradí ČVUT.     

 

113

     

Instalace nového nástroje by měla být hotová do konce listopadu letošního roku. Nástroje tohoto typu byly a jsou běžné v italských a španělských katedrálách, v Čechách půjde o naprosto raritní technické řešení. V Betlémské kapli by tak mělo být možné interpretovat velkou část varhanní literatury od 17. století až po současná díla, včetně vrcholných opusů J. S. Bacha.

Podle Vladimíra Šlajcha jsou varhany pro Betlémskou kapli posledním velkým nástrojem jeho kariéry. Po jejich dokončení se chce věnovat už jen menším zakázkám. „Přeji celému ČVUT radost z uskutečněného projektu, a nástroji pak empatické a schopné varhaníky, kteří jej budou rozeznívat v běhu dalšího času,“ říká Vladimír Šlajch.

ČVUT plánuje v Betlémské kapli uspořádat cyklus varhanních koncertů, kterým chce veřejnost na nové varhany upozornit. „Pokud aktuální epidemická situace dovolí, budu navrhovat, aby první skladbu na letošním Vánočním koncertě ČVUT zahrál profesor Tůma,“ uvedl kvestor ČVUT Ing. Jiří Boháček. 

 

112

 

Foto: Vladimír Šlajch, Mikuláš Hulec

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.