Prologem v kostele sv. Jáchyma v krušnohorském Jáchymově už za pět dní začíná desátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera. Událost přinese celkem pět koncertů na pěti místech karlovarského okresu a za svůj zahajovací si zvolila vystoupení Karlovarského symfonického orchestru společně s věhlasným trumpetistou Reinholdem Friedrichem dva dny po prologu 29. srpna…
Česká elita v Ústeckém kraji. Hudební setkání třeba i s Jiřím Vodičkou
Zajímavá místa a historické budovy v Ústeckém kraji už potřinácté představí krásnou hudbu v podání nejlepších českých umělců. Festival klasické hudby Hudební setkání 13 začíná 11. srpna varhanním a houslovým koncertem s názvem Růžencové sonáty v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Horním Jiřetíně. A obzvláště organizátoři upozorňují na zářijovou produkci Dvořákova houslového koncertu v podání houslisty Jiřího Vodičky,…
ČRo D-dur: Víkendové dopoledne s Jaroslavem Tůmou a varhanní improvizací
„V pondělí je na programu přímý přenos Živě ze Studia 1 s podtitulem Bedřich Smetana a jeho následovníci.“
„Ve středu zazní Gurre-Lieder Arnolda Schönberga tak, jak je v Essenu s místní filharmonií a sborem provedl Tomáš Netopil.“
„V neděli poslouchejte v pravidelném operním podvečeru Smetanova Dalibora v poslední velké nahrávce Zdeňka Košlera.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to nepřetržitě. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah prostor dokonce pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je synonymem pro „samou hudbu“, pravidelně proto nahlížíme do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 6. do 12. května?
Český varhanní festival tento rok zavítá i do malých obcí
Letos se uskuteční už osmnáctý ročník Českého varhanního festivalu. Představuje v celostátním měřítku nejen varhany velké a slavné, ale i takové o nichž se sice lze dozvědět z odborné literatury, ale jejichž zvukové kvality zůstávají koncertnímu publiku utajeny. Interprety jsou profesionální varhaníci z Čech i ze zahraničí. Řada pěti koncertů se uskuteční v období od 5. května do…
HAMU představí chystané varhany do Sálu Martinů
Představení budoucí podoby varhan v Sálu Martinů pražské AMU bude nejdůležitějším bodem mezinárodní konference varhaníků a specialistů na stavbu a historii varhan. Koná se už poosmé, a to ve středu 11. října v Respiriu Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. HAMU ji pořádá ve spolupráci se spolkem Provarhany a tradičně nabídne přednášky a diskuze odborníků z České republiky…
Veškeré Bachovo varhanní dílo v podání jednoho umělce
Olomoucký dómský varhaník a regenschori Karel Martínek přichází s ojedinělým hudebním projektem, během kterého na sérii koncertů provede v olomoucké katedrále sv. Václava kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha. Projekt nese název A teď Bacha, z čehož je patrná snaha o popularizaci Bachova díla. První koncert se koná 29. září od devatenácti hodin. Primárním cílem…
Jaroslav Tůma zahájil varhanní cyklus ve Smetanově síni
„Varhanní matiné FOK ve Smetanově síni zahájil profesor AMU a známý koncertní varhaník Jaroslav Tůma.“
„Rozsah jeho repertoáru od renesance do současnosti je obdivuhodný. Je také prvním českým varhaníkem, který nahrál souborně varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha.“
„Z české literatury uvedl méně hrané autory Aloise Hábu a Jana Hanuše. Zakončil známou Pátou symfonií Charlese-Marii Widora.“
Tři varhanní matiné v sezoně pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na cenné romantické varhany ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, postavené varhanářskou firmou Voit z Durlachu u Karlsruhe roku 1912. Tato firma byla zvolena proto, že tehdy jako jediná v Evropě uměla postavit pojízdný hrací stůl varhan, potřebný vzhledem k úpravám podia koncertního sálu. V sobotu 23. září zasedl k varhanám Jaroslav Tůma, jeden z nejpřednějších českých varhaníků současnosti, profesor hudební fakulty AMU.
Emil Viklický s olomouckou filharmonií ve skladbách Viklického a Janáčka
Olomoucké Studio Volantes láká na koncert Ala Moana, který se uskuteční ve spolupráci s Moravskou filharmonií Olomouc v rámci festivalu Emil Viklický 75 pořádaného u příležitosti životního jubilea autora. V sále Reduta ve středu 27. září zazní skladby Emila Viklického a také díla Leoše Janáčka, který byl pro Emila Viklického velkou inspirací. Kromě filharmonie účinkují…
Varhanní recitály v Obecním domě zahájí Jaroslav Tůma
Řadu dopoledních varhanních recitálů v Obecním domě zahájí v sobotu 23. září v jedenáct hodin přední český koncertní varhaník a profesor Akademie múzických umění v Praze Jaroslav Tůma. Zahraje díla Aloise Háby, Jana Hanuše a Charlese-Marii Widora. „Varhany ve Smetanově síni jsou určeny hlavně na pozdně romantickou hudbu, což je široká oblast. Proto jsem se ve…
ČRo D-dur: Umělci Dvořákovy Prahy a návštěva u Marka Jerieho
„Program v úterý můžete zahájit Houslovým koncertem Antonína Dvořáka v osobitém pojetí slavné houslistky Anne-Sophie Mutter.“ „Čtvrtek zahájí Ďáblův trylek za doprovodu Vídeňských filharmoniků. V 9:22 provede Daniel Barenboim Beethovenovu Apassionatu.“ „Vzácným hostem víkendové Návštěvy bude violoncellista, pedagog a dlouholetý člen Guarneri tria Marek Jerie. Bude vzpomínat na svá studentská léta – byl spolužák…
FOK a jeho pestrá zářijová nabídka
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstupuje do 89. sezony, kterou oficiálně zahájí v domovském Obecním době 13. září. Těleso se však dvakrát představí ještě předtím. Dnes, poslední srpnovou středu, je v plánu tradiční open-air koncert ve Valdštejnské zahradě a 4. září odpoledne se ve Smetanově síni potěší zejména nejmenší posluchači hudbou z večerníčků a pohádek. V průběhu září…
Česko-rakouský festival se věnuje varhanáři Josefu Silberbauerovi už počtvrté
Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se koná již čtvrtým rokem. Zvolená hudební díla budou prezentována ve svatostáncích jižní Moravy a Dolního Rakouska (v okolí rakouského Thayatalu) převážně na hudební nástroje z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Festival má podtitul Neobyčejná propojení a od konce léta až…
Kroměříž se proměnila v oázu barokního kouzla a hudební vášně
„Lehké úvodní tóny koncertní árie ‚Alma grande e nobil core‘ ladily s příchodem půvabné Doubravky Součkové, jejíž hlas se následně ve velmi vysokých, bravurně vyzpívaných tónech s až neuvěřitelnou silou vyklenul prostorem.“
„Amálie Dobšíková v pouhopouhých dvaceti letech předvedla precizní, profesionální výkon nabitý emocemi; je u ní vidět obrovská míra talentu, ale také tvrdé práce, píle a disciplíny.“
„V díle se propojila umělecká excelence s duchovním poselstvím.“
Festival Hortus Magicus v uplynulém víkendu pokračoval bohatým hudebním i volnočasovým programem. Návštěvníci měli možnost kromě pěti výjimečných koncertů zhlédnout výstavu v místní obrazárně, navštívit profesionálně komentovanou prohlídku zámku i arcibiskupské zahrady, floristické expozice a pro nejmenší byla připravena i dětská zóna s poutavými příběhy, loutkovým divadlem a dalšími aktivitami.
Festival Krumlov a jeho letošní předposlední týden
Příští týden čeká na hudbymilovné návštěvníky Českého Krumlova dalších šest bodů hlavního programu. Mezi vystupující umělce a soubory patří varhaníci Jaroslav Tůma s Pavlem Svobodou, patrně nejlepší český houslista Josef Špaček se svým klavírním partnerem Miroslavem Sekerou, korejské smyčcové kvarteto s názvem DCMF, Smetanovo trio s Jitkou Čechovou za klavírem, houslista hrající na Stradivariho…
Milena Hrbáčová: Janáčkova hudba k Luhačovicím patří, stejně jako jeho festival
„Manžel tehdy jen kroutil hlavou: ‚Tobě se tohle vážně líbí?‘ Odpověděla jsem přesvědčivě: ‚Zatím ne, ale bude!‘ A skutečně jsem si Janáčka oblíbila.“
„Samozřejmě to není dramaturgicky jen o Janáčkovi, máte pravdu, to bychom posluchače z řad lázeňských hostů odradili.“
„Snažíme se, aby lázně Luhačovice žily festivalem i přes den, nejen večerními koncerty.“
Leoš Janáček lázně Luhačovice pravidelně navštěvoval od roku 1903. K jeho poctě založil v roce 1992 skladatel Jaromír Dlouhý hudební festival, který v letošním roce 2023, po dvouleté odmlce zapříčiněné omezením v době covidu, vstupuje do svého jubilejního třicátého ročníku. Od počáteční komorní podoby se jeho dramaturgie rozšiřuje a vedle komorních večerů si troufá i na opery a symfonické koncerty. Dramaturgickou i realizační práci má na starosti manažerka a duše festivalu Milena Hrbáčová.
Olomoucké barokní slavnosti 2023
Letošní festival Olomoucké barokní slavnosti nabídne od 7. července do 9. září osm koncertů. Pořadatelé tentokrát pozvali soubory Barokksolistene, Solamente Naturali, Pacora Trio, Societas Incognitorum, Musica figuralis, Concerto Aventino, Trombónové kvarteto Moravské filharmonie a vystoupí také talentovaní varhaníci pod vedením Jaroslava Tůmy. Na zahajovacím koncertě s návem One Music – hudba je…
Dvě houslistky a dva paralelní vesmíry. Lucie Sedláková Hůlová a Lana Zorjan na koncertech Kocianovy soutěže
„Lucie Sedláková Hůlová patří k umělcům, které v médiích není vidět tolik, kolik by zasloužili. O to víc dokáže překvapit setkání s interpretkou, která nejen, že je technicky a výrazově výtečně vybavená, ale ví také naprosto přesně, proč daný program hraje.“
“Ačkoli na Zorjan byla během provedení znát mírná nervozita, nedala se mladičká houslistka ničím zaskočit. Poradila si s náročnými běhy a potěšila kultivovaným tónem.”
“Jako dirigent si Brauner nepotrpí na razantní gesta, ale jeho muzikalita čiší doslova z každé hudební fráze; bylo zřejmé, že se orchestru pod jeho vedením hraje dobře.”
Kocianova houslová soutěž v Ústí nad Orlicí má za sebou první dva dny. 65. ročník mezinárodní interpretační soutěže provází bohatý program. Ve středu 3. května se konal v Kostele Nanebevzetí Panny Marie koncert houslistky Lucie Sedlákové Hůlové a varhaníka Jaroslava Tůmy. O den později vystoupila v Roškotově divadle Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Tomášem Braunerem a doprovázela loňskou laureátku soutěže – Lanu Zorjan ze Srbska.
V Ústí nad Orlicí začíná Kocianova houslová soutěž
Na padesát mladých talentů soupeří od 3. do 6. května v Ústí nad Orlicí v Kocianově houslové soutěži. Její pětašedesátý ročník je ve čtyřech kategoriích určen pro účastníky narozené v letech 2007 až 2013, případně i mladší. Dvě desítky soutěžících jsou z tuzemska, další přijeli z více než tuctu zemí světa – od Slovenska a Ukrajiny přes…
Dobříšský cyklus koncertů chystá prvomájové pokračování
Třetí díl z cyklu Dobříšské večery hudby pod názvem Májový koncert se koná 1. května od 19 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši. Program naváže na velikonoční období skladbami Adama Václava Michny z Otradovic a Růžencovou sonátou č. 15 C dur Korunování Panny Marie od Heinricha Ignaze Franze Bibera. Dále zazní dále skladby…
Daniela Valtová Kosinová: Životní koncentrace na to, co je opravdu důležité, a to je moje rodina, mi trému skoro odejmula
„Když si Janáčkovo Postludium člověk rozebere, zjistí, kolik je tam nádherných myšlenek a míst, která se dají prožít a ‚vyzpívat‘. Nevnímám to jako sólo, ale jako svébytnou SOUČÁST celého díla.“
„Ale vzhledem k tomu, že celá akce dopadla nad očekávání dobře, můžeme ji zpětně považovat za ‚nultý‘ ročník nového festivalu Dědictví Levého Hradce.“
„O tohle jde! V těch dětech je tvoje pokračování. Jde o to, aby tvé ‚hnízdo‘ bylo v pořádku. Já se o cokoli jiného už odmítám bát.“
Varhanici, hráčku na klávesové nástroje a dnes už organizátorku svého festivalu Danielu Valtovou Kosinovou jsem poznal coby bývalý zpěvák asi před patnácti lety, ale také jsem o ní měl přehled díky tomu, že jsem studoval na HAMU s její sestrou, mezzosopranistkou Jarmilou Kosinovou, dnes už Vopatovou, s níž jsme dodnes přátelé. K našemu rozhovoru v příjemné kavárně na náměstí Jiřího z Poděbrad mě od začátku září inspirovalo provedení Janáčkovy Glagolské mše v rámci Koncertu pro Evropu, které se konalo na Vltavě, a to s Českou filharmonií, Pražským filharmonickým sborem a sólisty pod vedením Semjona Byčkova…
MHF Pardubické hudební jaro 2023
Mezinárodní hudební festival Pardubické hudební jaro se v příštím roce uskuteční v termínu od 5. dubna do 31. května. Komorní filharmonie Pardubice opět pozvala do východočeského regionu řadu tuzemských i zahraničních umělců. Festivalová nabídka přitom bude obsáhlejší, na programu pětačtyřicátého ročníku je celkem patnáct akcí. Budou se konat na nejrůznějších místech v Pardubicích a v přilehlých městech –…
Karel Paukert: Stále objevuji novou hudbu. Svět je plný zázraků!
„Člověk by měl myslet nejen na sebe, ale na celý národ, ze kterého pochází.“
„Když je možnost, je potřeba hrát i novou hudbu v kostele. Lidi je potřeba vychovávat, a to velmi opatrně. Ne je urážet.“
„Doporučuji všem, aby se fyzicky pokud možno udržovali v kondici, aby ‚jedli do polosyta a pili do polopita‘, aby se modlili anebo meditovali, aby poznali, proč tu vlastně jsou, a byli za to vděční.“
Varhaník Karel Paukert obdržel 13. října čestný doktorát na Akademii múzických umění v Praze. Za celoživotní koncertní a pedagogickou činnost, v jejímž rámci zvláště po odchodu z Československa v roce 1960 šířil dobré jméno našeho umění v Evropě a Americe, obdržel pak ještě koncem října státní cenu – Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Při příležitosti jeho návštěvy Prahy bylo možné s ním pohovořit. Jeho vzpomínky jsou už zachyceny v řadě předchozích rozhovorů nebo v cyklu Osudy Českého rozhlasu, který také Karla Paukerta hostil v pořadu Telefonotéka. Záznamy těchto pořadů je možné si vyslechnout a rozhovory přečíst. Proto se rozhovor pro portál KlasikaPlus.cz zaměřil spíše na konkrétnější problematiku spojenou se světem varhan.
Koncert a knižní monografie na počest varhaníka Wiedermanna
V pražském římskokatolickém kostele sv. Ignáce z Loyoly se 7. listopadu večer uskuteční neobvyklý obřad. Po krátkém varhanním koncertě požehná kněz nové knižní publikaci „Bedřich Antonín Wiedermann: Česká varhanní legenda“. Autorem knihy, vydané nakladatelstvím VR Atelier, je sólista koncertu Martin Maxmilian Kaiser. Jde o první knižní monografii o životě a díle největšího českého varhanního…
Karel Paukert koncertuje na nových varhanách v Dobříši
Varhaník Karel Paukert, který přiletěl z Clevelandu a převzal v Praze ve čtvrtek čestný doktorát AMU, vystoupí na koncertě v rámci cyklu Dobříšské večery hudby, a to už v neděli 16. října odpoledne. Rozhodl se věnovat tamní římskokatolické farnosti varhanní koncert na jejich novém nástroji v kostele Nejsvětější Trojice. Na programu jsou skladby od 16. století po…
Začíná nová sezóna Českého spolku pro komorní hudbu
Český spolek pro komorní hudbu připravil pro svou stou dvacátou osmou sezónu osmadvacet koncertů v pěti cyklech. První koncert, operně laděný recitál, nabídne už v neděli 9. října ve Dvořákově síni Rudolfina přední český tenorista Pavel Černoch s klavíristou Davidem Švecem. Recitálová řada Českého spolku pro komorní hudbu zahrnuje ještě další tři vystoupení.…
Festival Varhanní Vysočina podruhé
Druhý ročník festivalu Varhanní Vysočina nabídne pět koncertů napříč generacemi, v podání varhaníků z České republiky, ale také ze Slovenska a Ukrajiny. Koncerty se budou konat v Polné, Želivě, Obyčtově, Moravských Budějovicích, Humpolci a Jihlavě. Pořadatelem festivalu je spolek Život pro varhany. Jeho cílem je představit zajímavé varhany a místa Kraje Vysočina. Projekt vznikl z iniciativy studentů…
Zahájení olomouckého varhanního festivalu ve francouzském hávu
„Olomoucký varhanní festival vznikl roku 1969 z popudu významné osobnosti zdejšího hudebního života, Antonína Schindlera.“
„První skladbu recitálu představovalo rozsáhlé Offertorium ze Mše pro farnosti Françoise Couperina.“
„Závěr patřil Improvizované mši na Salve Regina, stěžejní mariánské antifoně, vytvořené na půdorysu mešního propria.“
S prvním zářím byl zahájen Mezinárodní varhanní festival Olomouc. V katedrále svatého Václava se prvního recitálu zhostil zdejší regenschori, varhaník a dramaturg Karel Martínek, který se specializuje na francouzskou varhanní tvorbu a také na improvizaci, kterou předvedl na závěr svého vystoupení. Olomoucký dóm byl takřka zaplněn návštěvníky, což není pro tento festival nic neobvyklého. Vyhledávají ho posluchači všech věkových skupin.
Olomoucké barokní slavnosti jdou do finále
Festival Olomoucké barokní slavnosti nabídne poslední dva letošní koncerty. Freskový sál olomoucké ZŠ Komenium bude v sobotu 27. srpna od 19:30 hodin místem koncertu s názvem Klavír & Musica Florea. Pod kladívky klavíru ožijí díla skladatelů Karla Kohauta, Jana Ladislava Dusíka a Johanna Nepomuka Hummela v podání souboru Musica Florea a klavíristky Petry Matějové. Koncert…
Cesta rozkvětu života. Marie Zahrádková-Esslová u svatého Jakuba
„Stěžejními částmi programu byly čtyři improvizace nazvané poeticko-filosoficky Zahrada zrození, Zahrada života, Zahrada smrti a Zahrada věčnosti.“
„V improvizacích Marie Zahrádková ukázala své umění v nejlepším světle. Byla stručná a forma jejích improvizací byla velmi jasná a přehledná.“
„Viernův Carillon de Westminster zakončil její vystoupení.“
Další z řady koncertů, který se konal ve čtvrtek 18. srpna, přivítal u svatého Jakuba v Praze Marii Zahrádkovou-Esslovou. Tato varhanice je výrazným talentem mladé generace. Studovala varhanní hru na konzervatoři v Českých Budějovicích u Miroslavy Svobodové a na pražské AMU u Jaroslava Tůmy. Své vzdělání si ještě doplnila na Vysoké hudební škole ve Stuttgartu u Jürgena Essla. Zvítězila na mezinárodní varhanní soutěži Josefa Gablera v Ochsenhausenu a na improvizační soutěži Lions Club ve Stuttgartu. Na svých koncertech zajímavým způsobem kombinuje pečlivě vybraná díla varhanní literatury s vlastními improvizacemi tak, aby tvořila smysluplný celek zcela podle svých představ.
Jaroslav Tůma a festivalová Pocta Jiřímu Ropkovi
„Profesor pražské AMU a významný koncertní varhaník a improvizátor Jaroslav Tůma převzal druhý koncert Mezinárodního varhanního festivalu u svatého Jakuba v Praze.“
„Fuga č. 2 na B-A-C-H Roberta Schumanna střídá pohyblivé plochy s pomalými postupy tématu. Její složitá hudební výstavba byla Tůmou mistrovsky zvládnuta.“
„Passacaglia quasi toccata na B-A-C-H Miloše Sokoly rozpoutala nevídaný ohňostroj virtuozity, který ukázal všechny Tůmovy kvality.“
Prvním interpretem, který na varhanním festivalu v kostele svatého Jakuba složil svým recitálem poctu Jiřímu Ropkovi, jak zněl název jeho programu, byl Jaroslav Tůma. Jiří Ropek, který byl značnou část svého života zdejším varhaníkem a letos by se dožil sta let, je autorem dokončení Mozartovy Strahovské improvizace, která zazněla i na Tůmově koncertu ve čtvrtek 11. srpna. Kromě této skladby dále Jaroslav Tůma zahrál díla Charlesa-Marii Widora, Roberta Schumanna, Miloše Sokoly a také Mozartovu Fantazii f moll.