Výroční konference České společnosti pro hudební vědu, která se koná v Praze 23. a 24. listopadu, reflektuje Rok české hudby 2024. V rámci tématu Česká hudba – hudba v českých zemích se referáty tuzemských a slovenských muzikologů týkají široce pojaté problematiky vědeckých úkolů a aktuálního výzkumu. Příspěvky sahají od popisu šíření polyfonního repertoáru v době renesance formou…
Jan Hnyk byl ozdobou zahájení operní sezony na jihu Čech
„Výtečným nápadem bylo pozvání talentovaného basisty Jana Hnyka, byl zjevnou dominantou večera.“
„Šéfdirigent David Švec imponoval od počátku dirigentským přehledem, temperamentem, touhou interpretačně vykřesat z hudebního večera maximum možného.“
„Mile působilo uvedení dnes skoro zapomenutého Viléma Blodka.“
Pro zahájení sezóny 2024/25 zvolilo vedení Opery Jihočeského divadla 23. září v sále Metropolu koncertní program. V duchu pokračování Roku české hudby zazněly operní ouvertury, sbory z tvorby českých klasiků i drobné orchestrální skladby. Podstatným hostem večera byl talentovaný mladý basista Jan Hnyk, orchestr opery vedl šéfdirigent David Švec, operní sbor připravil Martin Veselý.
Jihočeské divadlo k Roku české hudby. V Písku připomene i Blodka
Hlavní jihočeská divadelní scéna zařadila na úvod nové sezóny Koncert k roku české hudby. Orchestr a sbor českobudějovického Jihočeského divadla pod taktovkou šéfdirigenta Davida Švece s hostujícím basistou Janem Hnykem představí výběr z děl čtyř letošních českých jubilantů. Sbory, orchestrální předehry, tance a árie zazní ve středu 4. září od devatenácti hodin v píseckém Divadle Fráni…
Triumfální vstup do druhé půle Smetanovy Litomyšle
„Je osvěžující vidět, že kolem klasické hudby není zdaleka vždy a všechno vážné a že i za formálním pódiovým projevem se skrývá velmi lidský přístup.“
„Vzájemné naladění mezi dirigentem a orchestrem se projevilo mimo jiné v perfektně dávkované dynamice a přesných nástupech.“
„Český filharmonický sbor Brno přednesl Dvořákovo dílo s velkým citem pro melodii a oslavný charakter skladby.“
Festival Smetanova Litomyšl vstoupil do své druhé půle triumfálně, a to doslova. Společné vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Českého filharmonického sboru Brno a čtyř sólistů na pódiu Festivalové haly v neděli 23. června bylo velkolepým zážitkem. Titulními díly koncertu byla Smetanova Triumfální symfonie a neméně monumentální Te Deum Antona Brucknera. Koncert byl živě přenášen Českým rozhlasem na stanici Vltava. Český rozhlas také převzal nad koncertem patronát.
Pohledem Jiřího Vejvody (62)
Na stejném lůžku, ve stejném pokoji.
Za milovanými velikány do nemilovaných míst
„Co spojuje Viléma Blodka, Bedřicha Smetanu, Jaroslava Haška a Jana Letzela?“
„Velikán české hudby je v někdejším ústavu pro choromyslné připomínán úctyhodnou bystou s poněkud švejkovským příběhem.“
„Neskutečné vyvrcholení celého příběhu v Kateřinkách by autoru scénáře na toto téma příčetný dramaturg vyškrtl coby přitažené za vlasy.“
Úvodem budiž vyslovena otázka, která by snadno mohla připomínat zábavný kvíz, nemít však povážlivě ponuré konotace. Co spojuje tak různorodé osobnosti jako byli Vilém Blodek, Bedřich Smetana, Jaroslav Hašek a Jan Letzel? Než odpovím větou i celým článkem, nabízím drobnou vsuvku. Kdo byl Jan Letzel? Nikoli každému čtenáři portálu zaměřeného na klasickou hudbu to musí být ihned zřejmé. Tak tedy, jedná se o náchodského rodáka, světově proslulého architekta, neboť autora ikonické stavby. Průmyslového paláce, který přežil výbuch v Hirošimě. Zmínkou o něm jako by se však rozluštění hádanky ještě víc zamotávalo.
Ti ve stínu aneb Na koho také vzpomenout v Roce české hudby? (18. týden)
Je Rok české hudby. Letopočet končící „magickou“ čtyřkou přináší významná výročí českých komponistů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Josefa Suka; půlkulatá řádka let navíc uplývá od úmrtí Bohuslava Martinů – autora, který uzavírá pětici tuzemských patrně největších. Pod drobnohledem na zmíněné však může být nesprávně zapomenuto na ty, kteří…
ČRo D-dur: Clarinet Factory živě ze Studia 1
„Večerní program ve středu nabízí koncert violoncellisty Mischy Maiského s klavíristkou Marthou Argerich a sólový recitál Leifa Ove Andsnese.“
„Čtvrteční večerní program je vídeňský, resp. originálně beethovenovsko–schubertovský.“
„Víkendová dopoledne připravil Radek Menoušek ze dvou méně známých jubilantů Roku české hudby.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to nepřetržitě. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah prostor dokonce pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je synonymem pro „samou hudbu“, pravidelně proto nahlížíme do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 22. do 28. dubna?
Opera pro neslyšící. V operním studiu JAMU provedli zajímavý experiment
„Nejzajímavější byla spolupráce s Ateliérem divadla a výchovy pro Neslyšící.“
„Problematické byly výkony protagonistů, kupodivu první premiéru nezpíval nikdo z absolventů.“
„Bezkonkurenčně nejlepší výkon v obou představeních podal orchestr.“
Komorní opera Hudební fakulty JAMU realizuje každým rokem inscenaci, ve níž účinkují studenti JAMU, kteří se připravují na operní dráhu. V sobotu 16. března zazněly v první premiéře dvě kontrastní jednoaktovky. Opera V studni skladatele Viléma Blodka a Polapená nevěra, operní fraška Otmara Máchy. Každá jednoaktovka má svého režiséra a jiné obsazení. Každá také jiný charakter.
Život seniorů a neslyšících tématem nových inscenací Komorní opery JAMU
Nečekaná láska, nevěra, ale hlavně humor jsou hlavními symboly oper V studni a Polapená nevěra. Nové inscenace Komorní opery Hudební fakulty JAMU bourají předsudky o životě seniorů a tlumočí operu pro neslyšící. Premiéry se uskuteční 16. a 17. března v brněnském Divadle na Orlí, reprízy pak v každém z následujících čtyř dní tamtéž. Touha po lásce může…
ČRo D-dur: Pendereckého nedožité devadesátiny a Tannhäuser z Bayreuthu
„Středeční večer připomene nedožité devadesátiny Krzysztofa Pendereckého bohatým výběrem jeho skladeb. Zazní nejen tři jeho díla odkazující na válečné události.“ „Dále poslouchejte Symfonii č. 3 Gustava Mahlera s Bostonským symfonickým orchestrem a Seiji Ozawou a také s Jessyí Norman v altovém sóle.“ „Víkendová Návštěva bude v sobotu a v neděli dopoledne patřit nahrávkám Pražského komorního orchestru, který…
ČRo D-dur: Barenboim z Berlína a víkendové výročí Johannesa Brahmse
„Dvořákův kvintet obsahuje jeho dvě charakteristické věty, jednak pomalou Dumku, jednu z nejkrásnějších pomalých vět komorní hudby, a také český tanec Furiant.“ „Středa večer pravidelně patří Evropské vysílací unii a tentokrát koncertu Berlínských filharmoniků… zazní Requiem Giuseppe Verdiho pod taktovkou Daniela Barenboima.“ „Hudba Johannesa Brahmse vždy hudební svět dělila na dva nesmiřitelné tábory,…
Gymnázium s uměleckou profilací má i svoji vlastní ZUŠ.
Už třicet let – a proto slavili velkým koncertem
„Na pódiu přivítal přítomné ředitel školy Martin Hroch, brněnský cembalista, který gymnázium vede dva roky a ZUŠ už osm let.“
„Křtilo se CD s ukázkami práce studentů školy. A nebyli tu kmotři ledajací, ale přišly brněnské legendy. Hana Ulrychová, folková zpěvačka, a basista Richard Novák.“
„Druhá polovina koncertu patřila absolventům Gymnázia a spolu s nimi vystoupil pěvec Jan Šťáva, basista Janáčkovy opery.“
Výročí třicet let existence škol Pavla Křížkovského, ZUŠ a Gymnázia s uměleckou profilací, oslavil koncert, který se konal 27. září 2022 v sále Besedního domu v Brně. Nejlepší žáci a absolventi školy se představili publiku a současně bylo pokřtěno i CD, které úspěšné studenty reprezentuje. Ke spolupráci byl přizván brněnský komorní orchestr Czech Virtuosi. Součástí oslav byla i výstava výtvarných děl studentů. Byl to večer plný nadšení i nadějí do budoucna.
Flétnové soutěžení Pražského jara tradičně i nově
„Jednou z novinek bylo využití cembala s violoncellem v druhém kole.“
„Vítanou novinkou bylo zařazení povinné komorní skladby do programu finálového kola.“
„Výsledné rozhodnutí poroty mohlo být pro mnohé překvapivé.“
Letošní flétnová soutěž Pražského jara našla své laureáty. Jsou jimi Chaeyeon You z Koreje, která získala první cenu, na druhém místě Češka Anna Talácková a flétnista Yu Yuan z Číny, na třetím pak Niamh McKenna reprezentující Irsko a Německo. Porota se tak rozhodla po zásluze ocenit všechny finalisty náročného tříkolového klání, které jsme mohli v Praze sledovat od rána 9. května až do pozdních hodin 14. května, kdy se uzavřelo jeho finále v pražském Rudolfinu.