Tereza Horáková a hosté v Atriu na Žižkově
Koncert komorní hudby v prostorách žižkovského Atria se bude konat v pátek 17. března od půl osmé večer. Houslistka Tereza Horáková si tentokrát přizvala ke spolupráci mladé interprety z Vysoké hudební školy v Drážďanech – klavíristku Shiho Fujimoto a hráče na lesní roh Chi-Feng Hsieh. Večer bude patřit komorním dílům Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmse.
„Koncerty komorní hudby pořádám již několik let a vždy mi přijde zajímavé, když se sejdou na pódiu muzikanti různých kultur a národností. Proto bych chtěla tímto projektem přispět k propojení českých a zahraničních mladých interpretů. Na Vysoké škole v Drážďanech, kde již druhým rokem studuji, jsem potkala mnoho nadšených muzikantů a doufám, že v budoucnu se podaří zrealizovat koncerty i ve větším obsazení,“ uvedla Tereza Horáková.
Hlavním dramaturgickým záměrem koncertu je provedení Hornového tria Johannesa Brahmse, které houslistka s kolegy nastudovali a poznali, že se opravdu jedná o dílo hodné velké pozornosti. Trio vzniklo v roce 1865 po smrti Brahmsovy matky, kdy se skladatel sám na lesní roh naučil hrát a lásku k tomuto nástroji otiskl do jednoho z nejkrásnějších kusů pro toto nástrojové obsazení.
Večer doplní dvě sonáty pro klavír a housle. Sonáta č. 8 G dur, op. 30 Ludwiga van Beethovena a Brahmsova Sonáta č. 2 A dur, op. 100. „Obě dvě sonáty vystihují rovnocennost klavírního a houslového partu, jak je již z názvu patrné. Johannes Brahms i Ludwig van Beethoven ke klavíru měli nejblíže a zanechali nám množství komorních děl, kde se tato skutečnost potvrzuje,“ uzavírá svou pozvánku Tereza Horáková.
Tereza Horáková se narodila roku 1999 v Praze. S hrou na housle začala v Základní umělecké škole v Hostivaří u Ondřeje Štochla. Od roku 2015 studovala na Pražské konzervatoři ve třídě Pavla Kudeláska. Vystupovala jako sólistka s Orchestrem BERG, souborem Ensemble Opera Diversa a v roce 2021 uvedla Szymanowského První houslový koncert pod taktovkou Miriam Němcové. Věnuje se interpretaci staré hudby a pravidelně vystupuje s českými barokními soubory jako Concerto Aventino, Collegium Marianum. Je členkou Tria Helix zaměřeného na tvorbu současných autorů. Od roku 2021 studuje na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech ve třídě Natalie Prishepenko.
Shiho Fujimoto se narodila v Japonsku a na klavír začal hrát ve 3 letech. Studovala na Ueno High School of Music, kde byli jejími profesory Kentaro Kawada, prof. Ayano Shimada a prof. Michiko Tanaka. Od roku 2020 studuje hru na klavír na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech u prof. Gunthera Angera a korepetici u prof. Andrease Heckera. V roce 2023 získala Deutschlandstipendium. Intenzivně se věnuje sólové a i komorní hře.
Chi-Feng Hsieh se narodil na Tchaj-wanu v roce 1995 a na lesní roh začal hrát v devíti letech. Studoval na Hochschule für Musik und Theater v Hamburku v hornové třídě Ab Koster a Szabolcs Zempléni. Zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů a festivalů, včetně Hornového festivalu ve Španělsku a International Corno Festivalu v Polsku. Získal řadu ocenění, jak se svým žesťovým kvintetem, tak jako sólista. Od roku 2018 je stipendistou nadace Yehudi Menuhina. Od roku 2022 pokračuje v magisterském studiu na Hochschule für Musik Carl Marii von Webera v Drážďanech ve třídě Roberta Langbeina. Pravidelně vystupuje s orchestry Staatstheater Braunschweig, Elbland Philharmonie Sachsen, Mittelsächsische Philharmonie Freiberg, Deutsche Philharmonie Berlin a Staatskapelle Dresden.
Foto: archiv T. Horákové
Příspěvky redakce
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Janáčkova filharmonie coby spolehlivá průvodkyně hudebním labyrintem
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera