Theatrum Kuks připomene výročí tří set let od prvního uvedení italské opery v českých zemích
Opera i alchymie, to jsou leitmotivy letošního třiadvacátého ročníku multižánrového festivalu Theatrum Kuks. Ve dnech 21. až 25. srpna ožije kukské údolí jako za Šporkových časů divadlem, koncerty, výstavami, diskusemi i tancem. Zajímavostí je připomínka třístého výročí prvního uvedení italské opery v českých zemích. Na Kuks se vrátí Zuřivý Roland Antonia Bioniho v podání italských hudebníků.
Patnáctého srpna roku 1724 se v Kuksu odehrálo operní představení Zuřivý Roland Antonia Bioniho, první představení na tehdejší území českých zemí přivezla Peruzzi-Denziova operní společnost z Benátek. Panství hraběte Františka Antonína Šporka se tak stalo první pravidelnou českou operní scénou, respektive stagionou. Festival Theatrum Kuks u příležitosti výročí této událostí pozval italské sólisty, studenty benátské konzervatoře Benedetta Marcella, kteří společně s českými hudebníky pod vedením Tomáše Hanzlíka nastudují Bioniho dochované dílo ze sbírek Arcidiecézního archivu v Kroměříži včetně předehry opery Zuřivý Roland, která je jediným dochovaným pozůstatkem tehdy uvedeného díla.
Festivalový program však láká i na koncert mladého kontratenoristy Vojtěcha Pelky, který pro festival připravil speciální program, v němž se odrazí výše uvedený Bioni, ale zazní i dramatické árie Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela či Geminiana Giacomelliho. Program doplní čtením úryvků z Ariostova Zuřivého Rolanda Vojtěch Franců. Alchymistickým spisem Atalanta Fugiens barokního filozofa a hudebníka Michaela Maiera bude inspirován program uvádějící na padesát autorových fug. Ty kukské publikum vyslechne v podání souboru La Bilancetta, který tvoří Anežka Mišoňová (zpěv, harfa), Jana Kovářová (zpěv, viola da gamba), Anna Horká (viola da gamba, zobcová flétna), Vlastimil Kovář (zpěv, zobcová flétna, cink) a Ladislav Horký (viola da gamba, umělecký vedoucí). O přednes se postará Karel Uhlíř.
Alchymistickou příchuť bude mít také koncert sopranistky Markéty Fassati, na němž zazní árie a skladby, které jsou nesmazatelně propojeny s hrabětem Františkem Antonínem Šporkem a skladatelem Antoniem Vivaldim. Anglické loutnové písně Thomase Campiona na Kuks přiveze dámské trio Lucie Strejcová, Barbora Hulcová a Magda Uhlířová. Koncertní nabídku festivalu doplňuje originální projekt Vox organi varhanice Katty.
Divadelní zahájení festivalu jako tradičně obstarají se zrodem Theatra spojení Geisslers Hofcomoedianten s premiérou inscenace Horr-bili-cribri-fax, která je závěrem jejich válečné trilogie. Projekty populárních ‚Geisslerů‘ se prolínají festivalem opakovaně a symbolicky festival uzavřou derniérou inscenace Magdaléna lascivní a kajícná. Divadelní programová linka slibuje i vystoupení souboru Frgál na nitkách, My kluci, co spolu chodíme, Blackout Paradox, Divadlo DNO, Kolegium hraběte Šporka, Národní divadlo Roškopov nebo německého souboru Waggonhalle Marburg či italského Teatra dei Navigli. Příznivce tance potěší performance The Rite of Spring inspirovaná skladbou Svěcení jara od Igora Stravinského, kterou připravila izraelská choreografka a tanečnice Hila Nachshonov spolu s Mor Puterman, Nogou Aharonof a Noou Steinberg.
V pestré barokní programová skladbě festivalu pořadatelé myslí také na nejmenší návštěvníky, pro které připravili řadu divadelních představení včetně loutkového představení O původu Kuksu, pro ty odrostlejší pak loutkovou operu o vyhynutí dinosaurů Dinoperu. Svým nadšením pro folklor roztančí nádvoří Kuksu národopisný soubor Kohoutek, pompézní hudebně-divadelní hostinu nachystá uskupení Veselé chvíle. Připraveny jsou i diskuse a workshopy či několik výstav včetně land artového formátu.
Barokně laděným programem překypující srpnové dny oživí nejen kukský hospitál, ale i park, schodiště, hřbitov či festivalové šapito a prostřednictvím výletu festival zavítá i do přilehlých obcí Chloumku, na zámek Hořiněves, do Žíželevsi, Dubence nebo Dvora Králové nad Labem.
Foto: ilustrační - archiv festivalu / Marek Malůšek a Michal Stránský
Příspěvky redakce
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
Více z této rubriky
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
- V Žilině v rytmu tanga i s hity pop music s videoprojekcí
- Filharmonie Brno vystoupí se čtyřmi laureáty českých soutěží
- Filharmoniště v lednu aneb Klasika pro nejmenší opět na dece, s hračkami i svačinou
- Dirigentský masterclass s luganskou konzervatoří vyvrcholí v Karlových Varech
- Ravelovské oslavy v Košicích
- Joseph Haydn a Pražské jaro v Plzni