V hlavní roli marimba. Nevšední koncert v Košicích
Jen málokdy je návštěvník koncertů klasické hudby svědkem plnohodnotného sólového výkonu na nástroj marimby. Jeden takový je však v plánu v Košickém Domě umění 9. května. Sólistou u Státní filharmonie Košice bude Alexej Gerassimez, celé hudební těleso řídí bývalý šéfdirigent orchestru a současný hudební ředitel opery libereckého Divadla F. X. Šaldy Zbyněk Müller. Na programu jsou díla Richarda Strausse, Neye Rosaura a Maurice Ravela. Koncert se koná ve spolupráci s Ekumenickým společenstvím církví a náboženských společností v Košicích u příležitosti třicátého výročí jeho založení.
Richard Strauss dokončil své půvabné dílo Měšťák šlechticem v roce 1917. Ze scénické hudby podle Molièrovy literární předlohy vytvořil orchestrální suitu. Mezi Straussovými opusy zaujímá neobvyklé postavení. Částečně je to dáno tím, že obsahuje výraznou a osobitou barokní příchuť a že autor některé její části založil na hudbě Jeana-Baptisty Lullyho, který Molièrovo dílo poprvé zhudebnil v roce 1670. Dílo se tak řadí mezi několik dalších Straussových děl ovlivněných neoklasicismem nebo prvky francouzského baroka.
Brazilský skladatel Ney Rosauro je autorem několika pozoruhodných děl pro sólové bicí nástroje s orchestrem. Jeho Koncert pro marimbu obsahuje barvité a dravé podání brazilských rytmů a jihoamerických melodií. Během dvou desetiletí se koncert stal základem světového repertoáru pro bicí nástroje. Je rozdělen do čtyř částí Saudação, Lamento, Dança a Despedida, z nichž každá je výrazně kontrastní co do stylu, nálady i barvy. Dílo je brilantní ukázkou hudebního frázování, silné emocionality a je oslnivou přehlídkou technických možností hry na marimbu.
Slavné Bolero Maurice Ravela bylo stejně jako jeho další díla původně zamýšleno jako základ pro baletní představení. Toto dílo napsal Ravel v roce 1928 a věnoval ho slavné tanečnici Idě Rubinsteinové. Uhrančivá monotónnost opakujícího se rytmického vzorce působí na posluchače i dnes téměř hypnoticky. Jediné krátké osmnáctitaktové téma se nepřetržitě vine mezi jednotlivými nástroji a představuje emotivní vizi španělského lidového tance, od něhož je odvozen jeho název.
U sousedů je tentýž den (a v repríze i o den později) u příležitosti vstupu Slovenské republiky do Evropské unie v plánu ještě koncert filmové hudby. V posledních sezónách Státní komorní orchestr Žilina připravil už řadu projektů lehčího žánru, které realizuje na scéně Domu umění Fatra. Na dvou koncertech s dirigentem Adrianem Kokošem (klavírního partu se ujme Matej Arendárik) zazní několik filmových soundtracků Ľubici Čekovské, ale i populární filmové skladby světových autorů. Kromě hudby složené přímo pro film zazní i slavná díla klasické hudby, která režiséři použili ve svých filmech.
Foto: Nikolaj Lund, z archivu Mateje Arendárika
Příspěvky redakce
- Mezzosopranistka Bella Adamova oslaví Vánoce v Hanoji
- Hudební rodina Vlach-Ericsson vánočním hostem Václava Hudečka
- Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
- S FOKem před Vánoci u Šimona a Judy, v Anežském klášteře i v Obecním domě
- Hold Jaroslavu Krčkovi při Břevnovském hudebním setkání
Více z této rubriky
- Mezzosopranistka Bella Adamova oslaví Vánoce v Hanoji
- Hudební rodina Vlach-Ericsson vánočním hostem Václava Hudečka
- Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
- S FOKem před Vánoci u Šimona a Judy, v Anežském klášteře i v Obecním domě
- Hold Jaroslavu Krčkovi při Břevnovském hudebním setkání
- Pestrobarevné Vánoce v Bratislavě
- Aranž na druhou s dechovým kvintetem Prague Philharmonia
- Ostravskou Rybovku následuje pocta Petru Hapkovi
- Zlínská mozartovská benefice s Adrianou Banásovou
- Klášterní hudební slavnosti nadzdvihly pokličku příštího programu