Varhaník Willibald Guggenmos zahraje v Bratislavě
Koncertní síň Slovenské filharmonie v neděli 26. února přivítá německo-švýcarského titulárního varhaníka Dómu v St. Gallenu Willibalda Guggenmose. Ten odpoledne od čtyř hodin rozezní místní nástroj skladbami Bacha, Saint-Saënse, Liszta, Francka, Bonneta či Lomara.
„V interpretácii nemecko-švajčiarskeho umelca Willibalda Guggenmosa zaznie objavný program siahajúci od baroka po súčasnosť. Na úvod koncertu to bude Prelúdium a fúga c mol BWV 546 Johanna Sebastiana Bacha. Nasledovať budú dve diela Camilla Saint-Saënsa – Adagio z 3. symfónie c mol op. 78 s prívlastkom „Organová“, ktorá vznikla na objednávku Kráľovskej filharmonickej spoločnosti v Londýne, kde bola aj prvýkrát uvedená 19. mája 1886 pod dirigentskou taktovkou samotného skladateľa a Improvizácia č. 7 a mol s oslavným a fanfárovým charakterom,“ uvádějí pořadatelé.
Následovat budou Legenda Franze Liszta a Chorál č. 3 a moll Césara Francka. Joseph Bonnet patřil v první polovině dvacátého století mezi významné francouzské interprety a pedagogy. Jeho Druhá legenda (Deuxième Légende), která zazní, patří do sbírky Douze pièces nouvelles pour grand-orgue, op. 7 z roku 1910.
„Koncert uzavrú dve skladby menej známeho, no svojho času veľmi významného skladateľa a organistu Edwina Henryho Lemara, rodáka z anglického Ventnoru. Z desiatok Lemarových organových kompozícií je najznámejšie Andantino in Des, op. 83 č. 2 z roku 1888, chýrne pod menom Moonlight and Roses (Mesačný svit a ruže) a Toccata di Concerto, op. 59,“ uzavírá svou pozvánku Slovenská filharmonie.
Willibald Guggenmos, rodák z bavorského Friedbergu, přišel na svět roku 1957. Své první místo varhaníka získal už ve věku deseti let. Vysokoškolská studia v oborech hra na varhany a církevní hudba absolvoval v Augsburgu a Mnichově. V letech 1984 až 2001 byl varhaníkem St. Martinskirche ve Wangenu. V roce 1985 na jedenácti koncertech uvedl kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha. V dalších letech následovalo uvádění kompletních varhanních děl Césara Francka, Léona Boëllmanna, Franze Liszta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Wolfganga Amadea Mozarta, Johannesa Brahmse, Maurice Duruflého a významných opusů Maxe Regera, Marcela Duprého a Oliviera Messiaena. V letech 2001 až 2004 byl varhaníkem mnichovského Dómu a od roku 2004 působí v katedrále v St. Gallenu. Vedle svých liturgických povinností je uměleckým ředitelem katedrálních varhanních koncertů (Internationale Domorgelkonzerte) a docentem na tamní Hudební akademii. Koncertoval téměř ve všech zemích Evropy, v USA, Kanadě, v Číně, Austrálii, na Dálném východě a Novém Zélandu.
Foto: archiv interpreta, Richard Lutzbauer
Příspěvky redakce
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- David Mareček jmenován ředitelem Pražského filharmonického sboru. Na dobu neurčitou
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
Více z této rubriky
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
- Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi