Velká česká čtyřka i Takemitsu. Ivo Kahánek zahájí EXPO 2025
Zahájení světové výstavy EXPO 2025 v japonské Ósace, které se uskuteční v neděli 13. dubna, doprovodí hudební program, v němž mimo jiné vystoupí i přední český klavírista Ivo Kahánek. Vybral díla ústředních postav české hudby v dialogu se skladbou japonského komponisty dvacátého století Tōrua Takemitsua.

Klavírista Ivo Kahánek se v Japonsku již dříve představil v rámci turné s Filharmonií Brno a jeho vystoupení u příležitosti zahájení Světové výstavy navazuje na vydobyté renomé. „Pro takto vrcholnou prezentaci české hudby jsem samozřejmě zvolil autory ‚velké české čtyřky‘ – tedy Smetanu, Dvořáka, Janáčka a Martinů. Japonci jsou svou spontánní náklonností k zejména romantické české hudbě známí. Jako poctu velké kultuře pořádajícího národa jsem rovněž zařadil skladbu Rain Tree Sketch od Tōru Takemitsu, která svou křehkou postmessiaenovskou zvukovostí bude tvořit hezký kontrast,“ uvedl Kahánek k chystanému programu pro zahájení výstavy.
Do Ósaky však neodcestuje jen pianista Kahánek, v průběhu šestadvacet dní trvající výstavy je připraveno vystoupení dvou set českých umělců, jak portál KlasikaPlus.cz již dříve informoval ZDE a jak rozebral i v rozhovoru s programovým ředitelem české účasti Přemyslem Pelou.
Vrcholem českého kulturního programu bude Národní den 24. července, který nabídne společné vystoupení hudebníků České filharmonie a souboru Cirk La Putyka, Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu či hudebnice Aiko a současně připomene sté šedesáté páté výročí narození v Japonsku oblíbeného Alfonse Muchy.
Foto: Tomáš Nosil
Příspěvky redakce
- Česká premiéra díla oscarové autorky na Otáčivém hledišti
- Rusalku v Mnichově řídí Petr Popelka. Za Prince má Pavla Černocha
- Hudební občerstvení pro Novohradsko nejen s Jaroslavem Svěceným
- Tři operní premiéry opavské sezony 2026/27, včetně jednoho Smetany
- Česká kolonie v Bregenzu
Více z této rubriky
- Česká premiéra díla oscarové autorky na Otáčivém hledišti
- Rusalku v Mnichově řídí Petr Popelka. Za Prince má Pavla Černocha
- Hudební občerstvení pro Novohradsko nejen s Jaroslavem Svěceným
- Tři operní premiéry opavské sezony 2026/27, včetně jednoho Smetany
- Česká kolonie v Bregenzu
- Labyrint. Úvodní část českokrumlovského festivalu akcentuje hlavní téma
- První sezona Michaely Rózsa Růžičkové s mariánskolázeňskými symfoniky
- Dramaturgická perla. Cappella Mariana s Harantem přímo na jeho hradě
- Janoska Ensemble v Obecním domě s adaptací Vivaldiho ‚Čtveráků‘
- Operní megahit i současný titul ‚šmrnclý‘ jazzem. Liberecká sezona 2026/27