Česká klasická hudba v nových rozměrech na Expu 2025. S Českou filharmonií nebo Ivem Kahánkem
Světová výstava Expo 2025 se po pětapadesáti letech vrací do japonské Ósaky, kde odstartuje 13. dubna a potrvá až do letošního října. Český pavilon vysoutěžený v březnu roku 2023, který se staví od loňského května, bude mimo jiné hostit na dvě stě tuzemských umělců, kteří byli poprvé v historii vybráni na základě otevřené výzvy. V centru pozornosti bude inovativní pojetí klasické hudby a jedním z hlavních hostů hudebníci České filharmonie.

Kulturní program, který doprovodí českou prezentaci na letošní světové výstavě Expo v Japonsku, dostává dva měsíce před zahájením konkrétnější obrysy. Jeho podobu určila odborná porota, která vybírala z více něž sto osmdesáti projektů přihlášených do otevřené výzvy zveřejněné v loňském létě. „V průběhu šestadvaceti týdnů trvání světové výstavy se představí více než dvě stě umělců ve více než třiceti hudebních, scénických a cross-žánrových projektech. Jsem velmi potěšen, že díky partnerské podpoře a ohromnému zájmu umělců bude tato reprezentativní kulturní přehlídka v Ósace jednou s nevýznamnějších letošních prezentací české kultury v zahraničí a nezpochybnitelně přispěje k úspěšnému představení Česka na tomto světovém výstavním fóru,“ uvedl ke kulturní části programový ředitel české účasti na Expo 2025 Přemysl Pela. Kulturní program doplní byznysový rozměr české účasti na výstavě. Vzhledem k architektuře českého pavilonu, jejíž součástí je multifunkční auditorium, byly vybrány projekty určené především pro vnitřní prezentaci. Ústředním tématem výstavy je Vytváření budoucí společnosti pro naše životy. Tématem české účasti pak Talent a kreativita pro život.

Japonsko si českou kulturu silně spojuje s klasickou hudbou, a proto se právě tomuto žánru dostane velké pozornosti. Na výstavě se představí Česká filharmonie, komorní sólisté Symfonického orchestru Českého rozhlasu nebo komorní orchestr Plzeňské filharmonie, a to v inovativních projektech propojující různé žánry. Vyvrcholením prezentace české hudby bude na 24. červenec naplánovaný Národní den, který připomene sté šedesáté páté výročí narození Alfonse Muchy. Ten se v Japonsku těší velké oblibě, a to i u císařské rodiny, která se s rodinou Muchových dodnes přátelí. V rámci Národního dne se uskuteční společné vystoupení České filharmonie, Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu, hudebnice Aiko, reprezentující Česko na loňské soutěži Eurovize, a Cirku La Putyka. Projekt bude postavený na úpravách českých skladeb z dílny skladatele a dirigenta Jana Kučery a choreografii Rostislava Nováka z La Putyky. V Japonsku vystoupí jedenáct členů České filharmonie pod vedením Jana Kučery. Česká filharmonie si podobnou spolupráci s Cirkem La Putyka vyzkoušela v rámci zahajovacího večera festivalu Smetanova Litomyšl. „Na základě tohoto úspěšného projektu, který bavil jak hudebníky, tak publikum, jsme tento projekt prostřednictvím otevřené kulturní výzvy nabídli organizátorům EXPO 2025, kteří si ho následně vybrali. Komorní vystoupení na EXPO 2025 by mělo být naším poděkováním za dlouhodobou přízeň japonských posluchačů i pozváním na podzimní turné celého orchestru s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem,“ uvedl k angažmá generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Na zahájení letošní světové výstavy vystoupí klavírista Ivo Kahánek, příležitost k prezentaci čeká i na Duo Jamník nebo varhanici a skladatelku Kattu. S hudebně-baletním představením do Japonska zavítá také Národní divadlo Brno a Filharmonie Brno. Českou hudební scénu budou reprezentovat i zástupci neklasických žánrů, Bára Zmeková s japonským duem Mika Mangetsu, písničkářka Anna Blomqvist Vaverková nebo uskupení Lunchmeat. Pro návštěvníky budou připravena rovněž divadelní představení ve spolupráci s Divadlem Alfa Plzeň a tokijskou scénou Puk, české taneční umění budou prezentovat skupiny 420People a Vektroskop. Kulturní program se zaměří i na nejmenší návštěvníky, kterým nabídne loutková představení a dětské hudební produkce.

Rozhodnutí o konání světové výstavy Expo v letošním roce v Japonsku udělil Ósace Mezinárodní úřad pro výstavnictví 23. listopadu roku 2018 na zasedání v Paříži. Výstava se bude konat na umělém ostrově a zaměří se na to, jak lze využívat roboty a umělou inteligenci pro veřejné blaho. Půjde o druhou světovou výstavu pořádanou v Ósace, první se tam konala v roce 1970. Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy Expo pošesté. Vedle klasické hudby se bude prezentovat tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, tedy například českým sklem. Prostor však dostanou zejména české inovace, nanotechnologie, perspektivní startupy a talenty z regionů.
Foto / zdroj: ilustrační - Ivan Krejza / Smetanova Litomyšl, archiv KlasikyPlus.cz, Petra Hajská, Kancelář generálního komisaře / Česká centra / Jan Herch
Příspěvky redakce
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera