KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Vivaldi v podání Hudečkových es english

Vivaldiho Čtvero ročních dob zazní v dubnu v podání členů Bohemian Symphony Orchestra Prague a nejlepších absolventů akademie legendárního českého houslového virtuosa Václava Hudečka, pod jehož záštitou se koncert 1. dubna koná v kostele U Salvátora v Praze.

Přesně takové zkušenosti mladí talentovaní sólisté potřebují – zažít stres i opojení z nadšeného publika,“ říká světoznámý houslista Hudeček. Orchestr povede jeho šéfdirigent Martin Šanda. Jako sólisté se představí mladí čeští virtuosi Klára Klánská, Matteo Hager, Marek PavlicaJan Novák.

Václav Hudeček je osobnost známá po celém světě, která už dlouhé roky vychovává novou generaci muzikantů. Například zmiňovaný Matteo Hager už slaví úspěchy. „Když hrál s londýnskou filharmonií a tamní koncertní mistr zjistil, že je to svěřenec Václava Hudečka, okamžitě Mattea doporučil dál. V současnosti už je jako sólista zvaný na koncerty v Americe,“ přibližuje Martin Šanda, který je čtveřicí sólistů nadšen. „Jsou to mladí lidé, kteří svým umem předčí mnoho starších zkušenějších houslistů,“ říká šéfdirigent Bohemian Symphony Orchestra Prague.

V naší akademii, se snažíme podchycovat talenty, které mají šanci na sólové uplatnění. Letos se bude konat již osmadvacátý ročník. Existuje spousta všelijakých akademií, kde děti hrají v komorních i malých symfonických orchestrech pod vedením zkušených dirigentů, ale aniž bych chtěl podceňovat výkony orchestrů, tak sólové hraní je zkrátka vrchol,“ říká houslový virtuos Václav Hudeček, pod jehož záštitou se koncert koná. „Já sám dělám sólařinu celý život a vím, že podpora mladých muzikantů, kteří mají na to vystupovat sólově, je velice důležitá, protože příležitostí mají strašně málo. Proto jsme spolu s mou ženou založili projekt akademie. Z první várky našich sólistů kromě komorních hráčů a koncertních mistrů vzešli také Jan Mráček, Jiří Vodička a Josef Špaček,“ vysvětluje exkluzivně pro KlasikaPlus.cz Václav Hudeček a jedním dechem dodává, že od té doby už uplynulo mnoho let. „Čtveřice hráčů, kteří zahrají 1. dubna v kostele U Salvátora Vivaldiho Čtvero ročních dob už by pomalu mohla být potomstvem té naší první silné trojky. Teď jsou to oni, komu je potřeba pomoci se prosadit. Jsem šťastný, že je Martin Šanda zařazuje na koncerty, které pořádá a které jsou úžasné.

Vivaldiho Čtvero ročních dob, cyklus koncertů pro housle a orchestr, je nejslavnějším dílem italského barokního skladatele. „Je to úžasná programní hudba, Vivaldi v ní v podstatě popisuje ucelený příběh. Každý tyto melodie navíc zná, protože si je tvůrci vypůjčují do nejrůznějších filmových a televizních projektů, ale třeba i do reklam,“ vysvětluje Šanda. Cyklus je rozdělen na čtyři části, ve kterých Vivaldi popisuje průběh celého roku.

Bohemian Symphony Orchestra Prague si od svého založení připsal na konto již několik evropských turné s rockovými legendami a leadery kapel Deep Purple, Nazareth, Europe, Alice Cooper, Toto, Survivor, Foreigner, Journey, Bonnie Tyler, Uriah Heep a dalšími. Pochlubit se může také spoluprací na projektech se švédskou kapelou Sabaton, britskou kapelou Kosheen, 2Cellos, slavným španělským operním pěvcem José Carrerasem nebo vokální skupinou The Tenors. Další spolupráce stojící za zmínku jsou například s houslistkou Vanessou Mae, zpěvačkou Sarah Brightman či trojnásobným držitelem Grammy Michaelem Bublé. Orchestr má za sebou rovněž řadu klasických koncertů po celé Evropě, vycestoval ale také na turné po Japonsku a Číně.

Foto: Facebook BSOP, Petra Hajská, archivy interpretů

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky